Slava Ukraine
Esileht » Online » Online artiklid »

6.09 Relvi kogunud kirikuõpetaja sattus kohtupinki

06.09.2007 | | Rubriik: Online artiklid

Vanu relvi koguv Lihula kirikuõpetaja Kaido Saak on kohtupingis ja prokurör süüdistab teda esimese astme kuriteos.

Maakonnalehe Lääne Elu teatel sattus Saak uurimise alla 2005. aasta kevadel, mil tema koju saabusid ootamatud külalised politseist ja päästeametist, pommikoer kaasas.

Kirikuõpetaja kodu läbiotsimise ettekääne oli salaalkoholi omamine. Salaalkoholi politsei ei leidnud ja ega see viimast ka huvitanud. «Oli näha, mis neid huvitas ja mida nad näha tahtsid,» meenutas Saak.

Kaebuse peale korraldatud läbiotsimisel ära võetud asjade nimekiri on nii pikk, et prokurör Ülle Tamm ei üritagi ühikute hulka kokku lugeda. Politsei viis kaasa revolvreid, mitmesuguse kaliibriga padruneid, vintpüsse, siledaraudseid jahipüsse, karabiine, relvaosi ja isegi suurtükimürsu.

Enamik relvi olid laskekõlbmatud, osa töökorras, kuid suurem osa neist sobis lehe teatel muuseumisse. Kõige uuemad relvad pärinesid Teise maailmasõja päevilt.

Kirikuõpetaja sõnul oli igal relval oma lugu. «Eks vanade asjade väärtus sellest koosnegi, et neil on oma lugu,» ütles Saak. Tema relvakogus olid näiteks kohaliku mõisniku parun Budbergi kaks jahipüssi, mis on rännanud aastakümneid ühest perest teise. Kriminaalseks läks asi seetõttu, et sellise kollektsiooni omamiseks polnud kaitseliitlasest kaplanil ja kirikuõpetajal mingit luba.

«Mõtlesin taotleda kollektsioneerimisluba, aga politsei jõudis ette,» ütles Saak.

Kõige rängem paragrahv, mis kirikuõpetajat ähvardab, räägib tsiviilkäibes keelatud tulirelva, selle olulise osa või laskemoona ebaseaduslikust käitlemisest. See tähendab esimese astme kuritegu ja näeb ette viie kuni 15 aasta pikkust vangistust.

Teised mehele süüks pandavad teod, näiteks tulirelva, selle olulise osa ja laskemoona ebaseaduslik käitlemine, aga ka lõhkeseadeldise ebaseaduslik käitlemine lubavad määrata rahalise karistuse või kuni viis aastat vangistust. Et tegemist on lühimenetlusega, läheb karistus kolmandiku väiksemaks.

Mitu aastat vindunud uurimise järel alanud kohtuistungid ei lõpe veel, sest advokaat Nigul Saare taotlusel ja prokuröri nõusolekul läheb viis relva uuesti ekspertiisi. Nende puhul tuleb selgeks teha, kas nad on ajaloolised ehk valmistatud enne 1890. aastat.

Kuid kui need osutuvadki ajalooliseks, ei muuda see kirikuõpetaja karistust kuigivõrd leebemaks, sest ei puuduta esimese astme kuritegu ehk tsiviilkäibes keelatud relvi.

Saak ütles kohtus, et on nõus ka rangema karistusega, lõpeks ainult see kohtupidamine ometi ära. «Kohus ei saa aga seda arvestada, sest peab langetama iga kandi pealt õiglase otsuse,» selgitas kohtunik Piia Jaaksoo.

«Minu praktikas ei ole sellist asja ette tulnud, et kohtualune nõuab – mõistke mind süüdi,» ütles prokurör Tamm. «Kuigi ma mõistan, et ta tahab selle asja kaelast ära saada.»

Kirikuõpetaja sõnul on praost ja kirikuvalitsus tema süüasjast teadlikud.

Postimees, 5. septembril 2007

8 kommentaari artiklile “6.09 Relvi kogunud kirikuõpetaja sattus kohtupinki”

 1. Külaline ütleb:

  Siinkirjutatu pole tema ainus patt.Mis ripakil,see ära-tean teda oma kogemustest,paraku polnud need positiivsed.

 2. Külaline ütleb:

  Siinkirjutatu pole tema ainus patt.Mis ripakil,see ära-tean teda oma kogemustest,paraku polnud need positiivsed.

 3. Külaline ütleb:

  to: oletus – niisugust jälkust ei usuks ühestki Kaido ametivennast.
  to: nimi pole oluline – kas oled Sina patuta või on Sul üksainuke patt? Mis -ripakil-see -ära….kas tihkad Sa oma ligimest varguses süüdistada?
  Kes moodustavad põrgus enamuse arvu poolest? Kas prostituudid? Palgasõdurid? Joodikud? Hasartmängijad? Kaldun kartma, et need, kes ülekohtuse ja omaalgatusliku süüdistamise läbi ligimest päevast päeva teotavad teda taga rääkides. Klatshimooridel ja kltshimeestel tuleb vaid põrguväravas oma keel ette näidata, see nende põrgupilet.

 4. Külaline ütleb:

  Kaebas keegi \”armas ametivend\”. Nii tavaline.

 5. Külaline ütleb:

  Loodame, et kohus määrab vähemalt tingimisi karistuse, et inimest mitte koos pättidega vanglasse saata. Seal võib igaühest paadunud pätt saada.

 6. Külaline ütleb:

  Kui süüdimõistev kohtuotsus jõustub, kas siis Lihula kogudus saab uue õpetaja?

 7. Külaline ütleb:

  Nimetu ei süüdista, temal on olemas kurb kogemus.
  Vaimulike endi suust olen kuulnud, kui halvad ja pingelised on omavahelised suhted. Sinodil ja pidulikel üritustel käteldakse ja naeratatakse, et hiljem üksteise vastu intrigeerida. Üks ametikandja ütles – aeg on närviline ja kuri, nõnda ka õpetajad.
  Põrguga hirmutab kaasinimest ainult rumal usuhull, kelle usuelus on ka põrguvürstil ja tema valdustel oluline koht. Lugege Credot! Seal on olemas, millesse uskuda!
  Kaido ei vaja isehakanud advokaate, kohtus kaitseb teda professionaal, elus tema enda südametunnistus. Kas on tal aga jõudu ja tahet kogudust edasi teenida peale neid kastsumusi, saab ainult tema ise vastata.

 8. Külaline ütleb:

  Iga jutlustaja peaks näitama üles korralikku kõlblust mitte eelkõige sõnadega, vaid tegudega. Oma hea eluga peaks ta jätma inimestele maha jalajäljed, kuhu astuda, selle asemel et oma kõne läbi pelgalt teed osutada.
  Gregorius Suur
  Eeskiri vaimulikele 3:40

See käsk on meil temalt endalt, et kes armastab Jumalat, armastagu ka oma venda.
(1Jh 4:21)