Slava Ukraine
Esileht » Online » Online artiklid »

6.01.08 Jaani kirik vajab remondiks palju raha

06.01.2008 | | Rubriik: Online artiklid

EELK Valga Peetri-Luke kogudus on tellinud ARC Projekt OÜ-lt Valga Jaani kiriku muinsuskaitse eritingimused ning uuringute hinnapakkumise. Samalt ettevõttelt pärineb ka Jaani kiriku renoveerimisprojekti hinnapakkumine.

kirik on Eestis ainulaadne. Sellel aastal osaleti esmakordselt Eesti kirikute nõukogu projektis «Teeliste kirikud». See tähendab, et oldi lahti juuni algusest augusti lõpuni. Külalisteraamat näitab, et huvi oli elav. Õpetaja Heino Nurka üllatas, et palju käis oma linna ja maakonna inimesi.

Sama külalisteraamatu andmeil viibis suvel kirikus väliskülalisi 23 riigist. Kaugeimad paigad, kust tuldi, olid USA, Jaapan ja Kanada.
Kolme suvekuuga oli kirikus 17 ja hiljem veel kuus kontserti.

Peetri-Luke koguduse õpetaja sõnul on linnavalitsus kiriku ettevõtmisi toetanud, hea kontakt on kõikide ametnikega, tahe koguduse ettevõtmisi aidata on olemas.

Kui lugeda linna arengukava aastateks 2007–2013, siis tegevus- ja finantsplaanis on 2008. aastaks 700 000, 2009. aastaks 2 800 000 ja 2010. aastaks 500 000 krooni.

Alanud aasta eelarve on linnal veel vastu võtmata. Rahandusameti juhataja Imbi Rõivassepp eelarveprojektis kiriku renoveerimise raha ei näe, kuid investeeringud olevat veel läbi vaidlemata. Küllap peetakse eelarve koostamisel silmas ka vastuvõetud arengukava.

Kirikus kui muinsuskaitseobjektis ei saa omapäi tegutseda ja kõigepealt oligi vaja teada saada vastavad eritingimused. ARC Projekt OÜ on hinnapakkumise teinud. Nii läheb jooniste digitaliseerimine maksma 27 158 krooni. Sondaaþid, värviuuringud 12 000, kiriku interjööri muinsuskaitse eritingimused 20 000 krooni. Kokku koos käibemaksuga 69 806 krooni.

Sama osaühing tegi ka teise hinnapakkumise kiriku kohta. Siseruumide kujunduse projekt läheks maksma 39 000 krooni, elektrivarustuse projekt 32 000, nõrkvoolu projekt (tulevalve, vargavalve) 15 600. Kokku koos käibemaksuga 102 188 krooni.

Fassaadi uuringud ja eritingimused lähevad maksma 29 000, koos käibemaksuga 34 220 krooni. Selle kohta käiv projekt maksab 65 000, koos käibemaksuga 76 700 krooni. Hinnapakkumine kehtib kolm kuud.

Kui ARC Projekt OÜ saab kinnituse, et nende hindadega ollakse nõus, siis on nad Heino Nurgale lubanud, et jõuavad eespool nimetatud projektid aprilliks valmis. Kiriku interjööris tahetakse kollane toon välja vahetada sinise-halli-valge klassitsistliku värviskeemi vastu. Võrdluseks võib tuua Tartu Ülikooli aula värvitooni. Eriti palju kulda ja hõbedat ei tule, küll plaanitakse kasutada lehtkulda ja hõbedatud pindu.

«Riiklikult Pühakodade programmilt saab kindlasti raha küsida, kuid tavaliselt rahastatakse selle vahenditest vaid kolmandik, ülejäänu tuleb ise leida. Kapitaalremont on kallis, enne projekti olemasolu ei saa renoveerimisraha küsima minna. Muinsuskaitseobjektidel saavad töötada vaid vastavat litsentsi omavad inimesed, pole teada, kui pikad võivad olla nende tööde järjekorrad,» muretses Heino Nurk.

Valgamaalane,  5. jaanuaril 2007

See käsk on meil temalt endalt, et kes armastab Jumalat, armastagu ka oma venda.
(1Jh 4:21)