Slava Ukraine
Esileht » Online » Online artiklid »

5.10 Saarte praostkonna vaimulik laulupidu toimub Valjalas

05.10.2007 | | Rubriik: Online artiklid

Laupäeval, 6. oktoobril algusega kell 15 toimub Saaremaal Valjala Martini kirikus vaimuliku laulupüha kontsert-jumalateenistus, mis on pühendatud Eesti Evangeelse Luterliku kiriku 90. sünnipäevale.

Laulupühast võtab osa 11 kollektiivi kokku 160 lauljaga. Lisaks Hiiumaal ja Saaremaal tegutsevatele kirikukooridele ja -ansamblitele osalevad segakoorid Laiuse ja Pärnu kogudusest, samuti on kaastegevad mitmed solistid. Laulupüha kavas on teoseid nii eesti (Mart Siimer, August Topman, Piret Rips, Miina Härma, Neeme Laanepõld) kui ka välisautorite (Edvard Elgar, Gabriel Faure jt) sulest.

Et tegemist on üle mitme aasta taas toimuva tänuväärse ettevõtmisega vaimuliku muusika väärtustamiseks ja selle nimel kokkutulemiseks-laulmiseks, ajasime juttu EELK Saarte praostkonna muusikatöö sekretäri Ester Soega.

“On väga tähelepanuväärne,” rääkis Ester Soe, “et osalevad ka kõik Hiiumaa vaimulikud kollektiivid – Kärdla, Emmaste ja Pühalepa. Mitte ükski tegutsev kollektiiv Saarte praostkonnas ei ole eemale jäänud. Tegemist on arvult 18. laulupühaga alates 1985. aastast, kui toimus esimene praostkonna laulupüha. Arhiiviandmete järgi on küll ka teada, et juba 1934. aastal on olnud taoline ettevõtmine. Alates 1985. aastast on need laulupühad toimunud erinevates kohtades, peale Valjala ka Karjas, Muhus ja Kihelkonnal ja nüüd oleme taas Valjalas.”

Millega tegeleb praostkonna muusikatöö sekretär ja milline on üldse kirikumuusika olukord saartel?

Eks põhiline olegi teha ühiseid üritusi ja vahendada ka Kirikumuusika Liidu tegemisi. Muusikud on kerged kaasa tulema, seegi kord on vabatahtlikult tulemas – Jõgevamaalt Laiuse segakoor, Pärnust tuleb Jaanus Torrim kooriga. Organistidega oleme põhiliselt kaetud. Väiksemates kohtades muusikakollektiive ei ole ja ka organistid käivad kaugemalt. See on südame ja missiooni töö. Inimesi köidavad ja ühendavad aga ka suured vaimulikud laulupeod, nagu näiteks viimane, 2005. a Tartus. Koguduste juures võiks muidugi olla ka ansambleid, lauluhuvilisi inimesi on ju kõikjal ja oma muusika on kirikus väga tähtis.

Kas kirikusse on kerge või raske laulma tulla ja kas see ka eeldab inimeselt midagi?

Nagu ikka kollektiivid, nii ka kirikukoorid ühendavad teatud vaadetega inimesi ja kooris on ka seltsielu väga tähtis. Mõni on kutsele tulla kirikukoori laulma vastanud ka, et ta ei ole nii püha. Ometi, kui inimest huvitab laulmine ja muusika, siis minu soovitus on küll – ületa sisemine barjäär ja tule. Kui inimene ei ole koguduse liige, võib talle tunduda, et kirik paneks nagu “seina” ette, see aga pole nii. Koore võiks kirikute juures alati rohkem olla ja ka erinevaid väikevorme. Ja kirikukoorid tahavad olla avatud ka teistele üritustele ning neis osaleda, näiteks kohalikud laulupeod.

Mida veel lisaksid laupäevase laulupüha kohta?

Korraldusliku poole pealt aitab meid Valjala kogudus. Seekord on rõhk ühislaulmistel. Edaspidi tahame teha oma laulupüha suve algul, kui koorid hooaega lõpetavad, aga eks vaatame ja kuulame. Tahan lisada veel seda, et vaimulik muusika kõlab just kirikus eriliselt, sinna on ta kirjutatud, südamega, ja seal omandab ta erilise kõla. Tulge kuulama kaunist vaimulikku muusikat!

Vaimulikul laulupühal osalevad:

EELK Saarte praostkonna koorid ja ansamblid
Hiiumaalt:
* Kärdla Johannese koguduse segakoor (Evald Teras, Kristiina Harjak)
* Emmaste Immanueli koguduse segaansambel (Siiri Rüütelmaa)
* Pühalepa Laurentiuse koguduse naiskoor Anna (Helle Nittim)
Saaremaalt:
* Kuressaare Laurentiuse koguduse naiskoor ja segakoor Sauer (Ester Soe)
* Valjala Martini koguduse segakoor Waldis (Õie Pärtel)
* Kihelkonna Mihkli koguduse naiskoor ja segaansambel Collecta (Ülle Reinsoo)
* Kärla Maarja-Magdaleena koguduse naiskoor (Ülle Vallaste)
Külaliskoorid:
* Laiuse Püha Jüri koguduse segakoor (Kristi Kubjas)
* Pärnu Eliisabeti koguduse segakoor (Jaanus Torrim, Elvi Treiblut)
Solistid: Karlis Saar (trompet), Jaanus Torrim (orel, vokaal)
Organistid:
Valjala Martini koguduse organist Tiiu Tõhk
Kuressaare Laurentiuse koguduse organist Rita Naaber
Vaimulik osa: Saarte praost Veiko Vihuri, Valjala Martini koguduse õpetaja Hannes Nelis.

Meie Maa, 4. oktoobril 2007

See käsk on meil temalt endalt, et kes armastab Jumalat, armastagu ka oma venda.
(1Jh 4:21)