Slava Ukraine
Esileht » Online » Online artiklid »

5.09 Muhu kiriku abihoone põleng sai ilmselt alguse süütamisest

05.09.2008 | | Rubriik: Online artiklid

Katariina kiriku abihoone võidi koguduse juhtide hinnaÜleeile õhtul koos sajandeid vanade kirikupinkidega maha põlenud Muhu ngul süüdata.

“Mina arvan küll, et keegi pani selle hoone põlema,” lausus Muhu Katariina kiriku koguduse juhatuse esimehe asetäitja Inna Sooäär. “Ilmselt võis see olla poisikeste temp, kas just tahtlik, seda ei tea.”

Mahapõlenud kiriku abihoone kõrval asub koolistaadion, kus poisid terve päeva aktiivselt palli mängivad ning mõni neist võis koguduse liikmete hinnangul otsustada hoonele tule otsa panna.

Juhuslikkus välistatud

“Ma ei saa aru, miks peaks keegi seda tegema?” imestas Katariina kiriku koguduse õpetaja Urmo Saks. “Ma ei oska küll arvata, et see põleng oleks võinud tekkida kogemata kombel. Majas polnud elektrit ning sellest tuli alguse ei saanud.”

Urmo Saks osutas, et abihoone oli muinsuskaitse all ja väärtuslikematest esemetest langes tuleroaks hoones olnud paarkümmend vana kirikupinki ning kirikuõpetaja riidekapp, mis pärinesid 17. sajandist.

“Samas ei olnud ükski neist sissepõlenud esemetest praegu kirikus kasutuses, seetõttu ei oska ma öelda ka täpset kahjusummat. Selle peaks kindlaks tegema muinsuskaitse ekspertiis. Aga ääretult kahetsusväärne on, et need asjad hävisid,” rääkis Urmo Saks.

Muhus Liiva külas asuv ning kuurina kasutatud kiriku abihoone süttis üleeile enne kella ühtteist õhtul. Saaremaa päästeosakond sai väljakutse kell 22.41 ning päästeosakonna juhataja Margus Lindmäe sõnul sõitis sündmuskohale viis päästeautot ning korrapidajaauto.

Päästa polnud enam midagi

Päästemeeskondade saabudes olid paekivist hoone katusest leegid väljas. Tules hävis hoone katus ning sees hoitud vara – kiriku vanad aknad, pingid, lähedal asuva kooli pingid ning koolilaste suusad. Inimesed õnnetuses vigastada ei saanud.

Juba tulekahju avastamise ajaks oli tuli jõudnud hoonest võtta kõik, mis sealt võtta oli,” lausus Margus Lindmäe. “Meil polnud sealt päästa enam midagi. Lihtsalt tuli tulekahju summutada.”

Kuigi umbes 100 ruutmeetri suurusest abihoonest ligikaudu 50 meetri kaugusel asub pastoraadihoone ning üleeile õhtul olnud tugev tuul kandis sädemeid ka selle suunas, Lindmäe sõnul teistele hoonetele ohtu ei olnud.

Algatati uurimine

“Olukord väga tõsine ei olnud ja pastoraadihoone suures ohus polnud,” kinnitas Lindmäe. “Ei olnud teab mis raske tule edasikandumist ära hoida.”
Päästeosakond nimetab tulekahju tekke põhjuseks hooletust lahtise tulega.
Kas sündmusel võis olla kuritahtlik eesmärk, selgitab uurimine. Eile päeval käisid sündmuskohal ka politseiuurijad ning sündmuskoht oli politseilindiga ümber piiratud.

“Taevale tänu, et päästeametnikud kiiresti kohale jõudsid ja meid tule edasikandumisest ja suuremast õnnetusest säästsid,” sõnas Inna Sooäär.

 

See käsk on meil temalt endalt, et kes armastab Jumalat, armastagu ka oma venda.
(1Jh 4:21)