Slava Ukraine
Esileht » Online » Online artiklid »

5.06 Ilmub plaat Rolf Uusvälja mälestuseks

05.06.2007 | | Rubriik: Online artiklid

Organist Rolf Uusvälja perekond annab Uusvälja mälestuseks välja plaadi Johann Sebastian Bachi orelimissaga.

Tegu on esimese plaadiga Uusvälja muusikast pärast Eesti taasiseseisvumist ning seda võib võtta kui üht dokumenti aastatest, mil Uusväli oli jõudnud oma hiilgevormi.

Uusväli salvestas orelimissa "Drittel Teil der Klavierübung" tervikuna 1986. aastal Estonia kontserdisaalis ning selle andis 1987. aastal kolmel LP-l välja Tallinna Heliplaadistuudio.

Rolf Uusväli (1930-2005) oli oma õpetaja Hugo Lepnurme järglase ja kolleegina 20. sajandi teise poole silmapaistvamaid organiste. Koos õpetajaga läbis ta kõikvõimalikud teoreetilised kursused ning tohutu repertuaari.

Uusvälja kõrvalhuvialaks kujunes oreliehitus. Aastatel 1959-1973 oli ta Eesti Raadio muusikasaadete toimetaja ja Estonia kontserdisaali oreli hooldaja, 1973. aastast konsulteeris Leedu restaureerimistrusti orelitöökoda ja aastail 1985-1990 töötas Eesti restaureerimisvalitsuse Rakvere orelitöökojas.

Ta on salvestanud üle 40 LP, millest 27 kuulub ulatuslikku sarja "Eesti orelid", ja sadu teoseid Eesti Raadio fonoteeki. Arvustused on esile tõstnud Uusvälja briljantset tehnikat, stiili- ja registreerimispeenust, kindlat rütmi- ja vormitaju ning programmide kompositsiooni ja mitmekülgsust.

Plaati esitletakse reede pärastlõunal Estonia talveaias.

BNS, 5. juunil 2007

See käsk on meil temalt endalt, et kes armastab Jumalat, armastagu ka oma venda.
(1Jh 4:21)