Slava Ukraine
Esileht » Online » Online artiklid »

5.05 Marko Tiitus: on jälle aeg selg sirgu lüüa

05.05.2007 | | Rubriik: Online artiklid

Pidades silmas pingeliseks muutunud olukorda meie riigis, kuulutas Eesti evangeelse luterliku kiriku peapiiskop Andres Põder pühapäeva, 6. mai erakorraliseks palvepäevaks.

 

Viljandimaa kirikutes leiavad homme aset jumalateenistused traditsioonilistel kellaaegadel. Viljandis on Jaani ja Pauluse koguduse ühine jumalateenistus kell 10.30 Pauluse kirikus ning sellel esineb pöördumisega ka maavanem Kalle Küttis.

«Kutsun üles avaldama toetust ja tunnustust Eesti Vabariigi valitsusele, seisma kindlalt oma riigi väärikuse ja iseseisvuse eest, aga mõtlema ühiselt ka iseenda ja eesti rahva eksimustele, usunõtrusele ja patule. Me ei vaja üksnes õigust, vaid ka meeleparandust ja lepitust,» kirjutab peapiiskop.

Eesti rahvale on iseloomulik ettevaatlik ja kriitiline hoiak oma juhtide suhtes. See on kujunenud aastasadade kogemuse najal ning aitab ära hoida poliitiliste messiate esilekerkimist ja isikukultust. On aga kahetsusväärne ja vastutustundetu, et viimasel nädalal on mõned poliitikud ja sotsiaalteadlased esinenud avaldustega, milles püüavad kogu vastutuse huligaanitsemiste eest veeretada vabariigi valitsusele.

Patukahetsus ja meeleparandus kristlikus mõttes ei tähenda masohhistlikku enesesüüdistust. Just säärasest alaväärsustundest tuleb meil vabaneda. Psühholoogid teavad, et näiteks paljud perevägivalla all kannatavad naised on sisimas veendunud, et nemad ise oma käitumise või olekuga on vägivaldse käitumise põhjustanud ega väärigi paremat kohtlemist.

Kiriku sõnum Eesti elanikele on: me väärime paremat!

«On jälle aeg selg sirgu lüüa,» kõlas laulva revolutsiooni aegu Tõnis Mägi üleskutse. See on aktuaalne ka täna. Inimene, kes kummardub palves Jumala ette, ei lömita toore jõu ja vägivalla ees, vaid ajab selja sirgu. Ta ei tegele süüdlaste otsimise ega pori või kivide loopimise, vaid rahu sõlmimise ja suhete tervendamisega.

Pingelised ajad ei ole lõppenud. Palugem eesti rahvale meelekindlust ja leplikkust.

 

Sakala, 5. mail 2007

See käsk on meil temalt endalt, et kes armastab Jumalat, armastagu ka oma venda.
(1Jh 4:21)