Esileht » Online » Online artiklid »

28.12 Jõhvi kiriku torn võidakse korda teha

28.12.2007 | | Rubriik: Online artiklid

Riiklikust pühakodade programmist saadud rahaga loodetakse korda teha Jõhvi Mihkli kiriku torn, millel on suur tähtsus Eesti kultuuriloos.

Jõhvi kirik, üks Ida-Virumaa vähetuntud turismiobjekte, on Eesti teiste kirikute seas ainulaadne kunagiste võimsate kaitserajatiste poolest, vahendas uudistesaade Aktuaalne kaamera. Tema torniaknad on ehitatud laskeavadena ja ümber pühakoja on olnud vallikraav, millest suur osa on säilinud tänapäevani.

Mõne ajaloolase arvates on see kirik, erinevalt vallutajate kaitseks rajatud uhketest linnustest, kaitsnud just nimelt kohalikke inimesi. Ajaloolane Vallo Reimaa toob näiteks kaks taplust Vene vägedega 14. ja 16. sajandil, mille ajal kirikusse kogunenud eestlastel õnnestus esimene rünnak tagasi lüüa. 1865. aastal aga peeti just Jõhvis tänu kirikuõpetaja ja Õpetatud Eesti Seltsi asutajaliikmele Friedrich Ferdinand Meyerile esimene kihelkondlik laulupidu.

"Kui me, nagu tänapäeval kombeks on, otsime kogu sellele kompleksile terviknimetajat, siis Jõhvi kindluskirik on Ida-Virumaal eestluse, vastupanu ja kaitsetahte sümbol ja sellisena tuleb ta ka välja arendada," ütles ajaloolane ja regionaalminister Vallo Reimaa.

Jõhvi kirikul on palju senirääkimata lugusid. Näiteks lugu põlemisest ja kellade hävimisest viimase sõja ajal. Muuseumi selts otsib võimalusi, kuidas kiriku saladused külastajateni tuua.

"Mina siiski niimoodi ei väidaks, et ta ainuke turismiobjekt, aga kindlasti on ta üks peamisi. Kui me küsiksime inimestelt väljastpoolt Jõhvit, mida nad teavad, siis kindluskirikut ja muuseumi teatakse kindlasti," märkis Jõhvi abivallavanem Kristi Klaamann

Lähiajal on kavas kiriku läheduses tähistada kirjanik Eduard Bornhöhe mälestus, samuti otsitakse võimalusi, kuidas eksponeerida vallikraavi. Seda tuleb teha väga diskreetselt, et mitte kahjustada muinsuskaitsealust objekti.

ETV24, 28. detsembril 2007

See käsk on meil temalt endalt, et kes armastab Jumalat, armastagu ka oma venda.
(1Jh 4:21)