Slava Ukraine
Esileht » Online » Online artiklid »

28.11 Kadrina kirikukoor süütas teise vaimuküünla

28.11.2007 | | Rubriik: Online artiklid

Nüüd küünla süütame taas, et neil, kel külm on, soojem saaks … ” laulis EELK Kadrina Katariina koguduse segakoor oma teise CD-plaadi “Sa südames” esitlusel.

Plaadi nimi “Sa südames” pärineb plaadi avalaulu algussõnadest: “Sa südames nüüd pane kõik küünlad põlema …”

Kadrina koguduse koor süütas lauluküünla, et selle “helk aitab helgemaks maailma”. Esitluskontserdil toetasid nende soovi tõelised küünlaleegid.

Lõbus töökoor

“Me oleme süüdanud küünla, et meil kõigil soojem oleks, et me üksteist rohkem tähele paneksime, et me ei käiks mööda, võtaksime aega mõelda meid ümbritsevate inimeste peale, selle peale, kui tähtsad nad meile on, ja kui üksikud me nendeta oleksime,” ütles Kadrina Katariina koguduse segakoori dirigent Anne Peäske.

Anne Peäske sõnul oli plaadiesitlus koorile äraütlemata pidulik päev. “Ma ei tea, kui paljud kirikukoorid on saanud maha plaadiga, aga meil on see juba teine plaat ja plaanime kolmandat,” lausus dirigent.

Peäske sõnul on kirikukoor eelkõige töökoor, kel tuleb esineda nii jumalateenistustel kui ka mitmesugustel muudel sündmustel, laulda nii päikeses kui ka sajus. “Oleme tõepoolest töökoor, mitte ilutsemise ega lõbutsemise koor, kuigi meil on koos väga lõbus olla. Oleme teinud sel aastal hästi palju tööd,” tõdes dirigent. Suvevaheaeg jäi kooril üldse vahele, sest suvi oli esinemisterohke.

Koorivanema Terje Tiimuse sõnul viib koori edasi nii dirigendi nõudlikkus kui ka esinemisrõõm. “Kui kutsutakse esinema, on igasuguseid toredaid kohtumisi. Eelmisel suvel helistati Võrumaalt, et tulgu me nende praostkonnapäevale, ehkki traditsiooniliselt esinevad seal ainult oma koorid. Lõuna-Eesti kirikud on meil päris korralikult läbi käidud,” rääkis Tiimus.

Koorivanema arvates on Anne Peäske viinud koori taseme nii kõrgele, et võis alles vahetult enne esitluskontserti nimetada esitatavad laulud, samuti on uus plaat eelmisest suur samm edasi. “Kvaliteet on parem. Meie nõudmised enda suhtes on kõvasti tõusnud,” märkis Tiimus.

“Need, kes on siiamaale kuulanud, ütlevad, et on väga hea plaat. Meie kõige kõvem kriitik Kelli Pärnaste tuli, lõi patsti õla peale ja ütles, et hea plaat. Siis hakkasin ise ka uskuma,” naeris Anne Peäske. “Kelli on ise meie kooriga töötanud ja on seetõttu meie suhtes väga noriv.”

Dirigendi meelest annab lauludele lisaväärtuse plaadi välimus. “Nii ilusat plaadikujundust pole ma üldse näinudki,” kiitis Peäske Priit Verlini kujundatud ümbrist, kus on tabatud koori elurõõmus olemus. Verlini loodud on koori vastne logo.

Anne Peäske sõnul on vahe eelmise plaadiga tohutu. “Eelkõige musikaalsuse poolest, teiseks kandvuse poolest. Oleme neli aastat saanud vahepeal kõvasti tööd teha, kõvasti esineda. Plaadi tegemise jaoks on esinemispraktika jube tähtis. Muidu lööb põnnama ka mikrofoni ees,” rääkis koorijuht.

Esinemispraktikat on olnud kõvasti, sest lisaks tavapärastele esinemistele on tulnud kutseid paljudest Eesti paikadest. “Mitte sellepärast, et me nii ilmatuma head oleme, vaid lihtsalt ei ole kirikukoore või koosnevad need vanema generatsiooni esindajatest. Meil on noored säravad hääled,” selgitas dirigent.

Anne Peäske rõhutas, et koor võlgneb saavutuste eest suure tänu perede mõistvusele, kes lubavad emal või vanaisal ühe õhtu nädalas, enne esinemisi ka kaks õhtut, lisaks esinemiste laupäevad-pühapäevad, pühendada laulmisele. “See nõuab peredelt suurt kaasaelamist,” ütles Peäske. Pered käivad sageli ka esinemistel kaasas ja neist kokku on saanud “üks suur muusikaarmastajate selts, kes on väljenduse leidnud kõige ilusamas kooriliigis”.

Tegu kinnitab sõnu

“Kuna koorivanem juba ütles, et oleme niisugusel tasemel, et anna ainult laul – ja tuleb, siis võiks proovida näiteks, no vaatame siit …” lehitses dirigent mahukat noodimappi. “Teate mida? Laulaks “Ave verumit”.” Sõnad said teoga kinnitatud.

“Sa südames” esitletud, hakkab koor valmistuma järgmiseks plaadiks, kus kõlavad vennastekoguduse laulud. Selle tellisid koorilt Eesti ja Soome vennastekoguduse liikmed, kes kuulsid misjonipäevadel oma laule Kadrina Katariina koguduse segakoori esituses.

Virumaa Teataja, 28. novembril 2007

See käsk on meil temalt endalt, et kes armastab Jumalat, armastagu ka oma venda.
(1Jh 4:21)