Esileht » Online » Online artiklid »

28.03 Viljandi paistab silma heade vaimulikega

28.03.2008 | | Rubriik: Online artiklid

Viljandi praoskond valis aasta töötegija ja kiriku sõbra: nendeks said tuntud koorijuht Taimi Välba ja maavanem Kalle Küttis.

Seekord pidas praostkond tavapärase sinodi Suure-Jaanis. Päev algas jumalateenistusega kirikus, kus teenisid praostkonna vaimulikud ja jutluse pidas peapiiskop Andres Põder.

Seejärel kogunesid sinodi liikmed Suure-Jaani gümnaasiumi läinud aasta üle aru pidama.

Aasta töötegija ja kiriku sõber

 
Taimi Välba. Foto: Sakala

Taimi Välba lausa ehmatas, kui pärast praost Marko Tiituse avasõnu ja Suure-Jaani vallavanema Maie Käba tervituskõnet ilmus ekraanile tema pilt. Ja siis kuulis koorijuht praostilt põhjendust, miks osutus valituks just tema.

«See oli suurepärane lauluaasta tänu Taimi Välba tegevusele,» lausus Marko Tiitus. Kõige suuremaks kordaminekuks nimetas ta vaimulikku laulupäeva, mis peeti eelmise aasta sügisel Suure-Jaanis. Mainimata ei saanud jätta sedagi, et mullu ilmus Taimi Välbalt raamat «Kantorikoolitus Viljandis». Lisada tuleb tema töö Jaani koguduses mitme kollektiivi juhina ning see, et juba mitu aastat on ta tegutsenud praostkonna muusikasekretärina.

Kiriku sõbra nimetuse pälvis seekord maavanem Kalle Küttis.

«See pole kummardus võimumehele,» toonitas praost. Maavanem olevat öelnud: «Kutsuge, ma tulen.» Kirikutegelased ongi teda kutsunud ning maavanem on sõna pidanud ja võimalust mööda abi osutanud. Tarvastu koguduse liikmena on Küttis asutanud meeste klubi, mille tegevust ta juhib.

Maavanemat ennast sinodil polnud, ta oli saatnud tervituse ja tänusõnad.

Millest vaimulikud rääkisid

Kombe kohaselt kõnelesid kõikide koguduste vaimulikud sellest, millega nad aasta vältel on tegelnud ning mis on neile rõõmu või muret valmistanud.

Kalle Gaston üllatas kuulajaid sellega, et Halliste kirik, eriti selle torniosa kipub lagunema. «Senine pühakodade remondi programm ei rahulda meid,» lausus ta. Koguduse liikmete arv on aga hakanud taas kasvama tänu isiklikule suhtlemisele nendega, kes on viimasel ajal eemale jäänud.

Helme koguduse õpetaja Arvo Lasting avaldas rõõmu selle üle, et Helme ja Taagepera kuuluvad juba mõnda aega Viljandi praostkonda. Mõlema koguduse tegevus on elavnenud ja mõlemas kirikus käib remont.

Kolga-Jaani koguduse nimel kõneldes ütles selle juhatuse esimees Hovard Nurme, et rõõme on enam kui muresid. Sama nentisid teisedki.

Kõpu kiriku õpetaja Hedi Vilumaa rääkis koguduse sajast liikmest, kellest paljud võtavad huviga osa soome keele ringi tööst ja käivad piiblitunnis. Pilistvere õpetaja Hermann Kalmus kiitis noorte agarust, Suure-Jaani koguduse õpetaja Kristi Sääsk muusikaelu edenemist nii kirikus kui vallas ning Tarvastu õpetaja Anna-Liisa Vaher valla toetust.

Kui kõik olid kõnelnud, oli aeg praosti aruandeks sellest, mida on teinud tema ja teised vaimulikud ning missugune on hoonete seisund ja praostkonna rahaline seis. «Viljandi on Eesti üks silmapaistvamaid praostkondi, sest siin töötavad tugevad vaimulikud ja nad täidavad oma kohust rõõmuga,» lausus Marko Tiitus.

Päevakorras oli ka abipraosti valimine. Selle ülesande sai taas endale Hedi Vilumaa, kelle senine tegevus on olnud kiitust väärt.

ARVAMUS

Andres Põder,

peapiiskop

Mulle valmistab rõõmu, et kogu Eestis on kiriklike talituste arv viimasel ajal suurenenud, sama tendentsi märkasin ka siin vaimulike sõnavõtte kuulates. Tunnen uhkust siinsete noorte vaimulike üle: neil läheb hästi.

Sakala, 27. märtsil 2008

See käsk on meil temalt endalt, et kes armastab Jumalat, armastagu ka oma venda.
(1Jh 4:21)