Slava Ukraine
Esileht » Online » Online artiklid »

28.03 Sinod valis praosti

28.03.2007 | | Rubriik: Online artiklid

 

Eile Kolga-Jaanis kokku tulnud sinod otsustas, et Viljandi praostkonna juhi kohuseid täitnud Rein Schihalejevi asemel saab praostiks Viljandi Jaani kiriku õpetaja Marko Tiitus. Abipraosti kohusetäitjaks valiti tagasi Kõpu kiriku õpetaja Hedi Vilumaa, kirjutab ajaleht Sakala.

Sinodist võtsid osa kõik õpetajad ja igast kogudusest kaks esindajat. Kohal oli luterliku kiriku peapiiskop Andres Põder, kes sinodi eel kirikus teenis ja seal jutluse pidas.

Korporatsiooni Fraternitas Liviensis noorliige Ardi Siilaberg kõneles Villem Reimanist, sest sinod peeti selle aatemehe nime kandvas rahvamajas.  Rääkis ka Kolga-Jaani vallavanem Kalevi Kaur, kes nimetas valla ja koguduse koostööd heaks. Ühtlasi tuletas ta meelde eelmist, 2000. aastal valla südames peetud luterlaste aastakoosolekut. Siis oli valminud koguduse maja ja ametisse oli asunud uus õpetaja, praegu on remondist oodata aga rahvamaja.

Kolga-Jaani koguduse esimees Hovard Nurme ütles, et ta ootab septembrikuus rahvamaja avamisele.

Aitäh tegijaile!

Praostkonna õpetajad olid seekord arvanud kiriku sõbra tiitli vääriliseks viljandlase Aivar Trallmanni, kes on linna kirikutesse toonud palju häid esinejaid. «Teenin Viljandit!» lausus Aivar Trallmann lilli ja kingitust vastu võttes.

Aasta töötegijaks nimetati Põltsamaa kirikla kunstiandeline perenaine Tiia Truumees, kes oli seal töötanud 1996. aastast ning tervise halvenemise tõttu nüüd ameti maha pani.
Rein Schihalejev esitas aruande

Aruande esitas Rein Schihalejev, kes on Viljandi praosti kohusetäitja olnud 2004. aasta novembrist, mil senine praostkonna juht Jaan Tammsalu läks tööle Tallinna.

Praostkonnas on 14 kogudust: Halliste, Helme, Karksi, Kolga-Jaani, Kõpu, Mõisaküla, Paistu, Pilistvere, Põltsamaa, Suure-Jaani, Taagepera Jaani, Tarvastu ning Viljandi Jaani ja Pauluse. Liikmemaksu tasus neis mullu 4293 inimest.  Koguduste majanduslikku toimetulekut nimetas Schihalejev heaks. Oma rõõmudest ja muredest kõnelesid ka kõigi koguduste esindajad.

Külalised Saksamaalt

Bramsche sõpruskogudusest oli sinodil neli inimest.  «Olen Viljandimaal käinud üle veerandsaja korra ja Kolga-Jaanis olen kuuendat või seitsmendat korda,» sõnas üks kahe kirikuringkonna sõprussuhte algatajaid Ursula Mally. Sõpruse sõlmimiseni jõuti 1993. aastal.

«Leidsime Saksamaal endile sõpru,» lausus Kolga-Jaani pastor Ants Tooming. Ta oli Saksamaal käinud 2003. aastal koos noortekooriga ning neid oli lahkelt vastu võetud.

Praostkonna sekretäri Toivo Vilumaa sõnul aitas Bramsche kirikuringkond remontida tormituules kahju kannatanud Paistu kirikut, kinkis Karksi kiriku remontimiseks kive, pakkus toetust veel mitmele kogudusele ning on aidanud ka laste turvakodu ja Karula koolkodu.

 

See käsk on meil temalt endalt, et kes armastab Jumalat, armastagu ka oma venda.
(1Jh 4:21)