Slava Ukraine
Esileht » Online » Online artiklid »

27.09 Mihklipäevast Kihelkonnal

27.09.2007 | | Rubriik: Online artiklid

Mihklipäev on läbi sajandite olnud meie rahva jaoks üks kaunis sügise püha. Suuremad põllutööd on selleks ajaks enamasti tehtud ja võimalus pisut hinge tõmmata ning teha aastast kokkuvõtteid.

Kihelkonnal on ligi seitsme ja poole sajandi eest ehitatud kiriku kaitsepühakuks valitud peaingel Miikael ja seega on mihklipäev ka kiriku nimepäev. Kirikukalendris on mihklipäev inglite ja laste püha, sest Piibli järgi on igal lapsel oma kaitseinglid. Matteuse evangeeliumis (18 ptk 10 salm) öeldakse: “Vaadake ette, et te ühtainustki neist pisikestest ei põlgaks, sest ma ütlen teile, et nende inglid taevas näevad alati minu Isa palet, kes on taevas!” Inglid on teenijad vaimud, keda Jumal mitmesuguste ülesannete või sõnumitega välja saadab. Paljud inimesed on kogenud seda, kui raskes olukorras keegi tundmatu ligi astub ja aitab ning hiljem pole abistajat enam näha olnud. Inglid ei pruugi sugugi alati olla tiivulised olendid nagu oleme harjunud neid piltidel nägema.

Samas võib ingel meile ilmuda hoopis abivajajana, et meid proovile panna, kas meie sõnad ja teod on kooskõlas. Kirjas heebrealastele (13,2) öeldakse Piiblis: “Ärge unustage külalislahkust, sest selle läbi on mõned ise seda aimamata võtnud külalistena vastu ingleid.”

Inglid võivad olla ka väga jõulised. Peaingel Miikaelist võime lugeda kui Jumala sõjaväe juhist. Kihelkonna kiriku ukse kohal on kivist epitaaf, kus peaingel Miikaeli kujutatud võitlemas lohemao ehk saatanaga. Eks saatana meelitusi ja ahvatlusi võime kogeda oma ümber siin ja seal. On hea, kui mõistame paluda, et Jumal saadaks oma ingleid meid hoidma ja kaitsma. Olin kord ühe surija juures, kes ütles: “Ma hakkan nüüd minema. Ma juba näen ingleid enese juures…”

Kihelkonnal on lisaks iidsele kirikule seotud mihkli nimega ka Vikil asuv Mihkli talumuuseum ja mihklipäeva tähistamine kestab koguni kaks päeva. Laupäeval, 29. septembril algusega kell 11 algab Vikil mihklipäeva laat, kus kaasa lööb Kihelkonna koolipere. Toimub seenenäitus, pakutakse laadasuppi, näidatakse villa kraasimist ja ketramist ja palju muud põnevat. Kaugemate külalistena on mihklipäeval meile külla tulnud Nokia meeskoor Tuuliharju Miehet ja koori juhatab Minna Nappari. Meeskoor on lubanud laulda laupäeval kell 10.30 Kihelkonna hooldekodus, Vikil mihklipäeva laadal ja laupäeva pärastlõunal kell 16 on kokku lepitud kontsert Lümanda õigeusu kirikus.

Pühapäeval, 30. septembril keskendutakse koguduse nimepäevale. Päev juhatatakse sisse kell 10 kirikus hommikupalvusega, kus laulavad Nokia meeskoor Tuuliharju Miehet ja tervituse ütleb kauaaegne Nokia koguduse noortetöö tegija Veijo Mölsä.

Kell 11 algab kirikus aastapäeva jumalateenistus. Jutlustab pastor Kimmo Reinikainen Nokia kogudusest, laulavad Nokia meeskoor ja koguduse naiskoor. Et mihklipäev on nii inglite kui ka laste püha, siis lapsed on oodatud pastoraati kell 10.20, et ühised laulud koos läbi laulda ja pärast jumalateenistuse algusosa toimub pastoraadis lasteprogramm.

Pidu jätkub umbes kell 12.45 Kihelkonna rahvamajas kohvilaua, mihklipäevaloterii ja Nokia meeskoori kontserdiga. Tervituse on lubanud öelda ka Kihelkonna vallavanem Jüri Saar.

Mihklipäev on meie ühine pidupäev ja oleme tänulikud kõigile, kes aitavad pühapäeva hommikul rahvamajas alates kella 9 laudu katta, midagi maitsvat kaasa tuua või kohapeal võileibu valmistada. Loteriivõite saab tuua eelnevatel päevadel pastoraati või pühapäeva hommikul alates kella 9 rahvamajja. Lisainfo 45 46 558 / 51 77 350.

Tere tulemast kõigile ning õnnistatud saabuvat inglite ja laste püha!

Rene Reinsoo,
koguduse õpetaja

Meie Maa, 27. septembril 2007

See käsk on meil temalt endalt, et kes armastab Jumalat, armastagu ka oma venda.
(1Jh 4:21)