Slava Ukraine
Esileht » Online » Online artiklid »

27.08 Klaasist tähetargad jõudsid Paide kiriku altari ette

27.08.2008 | | Rubriik: Online artiklid

Rakvere klaasikunstnik Riho Hütt osaleb Paides Eesti klaasikunstnike ühenduse aastanäitusel “Avatud“, esitledes sealse Püha Risti kiriku altariesisel kolme oma taiest.

Riho Hütt on välja pannud klaasilõiked “Kolm tähetarka“, kus mängib valguses helendava tähekujundiga. Hütt ütles, et ta valmistaski need tööd, mõeldes sellele konkreetsele näitusele ja kirikule.

“Selle sisu on Kristuse sünniga seotud, aga tegelikult ma tahan näidata klaasi sära, mis aitab esile tuua idee puhtust, kui lihtsalt, aga samas võimsalt saab klaasiga mängida,“ tutvustas kunstnik.

Paide kirikuõpetaja Algur Kaerma ütles aga, et tema ei osanudki neid töid esialgu kolmeks targaks pidada. “Pigem seostasin neid näituse asukohaga ja nimetaksin seda seeriat “Jumala sõrmeks“ ja kui need tööd kuu aja pärast ära viiakse, jääb kirikus midagi puudu,“ ütles Kaerma.

Riho Hüti klaasitööd on kirikus näha olnud juba juuli lõpust ning jäävad sinna üles veel kuuks ajaks.

Paide Püha Risti kirik kuulub ka projekti “Teeliste kirikud“ alla, mistõttu käib seal tavapärasest rohkem külalisi.

Klaasikunstnike ülevaatenäitust eksponeeritakse kahes kohas – lisaks kirikule ka vastrenoveeritud Paide raekoja ilusas saalis. Kokku on oma töödega väljas paarkümmend kunstnikku.

Eesti klaasikunstnike ühenduse juhatuse esimees, näituse kuraator Virve Kiil ütles, et algselt plaaniti näitust Paide vallitorni, kuid siis leiti hoopis sobivam variant kiriku ja uue raehoone näol, ehkki näituse ettevalmistuse ajal oli raehoone veel tellingutes.

Klaasikunstnike aastanäitused on olnud mitmes paigas ning Eesti keskel asuv Paide on olnud korraldajate mõttes näituselinnana juba mõnda aega.

Virve Kiil: “Me olemegi nii palju mööda Eestit käinud, et tekkis tunne – teeks vahepeal Tallinnas ka.“

Eelmisel aastal oli siiski juubelinäitus Tallinnas tarbekunsti- ja disainimuuseumis, kus eksponeeriti Eesti klaasikunstnike viimase kümne aasta paremikku. Siis jäi aastanäitus vahele.

“Hästi tihe on olnud, sel aastal on olnud palju isiknäitusi, igal aastal see nii ei ole, väga palju käiakse esinemas ka väljaspool Eestit, lausa raske on inimesi kätte saada,“ rääkis Virve Kiil.

Virve Kiil iseloomustas näitust päris kirevana – siin on väga erinevas stiilis, erineva käekirjaga töid, kus on näha, kuidas iga kunstnik ajab oma rida.

“Huvitav on näha, kuidas igaüks näituse üldteemat avab,“ ütles Kiil.

Ka Riho Hüti hinnangul on Eesti klaasikunst aina kõrgemal tasemel. “Alati ootan neid aastanäitusi suure huviga ja mulle meeldib ka see ühtekuuluvustunne, mis valitseb, alati kutsutakse mind samuti, kuigi ma ei ole Tallinnast,“ lausus Riho Hütt.

See käsk on meil temalt endalt, et kes armastab Jumalat, armastagu ka oma venda.
(1Jh 4:21)