Slava Ukraine
Esileht » Online » Online artiklid »

27.05 Eesti ja välis-eesti luterlik kirik on ühinemas

27.05.2008 | | Rubriik: Online artiklid

Eesti Evangeelse Luterliku Kiriku ja välis-eesti luterliku kiriku ühinemisepingule on kavas alla kirjutada septembris, kuid enne seda peavad lepingule heakskiidu andma välis-eesti kogudused.

Pärast ühinemist jätkab välis-eesti kirik tegevust Eesti Evangeelse Luterliku Kiriku piiskopkonnana, vahendas “Aktuaalne kaamera”.

Eesti Evangeelse Luterliku Kiriku ehk kodu-eesti kiriku ja Eesti Evangeeliumi Luteriusu Kiriku ehk välis-eesti kiriku ühinemisel jääb ühinenud kirikut juhtima peapiiskop, kes asub Tallinnas. Välis-eesti kirik kuulub ühtsesse kirikusse piiskopkonnana, keda juhib Kanadas Torontos resideeriv piiskop. Kahe kiriku ühendamise ettepanek tuli välis-eesti kiriku poolt.

Eesti Evangeelse Luterliku Kiriku peapiiskop Andres Põderi sõnul on ühinemismõttele kaasa aidanud see, et Eestist on aastate lõikes välis-eesti kirikusse tööle läinud väga palju vaimulikke.

Kahe kiriku ühinemist planeeriti juba 90ndate algul. 14 aastat tagasi ütles toonane välis-eesti peapiiskop Udo Petersoo, et liitumisega tuleb edasi minna tasa ja targu. Kirikute ühinemisest asja aga ei saanud ning aastal 2000 tõdesid toonased peapiiskopid, et kodu- ja välis-eesti kirikute vajadused ja tingimused on liiga erinevad.

Välis-eesti kiriku praegune peapiiskop Andres Taul tõdeb, et ühinemisplaanidega tuli alustada otsast peale. “Seal oli nii palju erinevaid pabereid kogunenud, nii palju erinevaid otsuseid tehtud, et enam ei saanud aru, kas me olime ühinenud, kas me tahtsimegi ühineda või tahtsime liiga palju erinevaid tingimusi.”

Eelmisel korral alustati kahe kiriku põhikirjade ühtlustamisest. Andres Tauli sõnul viiks see tee ka praegu tupikusse. “Hakkame hoopis sealt peale, et vaatame, mis meil ühist on. Selge on, et meil on õnneks nii olnud, et õpetuslikult ei ole meil mingeid vahesid tekkinud.”

Tänasel Konsistooriumi istungil kiideti heaks ühinemislepingu eelnõu, mis jõustub allakirjutamise hetkest. Enne allkirjastamist peab lepingu heaks kiitma välis-eesti kirikukogu.

ETV24, 27. mail 2008

See käsk on meil temalt endalt, et kes armastab Jumalat, armastagu ka oma venda.
(1Jh 4:21)