Slava Ukraine
Esileht » Online » Online artiklid »

27.03 Usu rasked valikud

27.03.2007 | | Rubriik: Online artiklid

 

Viimasel kümnel aastal on Rootsi kirik oma seisukohti ja tegevust muutnud – misjonitöös kasutatakse näiteks noortelaagreid ja rokk-kontserte ning kirik ei sea naistele oma hierarhias töötamiseks piiranguid. Kiriku nüüdisajastamise eesmärk on siduda usk rohkem inimeste igapäevase elu ja huvidega ning mitte vastanduda tänapäevasele maailmale, seisab Eesti Päevalehe juhtkirjas.

 

Rootsi kirik annab õnnistuse ka samasooliste liitudele ning on nõus kaasa minema ka nende abieludega, kui riik peaks need seadustama. Kirik põhjendas otsust, öeldes, et nende ees on kõik võrdsed. Ennekõike on motivatsiooniks mitte kedagi kirikust eemale peletada. Põhjamaade traditsiooni järgi kogunevad konservatiivsemad poliitiliselt meelestatud kristlased väiksematesse kogudustesse, Rootsis on nendeks näiteks nelipühilased.

 

Eesti luteri kiriku juhid jälgivad toimuvat ärevusega ning on ka mõista andnud, et samasooliste liitusid kirik mingil viisil tunnustama ei hakka, sest selline armastus olevat patt. Ka naiste võimaliku kiriku tippu tõusmise asjus ollakse ettevaatlikud.

 

Erinevused peegeldavad kindlasti tugevalt ka eri ühiskondade meelestatust – on ju põhjamaad tuntud oma liberaalsete väärtuste poolest. Samas, eestlaste konservatiivsust on pigem võrreldud Aafrikaga, kus kirik on samuti meeste- ja traditsioonilise peremudeli keskne.

 

Naiste roll kiriku hierarhias ning pereväärtuste küsimus on kogu maailma kirikuringkondades segaduste ja konfliktide allikaks. Ameerikas on see viinud lausa mõnede koguduste episkopaalkirikust lahkumiseni ning seitse selle 111-st USA piiskopkonnast ei ole tunnustanud naiskirikupea võimu. Mõned Virginia osariigi Fairfaxi maakonna kogudused otsustasid episkopaalkirikust lahkuda, sest nad ei olnud nõus tunnustama samasooliste liite, samuti end avalikult geiks tunnistanud piiskoppi. Nüüdseks on nende liikmed loonud uue organisatsiooni, mis on seotud hoopis Nigeeria kirikuga, olles tolle missioon Virginias.

 

Eesti luterlastel on rasked valikud veel ees, kuid põhjamaade ja Aafrika mudeli vahele peavad nad ära mahtuma.

See käsk on meil temalt endalt, et kes armastab Jumalat, armastagu ka oma venda.
(1Jh 4:21)