Slava Ukraine
Esileht » Online » Online artiklid »

26.10 Surmateadete edastamine jääb politseis kaplanite ülesandeks

26.10.2007 | | Rubriik: Online artiklid

Oktoobri keskpaigast on politseisse tööle võetud kolm kaplanit, kes nõustavad politseinikke ja kõiki teisi selle valdkonnaga kokku puutuvaid inimesi. Üks kaplanite tööülesandeid on ka surmateadete edastamine.

Lõuna politseiprefektuuri kaplani ametikohale määrati 15. oktoobril Valdo Lust, kes koos kahe ametivennaga siirdus kohe koolitusele. Praegu kestabki kuuenädalane väljaõpe Paikuse politseikoolis, kus nad tutvuvad politseinike elu ja tööga lähemalt.

Prefektuuri kaplani Valdo Lusti hinnangul on Eesti politseis vajadus kaplanite järele olnud juba mõnda aega ning seda tõestasid ka kogenud Ameerika kolleegidelt saadud õpetussõnad ja näpunäited. „Sealsed ametivennad on seda tööd juba 70 aastat teinud. Näiteks koolitaja ise oli 35 aasta pikkuse kogemusega,” rääkis Lust.

Tööpõld on lai

Koolitusel oli uutele kaplanitele suurim üllatus see, kui lai tööpõld neid tegelikult ees ootab. „Eesti pole sellega varem kokku puutunud ja seetõttu ei osanud midagi arvata, aga nüüd on tekkinud selline küsimus, kas üks inimene piirkonnas suudab üldse kogu tööd ära teha,” seletas Lust. Kindlasti ei tohiks aga arvata, et eestlaste usukaugus tähendab seda, et kaplanil pole midagi teha. „Ameerika koolitaja tööpiirkonnas on inimese kontakt kirikuga statistika järgi isegi väiksem kui Eestis,” märkis Lust.

Lusti sõnul ei ole kaplanite töö mitte laulatusi, matuseid ega teenistusi korraldada, vaid just kriisiolukorras politseinikke nõustada. „Ka nende peresid tuleb nõustada ja kui juhtub midagi, mis oma olemuselt puudutab mõnda inimest tugevasti, siis tuleb ka ohvrit aidata,” seletas Lust. Kuna korravalvureid ei kutsuta kohta, kus kõik on hästi, vaid sinna, kus on õnnetus ning abi ja nõu vajavad inimesed, siis tegeleb Lusti sõnul kaplan politseinike kõrval politseitööga tervikuna.

Politseinikel vähem stressi

Paikusel omandab praegu uusi teadmisi politseinike tööst ka peakaplan Jaan Jaani, kelle hinnangul on algus raske, kuid kõik vajalik tuleb ära teha. „Praegu on meid siin ainult kolm – mina ning Pärnu ja Tartu omad. Meie ajamegi seda esimest vagu.”

Kuigi psühholoogid on politseis juba olemas, arvas Jaani, et ka kaplanitele jätkub tööd piisavalt. „Me oleme pigem sellised psühholoogid-nõustajad, sest ega me nüüd vägisi piiblitunde pidama hakka. Oleme lihtsalt üks võimalus, kelle poole pöörduda, sest politseinik on ju ka inimene oma nõrkuste ja tohutult pingelise tööga,” rääkis Jaani.

Peakaplan seletas, et politseinikke nähakse liiklust korraldamas ja kiirust kontrollimas, aga see on vaid väga väike osa tegelikust tööst. Kaplanite ülesanne on ka surmateateid edasi anda. Seda ei tehta mitte ainult politseinike omastele, vaid ka liikluses või kuritegevuse tõttu hukkunud või kannatada saanud inimeste lähedastele. „See on üks väga stressirohke ja karm töö, mida tavapolitseinikud teevad vastumeelselt ja tegelikult ei peakski üldse tegema,” nentis Jaani.

Tartu Ekspress, 25. oktoobril 2007

6 kommentaari artiklile “26.10 Surmateadete edastamine jääb politseis kaplanite ülesandeks”

 1. Matemaatik ütleb:

  Kui palju surmateateid suudab päevas edastada üks kaplan ja kui mitmeks päevaks jätkub surmateateid enne kui politseinikud otsa saavad?

 2. ugaunia ütleb:

  Lõpuks ometi!

 3. ervin lillepea ütleb:

  joel alla käib koguaeg oma säästopankki pehme kaardiga hansapangas lobisemas,miks ülekannet teha ei saa.tapa vene õigeusu kaplan,kes ka bullerjani kütab soovitas sedasi jumala sõna levitada jaan raja abiga,kes on valgustunud budist jootmäe külast.

 4. ei ole keeruline ütleb:

  lao matrix välja.kaua keerutad palun väga.ära palveta kui pole palutud.see mõjub halvasti,kui mingi punt kukub su eest paluma või kujutab ette saatanat.sa ei tohi nii rumal olla,saa aru ükskord sellest.

 5. nii on ütleb:

  ema näiteks tapab poja,kui käib pinda koguaeg,ei lase elada,laob toa träni täis.taob pruudi kotti jalaga ja korraldab koguaeg midagi.kui raha pole jalga lasta kodunt,siis ongi kirikukellad varsti.

 6. till ütleb:

  elvis presley tapavad teised mehed maha,kui nende naised lava ees kiljuvad.ära vingu seal siis sedasi,armukadedad on mannetud

See käsk on meil temalt endalt, et kes armastab Jumalat, armastagu ka oma venda.
(1Jh 4:21)