Esileht » Online » Online artiklid »

26.04 Algab kinnismälestiste ennistus

26.04.2007 | | Rubriik: Online artiklid

Kevadsuvel on Järvamaa kinnismälestistel algamas remondi– ja ennistustööd, mida Muinsuskaitseamet toetab oma eelarvest rohkem kui miljoni krooniga, lisaks pühakodade riikliku programmi miljon krooni.
Paide kirikKui mälestiste tegelikke remondivajadusi silmas pidada, on Muinsuskaitseameti Järvamaa vaneminspektori Aino Punga hinnangul raha ilmselgelt vähe. «Nii naljakas, kui see pole, on tekkinud ka ehitajate põud ja aasta–aastalt hullemaks läheb,» lisas ta.

 

Ajaloolisi hauatähiseid ootab uuenduskuur


Pung märkis, et rahastatud mälestiste puhul võib enamasti rääkida jätkutöödest. Nii jätkub Paide linnuse väravatornide müüritise konservimine, mis vähendab nende kohatist eluohtlikkust. «Et lastele kivid pähe ei kukuks, kui nad seal ronivad,» märkis Pung.
Muinsuskaitseamet andis selleks 200 000 krooni, mida linnaeelarvest toetab 200 000 krooni.

Paide abilinnapea Kaido Ivask selgitas, et kavas on konservida Läänevärava põhja pool asetsevat ruumi ja madalat müürilõiku ning põhjaseina sisekülge. Samuti koostada Püssirohutorni ajaloolised eritingimused, tehnilise olukorra hindamine ja konservimisprojekt.

Aino Pungal on heameel, et lõpuks ometi on võimalik hakata ennistama ja parandama Türi kirikaia ajaloolisi hauatähiseid ja –piirdeid, mida 1994. aasta sügisel lõhkus satanismist huvitunud noortekamp.

Need on 17. sajandi rõngasrist, 1855. aastast pärit dolomiitrist, Middendorfi hauamonument, Schillingite hauamonument ja seda ümbritsev metallaed, Friede hauamonument, kaks raudristi, Ruchfeldti raudrist, Brasche raudrist ja dolomiidist ümarsambamonument.

«Tööd võtab teha Raidkivi Ateljee restauraator Paul Uibopuu, kes on parandanud ajaloolisi hauapiirdeid ka Türi Kesklinna ja Paide Reopalu surnuaias, Tammsaare ausammast ja Vabadussõja monumenti Järva–Madisel, valmistanud Türi Kooli parki klassitsistlikus stiilis pronksvaasi,» tutvustas Pung.

Tammsaare muuseum Vargamäel võtab sel hooajal ette Tammsaare–Põhja talu aida korrastuse. «Kõigepealt tuleb teha projekt ja kui 130 000 kroonist midagi üle jääb, siis alumised mädanenud palgikorrad ära vahetada,» selgitas Pung. Eelmisel aastal sai talu laut uue rookatuse.

Järvamaa ennistusettevõte Gromell Jarkko Arhilahti juhendusel jätkab Roosna–Alliku mõisa valitsejamaja katuse ennistust, milleks on ka tänavu 300 000 krooni.

Sargvere mõisas on kahe viimase aasta jooksul ennistatud katuse läbijooksude tõttu kannatanud teise korruse lagesid ja ehitatud vundamendi niiskusetõke, uuendatud peahoone välisuksi ja mõni teise korruse aken, tänavu on 30 000 krooni peahoone sisetööde projekte koostada.

Järva–Peetri kiriku katuseuuendus, mida pühakodade riiklik programm on 2005. aastast toetanud kokku 1 464 500 krooniga, mis on kulunud kooriruumi ja ühe kolmandiku pikihoone katuse ennistuseks, jäi tänavu segaduste tõttu rahajagamisel esialgu abita. «Olen kuulnud, et aasta teisel poolel on raha tulemas ja loodan, et tööd võivad jätkuda kohe 2. jaanuaril 2008,» ütles Pung.

Kirikusse kuluvad miljonid

Pung teatas, et nädala eest teisipäeval kogunes Muinsuskaitseametisse kooskõlastuskomisjon, kellelt pälvis pooldava lahenduse kuus Paide kiriku ja neli Paide raekoja tööprojekti.

Kaido Ivask täpsustas, et kirikus on kavas põranda, põrandakütte, õhk– ja radiaatorkütte, niisutussüsteemi, elektripaigaldise, tulekahju– ja valvesignalisatsiooni, veevarustuse ja kanalisatsiooni ning ja välisvõrkude ehitus.

Raha neid töid projekteerida ja teha on kokku kolm miljonit: linnaeelarvest 0,5 ja riigieelarvest 1,5 miljonit krooni ning Muinsuskaitseameti eelarvest 1 miljon krooni.

Ivask märkis, et raekojas on kavas alustada ennistustööde esimest järku, mis hõlmab kõiki töid, välja arvatud hoone fassaad ja kinnistu heakorratööd.

Muinsuskaitseamet on tänavu eraldanud 267 000 krooni korrastada esimese korruse põrandaid, mis on lohku vajunud. «Valminud on ka ennistus– ja sisekujundusprojekt, koostamisel on taotluseelarve,» lisas Ivask.

Tänavuses linnaeelarves on raekoja ennistustöödeks 2 300 000 ja projekteerimiseks 313 000 krooni.

Ivask märkis, et linnaeelarvest on veel võtta 19 000 krooni Reopalu kalmistu riste korrastada.

Samuti toetada 105 000 krooniga Paide kiriku kahe viimase vitraaþakna ennistust, kokku on aknaid kümme.

TEAVE

Kinnismälestiste ennistusraha

Muinsuskaitseameti 2007. a eelarvest:

Paide linnuse väravatornide müüristike konservimine

200 000 kr

Roosna–Alliku mõisa valitsejamaja katuse ennistus

300 000 kr

Sargvere mõisa peahoone sisetööde projekt 30 000 kr

Türi kirikaia hauatähiste ja –piirete remont, eritingimused 130 000 kr

Paide raekoja I korruse põrandate remont 267 000 kr

Tammsaare–Põhja talu aida projekt, seinte ennistus

92 000 kr

Riiklikust programmist «Pühakodade säilitamine ja areng»

Paide kiriku kavandatud tööd 1 000 000 kr

Järva Teataja, 26. aprillil 2007

See käsk on meil temalt endalt, et kes armastab Jumalat, armastagu ka oma venda.
(1Jh 4:21)