Slava Ukraine
Esileht » Online » Online artiklid »

23.10 Soome koor annab Läänemaal heategevuskontserte

23.10.2007 | | Rubriik: Online artiklid

Laupäeval, 27. oktoobril kell 18 on Haapsalu toomkirikus sõpruskontsert, kus esinevad meeskoor Helsingin Lauluveljet ning Haapsalu naiskoor Kaasike.

Kontsert on eriline selle poolest, et koorid kohtuvad silmast silma esimest korda alles kontserdipäeval, ütles Haapsalu Kontserdiühingu eestvedaja Ingrid Arro. „Kõik sai alguse sel kevadel, kui Soome meeskoor otsis Haapsalust koori, kellega luua sõprussidemeid ning anda ka ühiskontsert,” rääkis Ingrid Arro. „Naiskoori Kaasike dirigent Sirje Kaasik oli uute sidemete loomisest huvitatud ning nii määrati ka kontserdi aeg. ”

Meeskoor Helsingin Lauluveljet on Soome noorim meeskoor, kes alustas selle aasta septembris oma esimest hooaega. 40-liikmeline koor koosneb peamiselt kahe endise meeskoori — Kalevan Laulajat ja Vuosaaren Mieslaulajat — liikmeist. Koori dirigeerib eestlanna Viive Mäemets, kes on lõpetanud Tallinna konservatooriumi 1979. aastal professor Jüri Variste koorijuhtimisklassis. Helsingin Lauluveljet jätkab endiste kooride traditsioone ning esineb peale kevad- ja jõulukontsertide ka kirikutes, vanadekodudes, haiglates ja mujal. Kooris tegutsevad ka kvartetid, kes esinevad nime all Kvartettiveljet. Koori repertuaaris on vanemaid ja uuemaid meeskoorilaule.

"Vanad koorid reisisid palju nii kodu- kui ka välismaal. Helsingin Lauluveljet jätkab seda traditsiooni. Tänavu on esinemispaigaks valitud Haapsalu,” ütles Arro. Sel reisil toetab meeskoor ühenduse „Lapsed Eestis” ja Lääne-Nigula kiriku tegevust.

Meeskoor laulab seekordsel Eesti-reisil Lääne-Nigula kirikus 28. oktoobril kell 12. Haapsalus esitab Helsingin Lauluveljet Sibeliuse, Griegi, Turuneni jt laule. Tuudur Vettiku „Kuu” on pühendatud meeskoori dirigendi Viive Mäemetsa õpetaja Jüri Variste 100. sünniaastapäevale.

Naiskoor Kaasike esitab Rannapi, Grelli ja koori dirigendi Sirje Kaasiku laule. Koorid laulavad koos neli tuntud koorilaulu. Kontsert on tasuta, kuid oodatud on vabatahtlikud annetused.

Kalev.ee, 23. oktoobril 2007

7 kommentaari artiklile “23.10 Soome koor annab Läänemaal heategevuskontserte”

 1. Külaline ütleb:

  TUNTUMAD JA ENAMLEVINUMAD VALEÕPETUSED JA VALED, MIS LEVIVAD KRISTUSE IHUS
  Mis on valeõpetus? Kindlasti ei ole see pelgalt väike väärarusaam või teadmatusest tingitud valetõlgitsus. Selle pähe määritakse täna meie maal Kristuse Ihus levivaid VALEÕPETUSI! Oh vend, see on pelgalt väike tühiasi,“ mitte nii oluline teema“, tema õigus arvata asju nagu ta tahab.

  Aga mis on siis valeõpetus? Nagu nimigi ütleb, on see õpetus, mis on algusest lõpuni vale või õige õpetus, mille sisse on istutatud eksitav vale! Tavaliselt on valeõpetus kaunistatud tõega aga see sisaldab eksitavaid valesid. Valeõpetus on ebapiibellik õpetus, mida armastatakse, usutakse, pooldatakse, levitatakse ja kaitstakse. Selle levitajaid nimetatakse aga algkoguduse päevil VALEÕPETAJATEKS! Inimesed, kes kisuvad välja teatuid teemasid ja ebaterveid õpetusi ning eksitavad nendega Kristuse Ihu – Jumala lapsi! Jeesus hoiatas korduvalt!

  1.Jh.2,21 Mina ei ole teile kirjutanud sellepärast et te ei tea tõde, vaid et te seda teate ja et ühtki valet ei tule tõe seest.

  Valed ei tule tõest? Kust tulevad valeõpetused. On Jumala prohveteid, kes on näinud, et põrgust maapeale tulevad sellised torukujulised tunnelid, mis teatud intervalliga pumpavad maapeale kõiksugust ilgust ja jäledust. ka eksituse deemon ja sarnased vaimud tulevad sealt. Nende strateegia on hoopis teine, nemad tulevad „religioosse maskiga“, kenade kirjakohtadega, mahedate sõnadega. Kindlasti tuleb üsna suures hulgas valearusaamasid erinevatest asjadest. Selleks võib olla teadmiste – info puudumine, piibli tervikõpetuse puudulik tundmine, kontekstist väljarebitud kirjakohad, valedel motiividel Jumala Sõna kuulutamise tulemusena, riidude – kadeduse jms. tulemusena vastandamise õpetused jms. Kuradil on lihtne liikuda sellises vees. Need on sellised eksitused ja valed, mis tõusevad esile eksitusele soodsast olukorrast. Samas on Piibli mõistes selgelt ka sellist liiku valeõpetusi, mis tulevad esile lihast või kurjast vaimust.

  Jk.3,15 See ei ole see tarkus, mis tuleb ülalt, vaid muldne, maine, kurjast vaimust pärit.

  Kes on aga eksitaja. Kes moonutab õiget asja. Kes toob pooltõdesid. Kelle eesmärk on sogastada ja ähmastada Piiblis kirjutatud sõnumit? See on saatan – Kurat! Ta tuli Jeesuse juurde kirjakohtadega Pühakirjast – Piiblist. Kontekstist välja kistud ja valel ajal vales kohas kasutatavad kirjakohad. Tema tahab ka anda usklike küsimustele vastuseid ja selgitusi, mis moondavad Jumala tahet ja Tema eesmärke meie eludes. me peame olema targad ja katsuma õpetused läbi palves ja Pühas Vaimus.

  Mk.9,42 Ja kes pahandab üht neist pisukesist, kes minusse usuvad, sellele oleks parem, et veskikivi temale kaela pandaks ja ta merre visataks!

  Me peame mõistma, et Jumal ei vaata sellistele asjadele läbi roosade prillide ja Ta ei õnnista VALESID! Püha Vaim ei kinnita Tema Au ilmumisega valeõpetusi ja valesid kubisevaid jutlusi. Seepärast on ka osades kogudustes selline vaime põud. Preester Eeli pojad oma sõnakuulmatusega tõid rasked ajad Iisraelile. Eeli pojad on vaimulik hoiatus valeõpetustest, mida me nunnutame ja seedime ning õigustame! Need võivad rahulikult kaunistada meie jumalateenistusi eksitades jumala lapsi. Nõnda nagu Eeli pojad nõnda ka valeõpetused toovad põua ja needuse – sõnakuulmatuse pärast on Issanda Sõna haruludus ja ei ole võidmist!

  Jr.5,30-31 Kohutavat ja jäledat sünnib maal: prohvetid kuulutavad valet, preestrid õpetavad nendega käsi-käes ja mu rahvas armastab seda nõnda! Aga mida te teete, kui sellele tuleb lõpp?

  Põgene valeõpetuste eest! Viska minema need raamatud, mis on neid täis. Ära loe raamatuid, mis sisaldavad rohkem valet, kui tõde. Et tunda ära ÕIGET asja, ei pea sa õppima tundma kõiki valesid! Ei sa pead ÕIGE asjaga igapäevaselt tuttavaks saam, see anna sulle võime tunda ära järjekordne vale, mida ei pruugi olla isegi üles tähendatud jms. Sama printsiip kehtib Ameerikas pangatellerite koolitusel, kus nad praktilises tundides õpivad tundma õiget raha, seda katsudes, mudides ja loendades. Nad ei õpi enamlevinud valesid rahatähti vaid õigeid rahatähti, mis annab võime hiljemalt näppude vahel juba ära tunda võltspaberi!

  L.119,163 Ma vihkan valet ja see on mu meelest jäle, ent sinu käsuõpetust ma armastan!

  Kristlasena peame mõistma, et valeõpetustel on 2 peamist suunda. Võib öelda, ka valeõpetused on kristlaste jaoks kahe allikaga. Ühed on need, mis on väljas ja teised on need, mis on sees.

  1) Valeõpetused, mis on maailmas. Saatan on valede isa ja põrgu pumpab päevast päeva esile uusi ideoloogiaid, arusaamu, seisukohti, ilmutusi, tõdesid jms. Tänase maailm kubiseb erinevatest religioonidest, sektidest, filosoofiatest jms. Hinduismil arvatakse olevat ligi 10 000 erinevat voolu – suunda. Kas kurat ei üllata oma pagasi mitmeküllase sisuga. See on fakt ja teadmine, et üheks valeõpetuste allikaks on rüveda deemoni poolt seestunud maailm. (Ef.2,2) Meie maal enamlevinud valeõpetustest on juttu sellel lehel. Need on liikumised – sektid, mis on oma alguse saanud või oma õpetuse laenanud osaliselt piiblist. Nad kuulutavad oma tõde, millele on ka Piiblist ehk siis Jumala Sõnast otsitud kinnitusi.

  2) Valeõpetused, mis on Kristuse Ihus. Õpetused, mis tõusevad üles jumalarahva seas, keset Jumala Kogudust. Tavaliselt kui kristlased loevad Jumala Sõnast hoiatusi, katsuge, et teid keegi ei eksitaks, peavad nad silmas eksitust mis on väljas (väärreligioonid, sektid jms). Naiivselt eeldame, et mina olen päästetud kristlane ja Püha Vaimu täis ning ma saan aru, kui saatan tuleb tänaval vastu punased sukad jalas, roosakas miniseelik seljas ja kuldne hark käes. tegelikkus on aga üsna testsugune. Eksitus, mis liigub ringi Jumala Kojas- ristikoguduses ehk kristlaste seas on palju peenem. On õpetusi, millede sisse on kodeeritud KOOD – eksitada. Kood viia inimesi Jumala juurest eemale, Jumala headuse juurest eemale, jms. Need salakavalad, vaga kõnega, veenvate sõnadega, ilusate jutlustega ümbritsetud sõnumid ja õpetused aga eeldavad üsna selget ja igapäevast Jumala Sõna tundmist ja palveelu! On asju, mida tuleb läbi katsuda Jumala Sõnaga ja vaimus! Kas see õpetus austab Jeesust ja Jumalat. Kas see tühistab või kinnitab Kolgatal tehtud tööd. Kas see õpetus tekitab usaldusväärsust Jumala Sõnast, usujulgust vaimset nälga, avatud südant jms.

  Enamus valeõpetusi, väärarusaamasid kasvab välja, kus enda läbielamised ja ekslik tunnetus ülendatakse Jumala Sõnale – kirjakohtadele. Siis otsitakse ja leitakse oma valearusmaale Piiblist kinnitust. Jumal saatis selle haiguse, et ma haiglas olles rohkem piiblit loeks ja palvetaks jne. Jah kõik olukorrad võivad tulla kasuks (Jumal pöörab õnnetused ja hädad meie kasuks) aga Jumal ei kiusa kedagi, Tema ei piina kedagi haigustega see on kuradi töö! Kahjuks ülistavad paljud täna kuradi tööd ja teevad tühjaks Jeesuse armuõpetust ja mis veel hulle tallavad Püha Lepingu verd ehk siis tühistavad Kolgata tehtud töö – tervendusleping! Võetakse enda või kellegi läbielamine, unenägu, \”Jumal rääkis Talle\” ning sellele otsitakse Piiblist kinnitust. Aga kas siis see püha väga võitudvend, kes täba igavikus on rääkis valet? Aga kas sa tahad siis öelda, et mu vanaema, kes seda rääkis oli halb usklik? Tõeline asi aga kasvab välja hoopis vaimus, kus Jumal annab uurides ja lugedes Tema Sõna ilmutuse Tema plaanist. Kesteel püsivad õpetused on läbi katsutud palves ja nad kannavad taevast vilja. Kui olla väga kriitiline siis on suur osa nö. \”teoloogilisest\” – hingelise lähenemise ja tõlgitsusega kristlikke raamatuid RÄMPS, mis ühel päeval põleb ära!

  Kodurahu, „lihaliku-hingelise oikumeenia“säilitamiseks, tehakse kompromisse Jumala Sõnaga ja piibli algtõdedega. Jumal aga räägib meile „vaimulikust oikumeeniast“, ühtsusest vaimus, osadusest tõe sees! Meid ei ole kutsutud osadusse „pool-tõdes“ või „ühtusse vales“. Need väikesed rebased, näiliselt süütud õpetused, valesti tõlgitsetud kirjakohad ja piibli algtõed tekitavad väga suuri läbikukkumisi Kristuse Ihus. Need väikesed rebased uuristavad ja nõrgestavad kristliku koguduse KALJUT – mis on Kristus – Sõna sai lihaks! Koguduse vundament on Jumala Sõna! Ma tunnen häbi osade pastorite ja jutlustajate suhtes, kes on täna uppumas liberaalteoloogiasse ja eksiõpetuse sasipuntrateisse. Jumal halastagu meie peale, Piibel on ikka veel tõde ja 100% Jumala Sõna!

  Kahjuks on meie maal rohkem mõistuse treenitud teolooge, kui 5 teenistuse (Ef.4,11) õpetaja ande. Jumala poolt kutsutud piibliõpetajad ja võitud Pühakirja seletajad – jutlustajad on need, kes toovad ilmutuse valgust. Jumal ei ole keelanud meil kellelgi mõelda oma peaga aga „Tema on pannud mõned …“ Kristuse Ihusse, et õpetada. Kui kutsutud ja võitud piibliõpetajad tõusevad avardub arusaam ja asjad loksuvad omasse kohta. Eestimaa Kristuse Ihu on aastakümneid laastanud väärarusaamad, vildakad õpetused aga ka põrgust esilekerkinud valed ja VALEÕPETUSED!

  Apostlid ja prohvetid seismas tõe eest!

  Nende äratundmiseks ja väljajuurimiseks on vaja apostleid ja prohveteid! Apostli kutsumises on and näha mingi õpetuse juuri ja mõju tulevikuks, sp. nad ka kiivalt ja radikaalselt kaitsevad ALGÕPETUST ja piibelikke arusaamasid kohaliku koguduse jaoks.

  Jumal peab tõstma meie maal üles võitud prohveteid (prohvet liigub tavaliselt õpetamise annis), kes avalikult Jumala Vaimus juhituna urgitsevad ja veavad valguse kätte kõik vildakad – ebapühad ja laastava mõjuga VALEÕPETUSED! Need on nagu „keelatud vili“ mis on vastu võetud või „keelatud sõjasaak“ mis on maetud sügavale usklike südamesse. See „keelatud vara“ rikub ära pühaduse ja kurvastab Püha Vaimu! Püha Vaim kinnitab vaid Jumala Sõna ehk Tõde! Imestame, miks on nii vähe vaimuandeid, vaimu liikumist jms. Püha Vaim ei kinnita valeõpetusi ja kogudusi, kus neid igapäevaselt kuulutatakse ja levitatakse!

  Jumal peab tõstma üles meie maal võituid apostleid, kes on alusepanijad. Kes on kiivad ja tulihingelised algtõdede kaitsjad ja õpetajad. Kel on võidmine ja Jumalik võime näha õpetusi läbi ja mõista nende eesmärke.

  See on teema mis ajab nii mõndagi raevu ja paljastab tema allika – rüveda allika. Tõeline Jumala ilmutus kannab endast puhtust ja tarkust, mis annab Au Jumalale ja suunab Kolgata tehtud tööle. Kahjuks on Kristuse Ihus väga palju õpetusi ja tunnetusi (jällegi oma kogemuste ülendamine ja Jumala Sõnast kõrgemaks tõstmine), mis süüdistavad Jumalat haiguste ja õnnetustes, mis tühistavad Piibli tõotusi (Uue ja parema Lepingu tõeotusi), mis kisuvad kristlasi Vana Lepingu käsu alla, mis tühistavad Jumala tõotusi (5-ne teeenistus, Püha Vaimu annid, ristimine, keeled jms), mis tallavad enda alla Püha Lepingu verd – Jeesuse Kristuse kallist ristisurma ja lunastustööd (tervenemise teema).

  Võibolla sa ei kuule mitte kunagi selliselt kõnelejaid oma koguduses aga tea et on kajamas prohvetlik hääl, mis katsub läbi ning saavad üles tõsuma apostelikud annid, mis roogivad Kristuse Ihust välja asju, mis on mäda ja vildakaks vundamendiks., Kohtumõistmine alagb Jumala Kojast, Isand Jeesus Kristus külastab neid kogudusi, kus Teda sisse lastakse ja roogib veepesemisega Sõna sees välja rämpsu ja prahi, et valmistada pruutkogudust laitamtuna ja plekita – veatumana enese ette, et see võiks joosta oma võidujooksu lõpuni ja lõpetada ülesande, milled Isand Jeesus Kristus kogudusele andnud on!

  Oleme jõudnud ka aega, kus Püha Vaim paljastab mitmeid selliseid valeõpetusi. Ära karda rääkida tõde, isegi kui see läheb sulle maksma tagakiusu ja kaaskristlase äratõukamise või põlguse! JUMAL ON TERVENDAJA MITTE HAIGUSTEGA PIINAJA! Ära tee VALEDEGA kompromissi, sa kaotad osa tunnetuse ja tundlikkuse Pühas Vaimus! On neid, kes näevad ja kuulevad, mida Vaim tahab öelda. Te olete õnnistatud ja teile antakse lisa … ja on neid kelledelt võetakse isegi see, mis temal on, kuna ta tahab ajada oma rida – oma õpetusi jms

 2. Külaline ütleb:

  Kas kristlane võib päästet kaotada? Igavene kindlustatus: on see Jumalast?
  Kas kristlane kaotab oma pääste? Kas sa saad kaotada oma pääste? Kas ma saan kaotada oma pääste? Loe järgnev õppetund läbi, enne kui otsustad.

  2.Moosese 32:32 – Kui sa nüüd siiski annaksid andeks nende patu! Aga kui mitte, siis kustuta mind oma raamatust, mille oled kirjutanud! 32:33 – Aga Issand vastas Moosesele: Kes minu vastu on pattu teinud, selle ma kustutan oma raamatust.

  5.Moosese 29:18 – ühtegi, kes kuuldes selle sajatuse sõnu, õnnistab südames iseennast, öeldes: «Minu käsi käib hästi, isegi kui ma elan südamekanguses!» – et juuasaanut ei hävitataks koos janusega. 29:19 – Issand ei taha temale andeks anda, sest siis suitseb Issanda viha ja ägedus selle mehe vastu ja tema peale langevad kõik need needused, mis sellesse raamatusse on kirjutatud, ja Issand kustutab tema nime taeva alt.

  ——————————————————————————–

  „Igavene kindlustatus“ on ka tuntud kui „kord päästetud, alati päästetud“ või „pühakute kannatlikkus.“ Teiste sõnadega, kui keegi võtab Kristuse oma Issandaks ja Päästjaks, siis pole midagi, mida ta saab teha, et ta oleks lahutatud Jumalast ja nad on alati päästetud. See on aga valeõpetus. Järgnev artikkel näitab meile, ilma kahtlusteta, et need, kes usuvad Kristusesse, võivad ära langeda, kui nad ei tegele õigluses.

  Igavene kindlustatus: on see Jumalast?

  Kas kristlane kaotab oma pääste? Kas sa saad kaotada oma pääste? Kas ma saan kaotada oma pääste? Loe järgnev õppetund läbi, enne kui otsustad.

  Piibli kirjakohad, mis lükkavad ümber „igavese kindlustatuse“

  Piibli tekst Kirjeldus verega ostetud usklikust Patu kirjeldus Kirjeldus usklikust pärast pattu
  Hesekieli 3:20; 18:24-26
  õiglane
  Pöördub ära, teeb õelust
  Sureb patus

  Hesekieli 3:20 – Ja kui õige pöördub oma õigusest ja teeb ülekohut, siis ma panen ta ette komistuskivi ja ta peab surema; kui sa teda ei ole manitsenud, siis ta peab surema oma patu pärast ja ta õigeid tegusid, mis ta oli teinud, ei peeta meeles; aga tema verd ma nõuan sinu käest.

  Hesekieli 18:24 – Ja kui õige pöördub oma õigusest ja teeb ülekohut, teeb kõiki neidsamu jäledusi, mida õel teeb, kas ta peaks jääma elama? Ühtegi tema õiget tegu, mis ta on teinud, ei tule meeles pidada; oma truudusetuse pärast, mida ta on osutanud, ja oma patu pärast, mida ta on teinud, peab ta surema. 18:25 – Aga teie ütlete: «Issanda tee ei ole õige!» Kuulge ometi! Iisraeli sugu! Minu tee ei olevat õige! Kas mitte nõnda: teie oma teed ei ole õiged? 18:26 – Kui õige pöördub oma õigusest ja teeb ülekohut ning nende pärast sureb, siis ta sureb oma ülekohtu pärast, mida ta on teinud.

  Matteuse 25:1-13
  Võtsid lambid ja läksid Kristusega kohtuma
  5 olid rumalad
  \”Ma ei tunne teid\”

  Matteuse 25:14-30
  Kristuse omad orjad
  Peidetud talent
  Õelad laisad, heidetud äärmisse pimedusse, ulgumine ja hammaste kiristamine

  Luuka 8:13
  Võtavad sõna rõõmuga vastu, usuvad
  Kiusatus, tagakiusamine
  Langevad ära

  Luuka 8:13 – Kaljupealsed on need, kes kuuldes võtavad sõna rõõmuga vastu, ent neil ei ole juurt, üürikest aega nad usuvad, ent kiusatuse ajal taganevad ära.

  Luuka 9:62
  Asetavad käed kuningriigi adrale
  Vaatasid tagasi endisele elule
  Ei sobi kuningriigi jaoks

  Luuka 9:62 – Aga Jeesus ütles: «Ükski, kes on pannud käe adra külge ja siis vaatab tagasi, ei kõlba Jumala riigile!»

  Luuka 12:42-48
  Majapidaja vastutav Kristuse sulaste eest
  Orjade peksmine, purjutamine
  Tükkideks raiutud, vastavusse seatud uskmatutega

  Johannese 15:1-6
  oksad
  Ei jää püsima
  Visatakse minema, kuivavad ära, põletatakse

  Johannese 15:6 – Kes ei jää minu külge, heidetakse välja nagu oks, ja ta kuivab. Ja nad kogutakse kokku ja visatakse tulle ja nad põlevad ära.

  Apostlite 4:32;5:1-11
  Neist, kes usuvad
  Valetasid Pühale Vaimule
  Jumal lõi surnuks

  Apostlite 8:9-24
  Siimon, nõid, uskus, ristiti, võttis vastu Püha Vaimu
  Pakkus raha
  Süda ei ole õige, õelus, kibestumine, ülekohtu köidik

  Apostlite 20:17,28-30
  Vanemad, koguduse karjased
  Valeõpetus
  Eemale tõmmatud

  Roomlaste 11:13-23
  Metsõlipuu, poogitud salmis 17, usus seismas salmis 20
  Uskmatus, mitte jätkamine, salmid 20,22
  Ei säästeta, lõigatakse ära, salmid 21-22

  Roomlaste 11:20 – Õige küll! Nemad on ära murtud uskmatuse pärast, sina püsid aga usu läbi. Ära mõtle kõrgilt, vaid karda, Roomlaste 11:21 – sest kui Jumal ei säästnud loomulikke oksi, ega ta siis sindki säästa! Roomlaste 11:22 – Vaata siis Jumala heldust ja karmust: karmust küll nende vastu, kes on langenud, heldust aga sinu vastu, kui sa jääd heldusesse , muidu raiutakse sindki maha. Roomlaste 11:23 – Aga ka nemad, kui nad ei jää uskmatusse, poogitakse puu külge, sest Jumal suudab nad jälle külge pookida.

  1 Korintose 9:26-27
  Apostel Paulus, kuid ma hoian oma ihu alistatuna: vähemalt…mina ise saan olema eemale heidetud.
  Ihu, mitte ori
  Paulus diskvalifitseeris

  1 Korintose 10:1-12
  püsimas (tundmas, et on päästetud) salm12
  Surematus, kurjuse ihaldamine, nurisemine
  Langus salm12

  Galaatia 2:11-14
  Apostel Peetrus
  Valeõpetus, silmakirjalikkus
  Kreeka keelest tõlgituna „seisis hukkamõistetuna“ salm 11

  Galaatia 5:4
  Kibestunud ja langenud viitavad, et eelnevalt ühinesid ja püsisid
  Püüdlus pidada Vana Testamenti
  Eemaldunud Kristusest, langenud eemale armust

  Galaatia 5:4 – Teie, kes te tahate saada õigeks Seaduse kaudu, olete Kristusest eemale viidud, olete armust kõrvale jäetud. Hämmastav, sa olid armus ja nüüd oled selle kaotanud. Sa olid päästetud ja nüüd enam ei ole.

  Galaatia 6:1
  Taastama viitab kunagi päästetud olemisele
  Tabatud üleastumises
  Vajas taastamist

  Galaatia 6:1 – Vennad, kui inimest peaks ka tabatama mingilt üleastumiselt, siis teie, vaimusaanud, parandage niisugust tasase vaimuga, jälgides ennast, et te ise ei satuks kiusatusse.

  1 Timoteose 1:18-20
  Hümenaios, Aleksandros: laevavrakk viitab sellele, et kunagi seilasid hästi.
  Lükkasid tagasi usu ja hea südametunnistuse, teotasid Jumalat
  Nende isiklikust usust sai varemed, loovutati Saatanale

  1 Timoteose 4:1
  Ära langema viitab kunagi päästetud olemisele
  Valeõpetus
  Äralangemine usust

  1Timoteose 4:1 – Aga Vaim ütleb selge sõnaga, et tulevastel aegadel mõned taganevad usust ja hoiavad eksitajate vaimude ja kurjade vaimude õpetuste poole.

  1 Timoteose 5:8
  Kirjakoht suunatud kristlastele
  Ei ole mõeldud perekonnale
  Eitasid usku, halvemad kui uskmatud

  1Timoteose 5:8 – Kui aga keegi omaste ja kõige lähedasemate eest ei hoolitse, siis see on salanud ära usu ja on halvem kui uskmatu.

  1 Timoteose 6:10
  Kirjakoht suunatud kristlastele
  rahaarmastus
  Eemaldunud usust, valuga läbi torgitud

  1Timoteose 6:10 – Jah, kõige kurja juur on rahaarmastus, sest raha ihaldades on mõnedki eksinud ära usust ja on ise endale valmistanud palju valu.

  2 Timoteose 2:16-18
  Hümenaios ja Fileetos: eksiteele läinud viitab sellele, et kunagi olid õiged
  Valeõpetus: mineviku ülestõusmine
  Eksiteele läinud, häirib ka teiste usku

  Heebrea 3:12
  Vennad
  Õelad, uskmatud
  Äralangenud Jumalast

  Heebrea 3:12 – Vaadake, vennad, kas ehk kellelgi teie seast ei ole kuri süda, mis uskmatuses ära taganeb elavast Jumalast!

  Heebrea 4:1-2,11
  vennad, suunatud kristlastele
  Uskmatus, sõnakuulmatus
  Lühike rahu Jumalas, langus

  Heebrea 6:4-8
  Kunagi valgustatud, maitses taevalikke ande, osavõtjad Pühast Vaimust, Piiblist ja tulevasest väest, uuendatud viitab taastamist endisesse puhtusesse
  Patt Püha Vaimu vastu, kaine mõistuse ja teadlik Jumalale selja keeramine
  Äralangenud, ei saa uuendada, löönud Kristuse uuesti risti ja pannud selle avaliku häbi alla

  Heebrea 10:26-31
  Sai tundma õppida tõde. Ei ole enam viitab sellele, et neile kunagi andestati
  Tahtlikult patustamine, teadlik Jumala salgamine ja tahtlik Temale selja keeramine
  Pattudele ei andestata, kohutav kohus

  Heebrea 10:38-39
  Jumala õiged, kristlased
  Kahanevad tagasi
  Jumalale ei ole meeldiv temas, häving

  Jakoobuse 5:19-20
  Vennad, kristlased
  Eksleb usust eemale, patt
  Hing saab surema patus, patune

  Jakoobuse 5:19 – Mu vennad, kui keegi teist on ära eksinud tõest ning keegi pöörab ta tagasi, Jakoobuse 5:20 – siis ta teadku: see, kes patuse pöörab ta eksiteelt, päästab tema hinge surmast ja katab kinni pattude hulga.

  1 Peetruse 5:8
  kristlased
  patt
  Alla neelatud kuradi poolt

  1Peetruse 5:8 – Olge kained, valvake! Teie süüdistaja, kurat, käib ringi nagu möirgav lõvi, otsides, keda neelata.

  2 Peetruse 2:1
  Kristlased, „teie hulgas“ on toodud Kristuse poolt
  valeprohvetid
  Kiire häving

  2Peetruse 2:1 – Aga rahva seas oli ka valeprohveteid, nõnda nagu teiegi sekka tuleb valeõpetajaid, kes vargsi toovad sisse hukutavaid eksiõpetusi ja salgavad ära Issanda, kes on nad vabaks ostnud. Nad tõmbavad iseeneste peale äkilise hukatuse.

  2 Peetruse 2:20-22
  Pagenud maailma rüvedusest Kristuse abil, uuesti sisse mässitud, naaseb mülkasse viitavad sellele, et nad olid kunagi puhtad, tundsid õigsuse teed, olid pestud
  Sisse mässitud, ületama, ära pöördunud, naasevad rooja sisse
  Viimane seisund hullem kui esimene, parem kui nad poleks kunagi saanud kristlasteks

  2Peetruse 2:20 – Kui nad on kord ära põgenenud maailma saastast meie Issanda ja Päästja Jeesuse Kristuse tunnetuse kaudu, pärast aga jälle vajuvad sellesse saasta ja jäävad alla, siis on ju nende viimane lugu halvem kui esimene. 2Peetruse 2:21 – Sest neile oleks olnud parem, et õiguse tee oleks neile jäänud tundmata, kui et seda äratundnuna pöörata selg nende kätte antud pühale käsule. 2Peetruse 2:22 – Nendele on tulnud kätte see, mida tõeline vanasõna ütleb: «Koer pöördub tagasi oma okse juurde» ja «Pestud emis läheb porisse püherdama».

  2 Peetruse 3:17
  Armsad, kristlased
  Ära kantud
  Langenud oma vankumatusest

  2Peetruse 3:17 – Mu armsad, et te nüüd seda ette teate, siis olge valvsad, et teid ei kistaks kaasa kõlbluseta inimeste eksitustega ja te ei langeks ära oma kindlalt aluselt.

  2 Johannese 8-9
  Kristlased, on saavutanud
  Ei püsi õpetuses, valeõpetus
  Kaotama, ei mingit tasu, tal ei ole Jumalat

  2Johannese 1:8 – Pange tähele iseennast, et te ei kaotaks seda, millega me oleme vaeva näinud, vaid et te saaksite kätte täie palga. 2Johannese 1:9 – Ühelgi, kes astub üle Kristuse õpetusest ega püsi selles, ei ole Jumalat. Kes püsib Kristuse õpetuses, sellel on nii Isa kui ka Poeg.

  Ilmutuse 2:4-5
  Efesose kristlased
  Jätsid esimese armastuse
  Langenud, eemaldatud lambijalalt

  Ilmutuse 2:4 – Kuid mul on sinu vastu, et sa oled oma esimese armastuse maha jätnud. Ilmutuse 2:5 – Tuleta siis meelde, kust sa oled langenud, ja paranda meelt ning tee esimese armastuse tegusid! Muidu ma tulen su juurde ning lükkan su lambijala asemelt, kui sa ei paranda meelt.

  Ilmutuse 3:5
  Sardese kristlased
  Poolikud teod
  On surnud

  Ilmutuse 3:5 – Kes võidab, see riietatakse samamoodi valgete rõivastega. Mina ei kustuta tema nime eluraamatust ning ma tunnistan tema nime oma Isa ees ja Isa inglite ees.

  Ilmutuse 3:16-17
  Laodikeia kristlased
  leiged
  Välja sülitatud Kristuse suust

  Ilmutuse 3:16 – Aga nüüd, et sa oled leige ja mitte külm ega kuum, sülitan ma su välja oma suust. Ilmutuse 3:17 – Et sina ütled: Ma olen rikas ja mul on rikkust küllalt ning mul ei ole puudu millestki – ning sa ei teagi, et sa oled vilets ja armetu ja vaene ja pime ja alasti -,

  Temaatilised kirjakohad, mis lükkavad ümber „Igavese kindlustatuse“
  Tähendamissõna külvajast:

  Markuse 4:16 (Luuka 8:13): „Ja nõndasamuti on sellega, mis kivisele maale külvati: need on, kes sõna kuuldes võtavad selle kohe rõõmuga vastu , (nad usuvad lühikest aega ) ent neil pole enestel juurt, vaid nad on heitlikud; kui neid siis sõna pärast hakatakse rõhuma või taga kiusama, loobuvad nad kohe.“

  Armust langenud:

  Galaatia 5:4: „Teie, kes te tahate saada õigeks Seaduse kaudu, olete Kristusest eemale viidud , olete armust kõrvale jäetud .“ Mahalõikamine: Johannese 15:5-6: „Mina olen viinapuu, teie olete oksad . Kes jääb minusse ja mina temasse, see kannab palju vilja, sest minust lahus ei suuda te midagi teha. Kes ei jää minu külge, heidetakse välja nagu oks, ja ta kuivab. Ja nad kogutakse kokku ja visatakse tulle ja nad põlevad ära.“

  Roomlaste 11:19-23: „Sina ehk ütled nüüd: « Oksad on ära murtud , et mind asemele pookida.» Õige küll! Nemad on ära murtud uskmatuse pärast, sina püsid aga usu läbi . Ära mõtle kõrgilt, vaid karda, sest kui Jumal ei säästnud loomulikke oksi, ega ta siis sindki säästa ! Vaata siis Jumala heldust ja karmust: karmust küll nende vastu, kes on langenud, heldust aga sinu vastu, kui sa jääd heldusesse , muidu raiutakse sindki maha . Aga ka nemad, kui nad ei jää uskmatusse, poogitakse puu külge, sest Jumal suudab nad jälle külge pookida.“ Heebrealaste kirjakohad: Heebrea 6:4-6: „On ju võimatu neid, kes kord on olnud valgustatud, kes on maitsnud taevast andi ja saanud osa Pühast Vaimust , kes on kogenud Jumala head sõna ja tulevase ajastu vägesid ning ometi ära taganenud – neid on võimatu uuendada jälle meeleparanduseks, sest et nad iseendi kahjuks löövad Jumala Poja risti ja teevad ta naeruks.“

  Heebrea 10:26-27: „Sest kui me tahtlikult teeme pattu pärast seda, kui oleme õppinud tundma tõde , siis ei ole enam ohvrit pattude eest, vaid ainult mingi hirmus kohtu ootamine ja äge tuli, mis neelab vastased.“

  Heebrea 10:38-39: „Aga minu õige jääb usust elama , kui ta taganeb , siis ei ole minu hingel temast head meelt.» Aga meie ei ole need, kes taganevad hukatuseks, vaid need, kes usuvad ja päästavad hinge.“ Doktriinilik lahtiütlemine: Apostlite 20:17,29-30: „Mileetosest saatis Paulus sõna Efesosse ja kutsus kogudusevanemad enese juurde. Mina tean, et pärast minu äraminekut tulevad teie sekka julmad hundid, kes karja ei säästa, ja teie eneste seast tõusevad mehed, kes moonutavad tõde, et vedada jüngreid eneste järele .“

  1.Timoteose 1:18-20: „võitleksid head võitlust, säilitades usku ja puhast südametunnistust, mille mõned on enesest ära tõuganud, ja nende usulaev on läinud põhja . Nende seas on Hümenaios ja Aleksandros;“

  2.Timoteose 2:16-18: „Labastest tühijuttudest hoidu aga eemale! Nende rääkijad ju lähevad aina kaugemale jumalakartmatuses ja nende sõna levib otsekui vähktõbi. Nende seast on Hümenaios ja Fileetos, kes on kaldunud kõrvale tõest , öeldes, et ülestõusmine on juba toimunud, ning rikuvad ära mõnede usu .“

  1.Timoteose 4:1: „Aga Vaim ütleb selge sõnaga, et tulevastel aegadel mõned taganevad usust ja hoiavad eksitajate vaimude ja kurjade vaimude õpetuste poole.“

  1.Timoteose 6:20-21: „Oh Timoteos, hoia, mis su hoolde on usaldatud, pöördu ära labastest tühijuttudest ja valeliku tunnetuse vastuväidetest, mida omaks tunnistades mõned on kaldunud kõrvale usust .“

  2.Peetruse 2:1: „Aga rahva seas oli ka valeprohveteid, nõnda nagu teiegi sekka tuleb valeõpetajaid , kes vargsi toovad sisse hukutavaid eksiõpetusi ja salgavad ära Issanda, kes on nad vabaks ostnud. Nad tõmbavad iseeneste peale äkilise hukatuse .“

  2.Peetruse 3:17: „Mu armsad, et te nüüd seda ette teate, siis olge valvsad, et teid ei kistaks kaasa kõlbluseta inimeste eksitustega ja te ei langeks ära oma kindlalt aluselt .“

  2.Johannese 8-9: „ Pange tähele iseennast, et te ei kaotaks seda, millega me oleme vaeva näinud , vaid et te saaksite kätte täie palga. Ühelgi, kes astub üle Kristuse õpetusest ega püsi selles, ei ole Jumalat. Kes püsib Kristuse õpetuses, sellel on nii Isa kui ka Poeg.“

  Moraalne lahtiütlemine:

  1.Timoteose 6:9-10: „Kes tahavad aga rikastuda, need langevad kiusatusse ja lõksu, paljudesse rumalaisse ja kahjulikesse himudesse, mis vajutavad inimesed sügavale hävingusse ja hukatusse. Jah, kõige kurja juur on rahaarmastus, sest raha ihaldades on mõnedki eksinud ära usust ja on ise endale valmistanud palju valu.“

  2.Peetruse 2:20-22: „ Kui nad on kord ära põgenenud maailma saastast meie Issanda ja Päästja Jeesuse Kristuse tunnetuse kaudu, pärast aga jälle vajuvad sellesse saasta ja jäävad alla , siis on ju nende viimane lugu halvem kui esimene. Sest neile oleks olnud parem, et õiguse tee oleks neile jäänud tundmata, kui et seda äratundnuna pöörata selg nende kätte antud pühale käsule. Nendele on tulnud kätte see, mida tõeline vanasõna ütleb: «Koer pöördub tagasi oma okse juurde» ja «Pestud emis läheb porisse püherdama».“

  Jakoobuse 5:19-20: „Mu vennad, kui keegi teist on ära eksinud tõest ning keegi pöörab ta tagasi, siis ta teadku: see, kes patuse pöörab ta eksiteelt, päästab tema hinge surmast ja katab kinni pattude hulga.“

  Ilmutusraamatu kirjakohad:

  Ilmutuse 2:4-5: „Kuid mul on sinu vastu, et sa oled oma esimese armastuse maha jätnud . Tuleta siis meelde, kust sa oled langenud, ja paranda meelt ning tee esimese armastuse tegusid! Muidu ma tulen su juurde ning lükkan su lambijala asemelt, kui sa ei paranda meelt.“

  Ilmutuse 3:5: „Kes võidab, see riietatakse samamoodi valgete rõivastega. Mina ei kustuta tema nime eluraamatust ning ma tunnistan tema nime oma Isa ees ja Isa inglite ees.“

  Ilmutuse 3:16-17: „Aga nüüd, et sa oled leige ja mitte külm ega kuum, sülitan ma su välja oma suust. Et sina ütled: Ma olen rikas ja mul on rikkust küllalt ning mul ei ole puudu millestki – ning sa ei teagi, et sa oled vilets ja armetu ja vaene ja pime ja alasti -,“ Vana Testamendi kirjakohad: Hesekiel 18:24-26: „Ja kui õige pöördub oma õigusest ja teeb ülekohut, teeb kõiki neidsamu jäledusi, mida õel teeb, kas ta peaks jääma elama? Ühtegi tema õiget tegu, mis ta on teinud, ei tule meeles pidada; oma truudusetuse pärast, mida ta on osutanud, ja oma patu pärast, mida ta on teinud, peab ta surema. Aga teie ütlete: «Issanda tee ei ole õige!» Kuulge ometi! Iisraeli sugu! Minu tee ei olevat õige! Kas mitte nõnda: teie oma teed ei ole õiged? Kui õige pöördub oma õigusest ja teeb ülekohut ning nende pärast sureb, siis ta sureb oma ülekohtu pärast, mida ta on teinud.“

  Teised pühakirjalikud argumendid, mis lükkavad ümber „Igavese kindlustatuse“
  Fakt, et Piibel manitseb ustavusele, tõestab seda, et inimene võib saada kadunuks:

  ole „kindel,kõigutamatu“ (1.Korintose 15:58).
  „sest kui teil seda kõike on“ (2.Peetruse 1:5-11).
  „me lõikame, kui me ära ei nõrke“ (Galaatia 6:9).
  „Ole ustav surmani, ja ma annan sulle elupärja“ (Ilmutuse 2:10).
  tehke kuuldut ja Jumal on siis teiega (Filiplaste 4:9).
  Inimesel on vabatahe:

  Joosua 24:15: „Aga kui teie silmis on halb teenida Issandat, siis valige endile täna, keda te tahate teenida : kas neid jumalaid, keda teie vanemad teenisid teisel pool jõge, või emorlaste jumalaid, kelle maal te elate? Aga mina ja mu pere, meie teenime Issandat!»“ Piibel kindlalt prohveteeris, et mõned taganevad: Apostlite 20:28: „Seepärast pange tähele iseennast ja kogu karja, kelle ülevaatajaks Püha Vaim on teid pannud, et te karjastena hoiaksite Jumala kogudust, mille ta on saanud iseenese vere läbi.“

  1.Timoteose 4:1: „Aga Vaim ütleb selge sõnaga, et tulevastel aegadel mõned taganevad usust ja hoiavad eksitajate vaimude ja kurjade vaimude õpetuste poole.“ Kristlased peavad pöörama taganenud: Galaatia 6:1: „Vennad, kui inimest peaks ka tabatama mingilt üleastumiselt, siis teie, vaimusaanud, parandage niisugust tasase vaimuga, jälgides ennast, et te ise ei satuks kiusatusse.“

  Jakoobuse 5:19-20 „ Mu vennad, kui keegi teist on ära eksinud tõest ning keegi pöörab ta tagasi, siis ta teadku: see, kes patuse pöörab ta eksiteelt, päästab tema hinge surmast ja katab kinni pattude hulga.“

  Sinu nimi võib olla kustutatud eluraamatust:
  2.Moosese 32:32-33: „Kui sa nüüd siiski annaksid andeks nende patu! Aga kui mitte, siis kustuta mind oma raamatust, mille oled kirjutanud!» Aga Issand vastas Moosesele: « Kes minu vastu on pattu teinud, selle ma kustutan oma raamatust .“

  5.Moosese 9:14: „Jäta mind, ja ma hävitan nad ning kustutan nende nimed taeva alt , sinust aga teen ma vägevama ja suurema rahva kui see!»“ 5.Moosese 29:19: „Issand ei taha temale andeks anda, sest siis suitseb Issanda viha ja ägedus selle mehe vastu ja tema peale langevad kõik need needused, mis sellesse raamatusse on kirjutatud, ja Issand kustutab tema nime taeva alt .“

  Laulud 69:29: „ Kustutatagu nad maha eluraamatust ja ärgu pandagu neid kirja koos õigetega!“

  Ilmutuse 3:5: „Kes võidab, see riietatakse samamoodi valgete rõivastega. Mina ei kustuta tema nime eluraamatust ning ma tunnistan tema nime oma Isa ees ja Isa inglite ees.“ Pärast seda, kui Jumal andestab sulle su patu, sa võid kaotada pääste sellega, kui sa ei andesta teistele:

  Matteuse 18:23-35: „Seepärast on taevariik kuninga sarnane, kes tahtis oma sulastega arvet teha. Kui ta siis hakkas arvet tegema, toodi ta ette üks, kes võlgnes talle kümme tuhat talenti. Et tal aga maksta ei olnud, käskis isand müüa tema ja ta naise ja lapsed ja kõik, mis tal oli, ning maksta. Siis see sulane kummardas teda maha heites ja ütles: «Ole minuga pikameelne ja ma maksan sulle kõik!» Ja isandal hakkas sulasest hale, ta laskis tal minna ning kustutas laenu . Aga kui see sulane oli välja läinud, leidis ta ühe kaassulase, kes võlgnes talle sada teenarit. Ja temast kinni haarates kägistas ta teda ja ütles: «Maksa, mis sa võlgned!» Siis see kaassulane palus teda maha heites: «Ole minuga pikameelne ja ma maksan sulle!» Aga tema ei tahtnud, vaid läks ning laskis ta heita vangi, kuni ta oma võla ära maksab. Kui nüüd teised sulased nägid, mis sündis, olid nad väga nördinud ja tulid ning kaebasid oma isandale kõik, mis oli juhtunud. Siis kutsus isand tema enese juurde ja ütles talle: « Sa tige sulane! Ma kustutasin kogu sinu võla , sest sa palusid mind. Eks siis sinagi oleksid pidanud halastama oma kaassulase peale, nõnda nagu mina sinu peale halastasin!» Ja ta isand vihastas ning andis ta piinajate kätte , kuni ta maksab ära kõik, mis ta temale võlgnes. Nõnda teeb ka minu taevane Isa teile, kui teie igaüks kogu oma südamest ei anna andeks oma vennale. »“

  Saa vabaks valeõpetustest – see võib sulle maksma minna IGAVESE ELU!

  Sina patus elav, teadlikult Jumala käske eirav PARANDA TÄNA MEELT! Homme võib juba olla hilja!

  Aamen

 3. Külaline ütleb:

  Mina lugesin algul: Soome koer annab Läänemaal heategevuskontserte.

 4. Külaline ütleb:

  Kas oled kunagi kuulnud sõna \”ajupesu\”. Vaat loe seda oma juttu, see see ongi.

 5. veikko haapanen ütleb:

  Kommentaar kustutatud.

 6. ago lilleorg ütleb:

  Sven Kivisildnik, Rakveres sündinud, Tartus õppinud, Tallinnas töötanud, Pärnus elav, raamatuid kirjutanud, Vilma punasetäpilise jahutoodete sarja kujunduse reklaamiagentuuris välja mõelnud, abielus, kahe lapse isa. Peaks nagu piisama. Ei piisa. Nii nagu Kivisildniku esimest luuleraamatut “Märg Viktor” peeti pigem kirjanduseluliseks kui kirjanduslikuks sündmuseks, on autor läbi aastate muutunud ennem nähtuseks kui konkreetseks isikuks.

  Meteoroloogiliste ilmingutega on märksa lihtsam. Võtad sea, eemaldad põrna, mõõdad üle ja ongi selge, et välja pole vaja minna, sest vihma sajab. Kivisildniku kohta põrnad vaikivad trotslikult. Hiir ka ei piiksu, siga ei söö, meedia on olulisem kui kogu ilukirjandus kokku ja Tartu ülikoolist erinevalt kujutas Eesti põllumajandusakadeemia endast kaheksakümnendate lõpul tõsist õppeasutust. Niisiis nõndaviisi.

  Sven Kivisildnik, tuhandete inimeste meeli on palju aastaid vaevanud küsimus, kuidas teid ikkagi tituleerida. Tiitleid vahetate ise kogu aeg. Ma ei tea, millest alates, aga olete olnud miljonite – või tuhandete – lemmik, arvutimängu Hellbreath Eesti meister, ansambli Whaw! Zaiksi laulja

  Usukannataja olin ka kunagi.

  Mida see tähendas?

  See oli seik ajaloos, kui me Tartu kirjanikega astusime usuteaduskonda. See oli ärkamisajal, kui usuteaduskond taastati, siis läksime Ehlvesti (Jüri Ehlvest, kirjanik, Jaani vend – K. M.) ja Sinijärvega (Karl-Martin Sinijärv, kirjanik – K. M.) sinna sisse astuma. Kogu seda teaduskonda juhtisid ateistid, kes tundsid, et peaksid asuma kristlikele positsioonidele. Meie Sinijärvega olime ilmselt antikristlikel positsioonidel. Sisseastumiseksamitel läks meil päris hästi. Mäletan, et toona oli trash’i (kole muusikastiil – K. M.) aeg ja maki peal mängis, mitte Cannibal Corpse, vaid midagi taolist.

  Kuulasingi mingit trash’i ja valmistusin ajalooeksamiks. Mul oli viieköiteline eestiaegne maailma ajalugu olemas, ma võtsin iga peatüki algusest ühe lause.

  Esimene punkt oli Rooma impeeriumi ulatus ja ma olin selleks ajaks nii palju eksameid teinud, et see oli mul käpas. Ma ei jõudnud lauset lõpetadagi, kui katkestati poolelt sõnalt ja hakati vestlema.

  Põhimõtteliselt oli mul väga hästi ette valmistatud, mul ei olnud tavalise õpiku lause, vaid kuskilt mujalt ja palju vägevam. Keskmise järgi oleksin pidanud sisse jääma, aga tehti vestlus, mille järel meid Sinijärvega kukutati läbi, aga Ehlvest sai sisse.

  Peale usukannatajaks olemise ja usuteaduskonda astumise olete õppinud agronoomiat toonases Eesti põllumajandusakadeemias, aga agronoomina ennast vist määratlenud ei ole.

  Vist ei ole nimetanud, jah, ennast agronoomiks, aga kolmandal kursusel õppisin ma kindlasti ja võtsin meeletult akadeemilisi mingi viis-kuus-seitse aastat. Ma ikka õppisin jube kaua.

  Siis ma läksin ajakirjandusse ja õppisin ajakirjanikuks tükk aega, võtsin jälle palju akadeemilisi. Hiljem õppisin veel Eenok Haameri teoloogiaakadeemias kiusu pärast, sest tahtsin vaadata, kuidas see teoloogia õppimine välja näeb. Nii et ma olen väga mitmekülgselt haritud inimene.

  EPAst on mul hästi mõnusad mälestused, see oli Tartu ülikooliga võrreldes ikkagi tõsine ülikool ja seal tuli õppida. EPAs ei olnud niimoodi, et udutad midagi. Ajakirjanduse õppimine oli imelihtne, jutustavad ained, kolmandik filoloogiat, raamatud-värgid ja kõik on sisukokkuvõte põhjal äratehtav. EPAs oli aga ikka tõsine õppimine, laboratoorsed tööd ja hästi palju selliseid aineid nagu füüsika, keemia, analüütiline keemia, orgaaniline keemia, rääkimata taimeliikide määramisest, mida on võimatu teha, kui sul kogemust ei ole. Määraja järgi on kõik loogiline, aga see juurikas, mis sul käes, on lihtsalt tolmunud tükk.

  Laborid olid ainukesed kohad, kus ma käisin. Mingid idud tuli idanema panna ja need idanesid kaks nädalat. Sa ei saanud seda kahe päevaga ära teha. Laboritööd sooritasin ja kui teistel olid loengud, mina puhkasin. Siis, kui teised hakkasid eksameid tegema, hakkasin mina õppima, kui teistel oli vaheaeg, tegin mina eksameid, ja siis tuli jälle puhkus. Täpselt üks tsükkel oli vahet.

  Jäi teile agronoomia õppimisest midagi külge, millest praegu Tihemetsa kandis maakodus kasu oleks?

  See selleks, agronoomiasse läksin ikkagi puhtalt selle pärast, et seal polnud matemaatikaeksamit ja see päästis kroonust ära. Need olid kaks tähtsat asja.

  Millest teie kõige põhjalikum haridus pärineb?

  Ma olen raamatuid lugenud.

  Millal oma esimese raamatu kätte võtsite?

  Seda ma ei tea. Kooliajal ma põhiliselt lugesingi, keskkooliajal vähemalt, võib olla enne seda ka. Ma ei viitsinud koolitöid teha.

  Ülikoolis oli väga hea, Tartu ülikooli raamatukogust tõin kastidega raamatuid. Öösel lugesin ja loengutel magasin. Kui elu hakkas, olin ma juba ärkvel.

  Tuleks selle määratlemise juurde tagasi: kuidas teid ikkagi tituleerida?

  Ühtepidi oleks väga lihtne määratleda end kirjanikuna, aga kirjanikuseisus on väga häbiväärne. Alati on mingi jama. Vene ajal oli ta selline kommunist, pugeja ja aparaaditöötaja, nüüd on ta luuser. Selles mõttes nagu piinlik. Ükskõik, mis ajal öelda, et sa oled kirjanik, iseäranis luuletaja, on hästi veider.

  Sõjaeelse Eesti Vabariigi ajal oli asi natukene parem, sest nomenklatuur oli hästi selge. Kirjanike liidu liikmeid oli vähem, nagu neidki, kes olid kulka (kultuurkapital, kopikaid jagav asutus – K. M.) stipil ja see stipp oli suur.

  Praegu on kulka põhikirjas öeldud, et toetakse professionaalseid kirjanikke.

  Professionaalsed sportlased on need, kes teevad ainult sporti ja elavad sporditegemisest. Siis lendavad mingid sajad tuhanded ja miljonid, nad lähevad oma masseerijate ja litsidega Aafrikasse talvituma ja tulevad mingitel võistlustel 50. kohale või katkestavad.

  Kirjandust ei saa nii teha, sest raha, mis liigub, on nii väike, et selle eest ei ole võimalik isegi üüri maksta, rääkimata liisingutest, internetist, telefoniarvest ja laste haridusest. Kulka stipid on kaunis pisikesed ja lühiajalised. “Ela ja sära” stipendiumiga (kulka annab inimesele 15 000 krooni kuus ühe aasta jooksul – K. M.) võiks juba profikirjanik olla, aga sa ei saa minna panka laenu küsima, üteldes, et sain nüüd aastaks 15 000kroonise stipendiumi. Kõik hakkavad naerma selle peale.

  Ühesõnaga, teoorias peaks see olema profikirjanduse toetamine, aga praktikas on see amatöörkirjanduse toetamine. Isegi kui su teosed müüvad, ei ela ära.

  Teistpidi on see hea, sest hoiab hulle asja juures ja karjääriinimesed eemal. Karjääriinimene ei hakka kirjanikuks, sest ta ei teeni sellega midagi. Majanduslik tsensuur jätab alles need, kes öösiti on üleval ja kirjutavad ja tõesti virelevad.

  Ühtepidi on see inimvaenulik süsteem, mis põhimõtteliselt hoiab kirjanduse terve, aga kirjanduse tervis tuleb inimeste tervise arvelt. Ju see siis on hea.

  Mis oleks alternatiiv?

  Üks oleks arengumaade värk, et keegi üldse mitte midagi ei saa. Teine oleks arenenud riikide variant, et töötu abiraha topitakse sulle taskusse ja sa ei pea avaldustki kirjutama. Mingid bändimehed Taanis, Soomes või Saksamaal elavad abiraha peal, kuigi seal on fonde palju, aga keegi ei viitsi hakatagi pabereid täita.

  Leidub erinevaid süsteeme, mis toetavad ja aitavad, aga meil on isegi veneaegsed ära kadunud ja ega palju juurde ole tulnud. Mis on tulnud – nagu kulka -, lähevad paremaks, aga sellist, umbes keskmise kuupalga suurust, 7000kroonist stipendiumi kirjanikele ei ole.

  Kirjanik võiks olla natuke paremini tasustatud kui mingi nõunik, kes on Eesti riigile vajalik isik, aga ega eesti kirjandust ju kuskilt Poolast või Hiinast sisse ei osta.

  Miks osa inimesi siiski kirjutab?

  Hullud ikka.

  Kehtib see teiegi kohta?

  Ikka. Ei ole ju normaalne inimene, kes tõuseb hommikul kell neli või viis üles, et kirjutada luuletus, mille eest ta saab 70 krooni. Samal ajal kui tema tööd müüakse agentuuris välja 1000 krooni või rohkem tund. Tõsiselt vigane peab olema.

  Päevatööd teete reklaamiagentuuris, on see raske töö?

  Nii ja naa. Ma arvan, et kergem kui ajalehetoimetuses töötamine. Kui sa ikka mingit tööd pead tegema, on reklaamiagentuur kõige parem võimalus.

  Milles see töö seisneb? Sildistate asju?

  Teed mingi asja, mis on tore, ja siis seod selle ära asjaga, mida on vaja müüa. Siis inimesed näevad toredat reklaami ja neile millegipärast jääb mulje, et toode on samuti väga tore.

  Printsipiaalselt on tegemist meelelahutustoote hea emotsiooni ülekandmisega asjale, millest on vaja lahti saada. Asi võib hea olla, võib mitte olla, kuid tegelikult pole reklaami ja toote vahel mingit seost.

  Kas tõusete sageli hommikul kell neli või kell viis, et 70kroonine luuletus kirjutada?

  Võib ka hommikul nelja-viieni kirjutada. Üldiselt, ega ma päeval sagimise, kontorielu ja pere keskel kirjuta. Tuleb leida vaikne hetk. See saabub siis, kui kõik on juba magama läinud või kui keegi pole veel üles tõusnud.

  Kõik, kes kirjutavad, ei ole ju ometi kirjanikud, kuidas neil vahet teha?

  Mina nii ei määratle, kas keegi on kirjanik või mitte. Mina määratlen, kas on kirjandus või mitte. Kirjanik võib kirjutada tekste, mis ei ole kirjandus, suvaline Leo võib kirjutada asja, mis läheb kirjanduse ette.

  Teksti emotsionaalne kvaliteet määrab: kas see tekitab sinus mingeid tundeid. Tegelikult on seda kaunis raske teha – inimest liikuma panna.

  Spordis võistled nendega, kes on hetkel elus ja tippvormis. Kirjanik aga võistleb nendega, kes on juba surnud, nendega, kes igal pool samal hetkel kõigis keeltes kirjutavad. Peale selle peab võistlema nende raibetega, kes tulevad pärast sind, sest raamatud jäävad alles. Tuglas võistleb ju seniajani meie kõigiga.

  Pead nagu kinniste silmadega poksima, igasugused zombi’d ja viirastused on ümber ja kõigiga tuleb mitmes plaanis kakelda. Kirjanduses on konkurents spordiga võrreldes ülikõva.

  Mille nimel võistlemine kirjanduses käib?

  Eks ikka omaenda hea enesetunde nimel.

  Millal see hea enesetunne tuleb? Kas siis, kui asi on kirja pandud või kui kaante vahel ilmub või kui esimese lugeja leiab?

  See, kas sa ise rahul oled, on kõige tähtsam. Ega muud motiivi ole. Kui endalegi ei meeldi, mis sa endast siis liigutad.

  Seejärel tulevad muud asjad, väiksed tunnustused ja äriedud, kolleegide kadedus ja kriitikute kiitus.

  Viimasel aastal olete seda kõike vist saanud: raamatuid on ilmunud, Looming premeeris, Areen premeeris, teosed läksid hästi müügiks.

  Areeni preemia oli eriti mõnus, sest see ei olnud kirjanikevaheline pusimine. Seal konkureerisid lauljad, arhitektid, kunstnikud, disainerid. Sellest karjast läbi tulla on kaunis keeruline, aga mul oli see doping, et otsustajad olid ise kirjutajad. Neil on lihtsam aru saada, kui keeruline on teatud asju kirja panna.

  Ikkagi, et saada inimesed lugema, et nad teaksid, et sa oled midagi teinud, on kaunis raske. Lugemine on muusikakuulamise või teatriskäimisega võrreldes keeruline töö: peab ennast pingutama.

  Viimase aasta jooksul olete päris mitu raamatut ilmutanud.

  Enne seda kuus aastat ei ilmutanud ma ainsatki raamatut, nii et neid kogunes. Praegu käsikirju nagu on, aga pole mõtet teha, sest turg on lõplik ja tuleb jälle oodata. Parem üks suur välja anda või mitu tükki korraga, kuigi see pole majanduslikult kasulik, sest need konkureerivad ju omavahel.

  Kokkuvõttes on number päris hea. Luuleraamatuid tuhandetes müüa on päris kõva sõna. Tavaliselt on kvaliteetsetel asjadel tiraaž 200-300.

  Arvestades, et teie luuleraamatud on väga head ja hoolikalt viimistletud, siis kuidas see haakub muljega, mille jätavad lugejatele teie ajaleheartiklid või televaatajatele teie esinemised saates “Tegelikkuse Kes-Kus”?

  Eks need asjad peavadki niimoodi koos käima. Mulle meeldib, kui on musta ja valget, õilsat ja vähem õilsat. See on täiuslik.

  Kui ma kirjutaksin nagu Indrek Hirv ainult klassikalisi värsse ilusatel teemadel, oleks see ühepoolne ja kuiv. Inimene ei ole nii kitsa amplituudiga.

  Nii inimene kui elu koosnevad kõigist asjadest. Ei ole üks partei, üks rass ja üks mõte. Tegelikult on elu kirjum, kui kõik need asjad on kuidagi koos. Sellepärast mulle meeldibki lai skaala. See, kui kirjutaksid kaheksa tundi päevas luuletusi kümme aastat järjest, nüristaks ära.

  Teine asi on see, et tuleb endale aru anda, mis ümberringi toimub. Kui sa elad ikkagi elu, nagu sa elad, kui ajakirjandus ja meedia on tähtsamad kui kogu ilukirjandus kokku, pead huntide hulgas ulguma nagu hunt ja kasutama vorme, mida inimesed tarvitavad.

  Ei ole ju mõtet teha galeriikunsti, kus sinu installatsiooni käib 20 inimest vaatamas. Pane oma asi telesse, kus seda vaatab 100 000 inimest.

  Mis teil pärast suvepuhkust ja puhkamisest väljapuhkamist plaanis on?

  Loomingulisi plaane ikka on. Poolas mul tuli üks hea mõte, ei teagi, mida sellega teha. Näidendit on lihtsam kirjutada, aga romaani parem müüa. Seedin seda natuke.

  Siis toimetan praegu Vahur Afanasjevi luulekogu ja on luuleraamatusarja mõte. Tahaks välja anda ilusa sarja eesti autorite luuletustest ja näidenditest. Keegi neid küll eriti ei osta, aga see on mul kinnisidee. Loomingu Raamatukogu annab teda,et kivisildnik on jeesus.

 7. Autor veikko haapanen ütleb:

  helisingi naiskoor laulis täna olevites;kes võlgu on see maksku ära,ametnik ei posserda soomes töötuks 16 ks aastaks,100 korda nõua sisse susser vusser paberilasu brüsseli käendusel nüüd tuleb uus sonaat.(IP: 62.65.192.82

See käsk on meil temalt endalt, et kes armastab Jumalat, armastagu ka oma venda.
(1Jh 4:21)