Slava Ukraine
Esileht » Online » Online artiklid »

23.05 Vald alustas Pöide kiriku taastamise kontseptsiooni väljatöötamist

23.05.2008 | | Rubriik: Online artiklid

SEB pank rahuldas rahastamistaotluse Pöide Maarja kiriku arengukontseptsiooni ning tasuvus- ja teostatavusanalüüsi koostamiseks.

Maarja kiriku taastamisega tegeleva initsiatiivgrupi üks liikmetest, Pöide vallasekretär Maire Käärid ütles Oma Saarele, et SEB pank rahuldas nende ligi 100 000-kroonise rahastamistaotluse. “Pank eraldab meile kiriku arengukontseptsiooni väljatöötamiseks 78 000 krooni,” rääkis Käärid. “Ülejäänud summa – 21 500 krooni – moodustab omaosalus, mis tuleb valla eelarvelistest vahenditest.”

Käärid lisas, et Maarja kiriku arengukontseptsiooni ning tasuvus- ja teostatavusanalüüsi väljatöötamine on vajalik, et tulevikus oleks võimalik koostada tulemuslikke projekte kiriku korrastamistöödeks ja nende rahastamiseks. “See oleks meie edasise tegevuse jaoks nagu alusdokument või arengukava,” märkis ta.

Pöide Maarja kiriku arengukontseptsiooni ning tasuvus- ja teostatavusanalüüsi koostab Eesti regionaalse ja kohaliku arengu sihtasutus (ERKAS).

Kiriku olukord kaardistati

Umbes nädal tagasi, 15. mail, toimus Pöide kiriku arendamise teemaline töökoosolek. Maire Käärid ütles, et sel koosviibimisel kaardistati kiriku hetkeolukord, tulevikuvisioonid ning nende tööde loetelu, mis on seotud kiriku renoveerimistöödega ja mis on vajalikud, et Pöide kirik muutuks tulevikus atraktiivseks turismiobjektiks.

Kõnealusest töökoosolekust võtsid osa Pöide vallavalitsuse, Pöide Maarja koguduse, ERKAS-i esindajad ning muinsuskaitse eksperdid. Järgmine selline töökoosolek peaks toimuma 9. juunil Pöide pastoraadis ja sellele on kavas kutsuda ka turismiettevõtete esindajad.

Suur ja kõlav

Pöide kirik on mõõtmetelt Saaremaa suurim ühelööviline pühakoda. Kiriku sünnilugu on tihedalt seotud Pöide kunagise ordulinnusega, tänaseni säilinud väliskuju omandas kirikuhoone XIII–XIV sajandil.

Kirik sai tugevaid kahjustusi 1940. aasta piksetulekahjus, mille tagajärjel hävisid tornikiiver ning osaliselt sisustus, kuid ka II maailmasõjas ja sellele järgnenud aastatel. Tänaseni pole kirikuhoonet taastada suudetud.
Vaatamata Pöide kirikukompleksi halvale seisukorrale on praeguseks avastatud kirikuhoone väga hea akustika. Mitmed spetsialistid on väitnud, et kirik on suurepärane koht kontsertide läbiviimiseks.

Pöide vallasekretär Maire Käärid ütles, et tema on võtnud Pöide kiriku taastamise oma südamehooleks. “Tegu on ikkagi meie rahva ajalooga väga tihedalt seotud objektiga, kuid samas on ta Saaremaa maakirikutest praegu kõige kehvemas olukorras,” lausus ta.

Saarlane, 23. mail 2008

See käsk on meil temalt endalt, et kes armastab Jumalat, armastagu ka oma venda.
(1Jh 4:21)