Slava Ukraine
Esileht » Online » Online artiklid »

23.05 Nelipühatervitus 2007

23.05.2007 | | Rubriik: Online artiklid

Sest kõik, keda iganes Jumala Vaim juhib, on Jumala lapsed.
Rooma 8:14

Tiit Salumäe

Nelipüha on Kristuse Kiriku sünnipäev ja Püha Vaimu püha. Õnnitlen kõiki kaasmaalasi Kiriku sünnipäeval ja palvetan teie kõikide pärast.

Püha Vaimu väljavalamisega sai alguse Kirik. Kiriku tekke ja kujunemise üle on kirjutatud palju tarku raamatuid. Nimetatud on erinevaid tegureid, mis kõik on avaldanud oma mõju. On püütud leida põhjendusi, miks ajalugu kujunes selliselt, et ühtsena Nelipühal asutatud Kirik on tänaseks jagunenud tuhandeteks kildudeks.

Me usume, et kirik ei ole sündinud inimühiskonnas toimunud protsesside tulemusena, vaid Püha Vaimu läbi. Kirik ei ole maine organisatsioon, ehkki ta tegutseb ja on nähtav maailmas ühe suurima struktuurina. Kiriku olemus ei ole kergesti mõistetav ei koguduse liikmetele ega ka väljaspool seisjatele.

On neid, kes osutavad sellele, et Kirik on ilmalikustunud. Teised heidavad Kirikule ette, et ta on liiga kaugel tänapäeva moodsast maailmast. Seejuures kiputakse unustama, et kui Kirik ei seisaks Jumala seatud alusel, oleks ta juba ammu ajaloo prügikastis. Kirik ei oleks üle elanud esimeste sajandite taga-kiusamisi Rooma riigis, keskaja laastavaid sõdu ja katku, ei oleks ta vastu pannud renessansi ning uusaja õpetuste tuultele ega möödunud sajandi totalitaarsetele ideoloogiatele ja võitlevale ateismile.

Et Kirik on seisnud ja seisab, tuleneb sellest, et tema lähe ja jõud on Jumalas. Kui ka ajad on olnud rasked, on Püha Vaim leidnud siiski tee ja kiriku varemetest üles ehitanud.

Püha Vaim ei ole valatud ainult Kiriku organisatsioonilisse vormi, Kirik on usklike kogu, ”sest kõik, keda iganes Jumala Vaim juhib, on Jumala lapsed.” Kirik on Vaimu kandja ja meie oleme oksad Issanda Viinapuus. Ma tean, et on inimesi, kes tulevad kirikusse kui külla, ehkki nad loevad ennast kristlaseks, ei oska nad tunda ennast Jumala lapsena ja taeva kodakondsena.

Nii nagu kivid moodustavad hoone, moodustavad kristlased Kiriku. Iga inimene on tähtis, iga inimene on vajalik, iga inimene on kordumatu. Üksnes ühendatuina oleme Kirik. Selleks jõuks, mis väga erinevad ja omanäolised inimesed, rahvused ja rassid ühte liidab ja vihkamise lõpetab, on Jumala Püha Vaim.

Tänane Eesti vajab eriliselt Nelipüha sõnumit, armastust ja ühtekuuluvust. Palvetagem püha üleilmse kristliku kiriku, meie kodumaa kõikide kirikute ja usuühingute ning oma vaimuliku Ema Eesti Evangeelse Luterliku Kiriku ja peapiiskopi eest.

 Armastagem oma 90. sünnipäeva pühitsevat Eesti rahvakirikut, armastagem oma isamaad, armastagem oma Jumalat.

Palveosaduses
Tiit Salumäe
Praost
E.E.L.K. Baltimore ja Washingtoni Markuse ning Seabrooki koguduse õpetaja

Vaba Eesti Sõna, 21. mail 2007

See käsk on meil temalt endalt, et kes armastab Jumalat, armastagu ka oma venda.
(1Jh 4:21)