Slava Ukraine
Esileht » Online » Online artiklid »

22.10 Vaimulike kunst jagab sõna ja sakramenti

22.10.2007 | | Rubriik: Online artiklid

Kümnes vaimulike kunstnike näitus kõneleb vaatajaga pildikeeli Rakvere kiriku noortemajas.

Näitusel on väljas Olav Marani, Avo Paistiku, Marten Andersoni, Leevi Reinaru, Kirsti Malmi, Katrin-Helena Melderi ja Meelis-Lauri Eriksoni tööd. Lisandumas on veel mõned maalid.

“Kes on vaimulik, mis on tema ülesanne ja tema töö?” küsis näituse avamisel Rakvere Kolmainu koguduse õpetaja Tauno Toompuu. Ja vastas, et luteri kiriku usutunnistuskirjade järgi on vaimulik kutsutud sõna ja sakramendi teenistusse.

“Täna neid maale vaadates mõtlen ma, kas siin on ka sõna ja sakrament nende maalide näol või on see midagi vaimulikuameti juurde mittekuuluvat. Või üldse hobid – keegi kirjutab luuletusi, keegi näitleb või laulab. Arvan, et nende tegevuste, nende maalide ja kunsti kaudu toimub samuti sõna ja sakramendi jagamine. Ega sõna selles tähenduses, nagu seda kirikus kasutatakse, pole üksnes see, mida saab välja öelda või kirja panna, sõna ja selle mõte võib tulla läbi mingite kujundite, sümbolite. Tähtis on mõte. Sellisel moel on pildid sõna jagamine,” arutles Toompuu.

Sakramente, mida on küll seitse, on Tauno Toompuu sõnul samas lõpmatul hulgal – kui hetki ja kohti, kus Jumal tuleb inimese juurde ja inimene saab õndsaks. “Arvan, et on inimesi, kelle jaoks üks sakrament võib olla mõni pilt, mis teda järsku köidab ja mille läbi ta tunneb Jumala tööd iseenese juures. Sellisel moel on need kunstiteosed ka vaimulikuamet. Kui nende mõte ja eesmärk on olnud teha vaimulikutööd, siis see ongi vaimulik töö. See on jumalateenistus, mis siin ruumis toimub, kui inimene tuleb ja neid pilte vaatab,” mõtiskles õpetaja.

“Küllap see on üks võimalus elada välja neid pingeid, mis selles raskes ametis tekivad,” arvas näituse koostaja Eva Jänes. Põhiosas maalidest koosnevale näitusele annavad huvitava aktsendi Kadrina kirikuõpetaja Meelis-Lauri Eriksoni kollaažid. “Enne tal ei ole objekte olnud, ta on teinud arvutigraafikat,” nimetas Jänes.

Vaimulike kunstinäitusi, millest esimene leidis aset EELK 80. aastapäeva puhul, on olnud Tallinnas, Jõhvis, Võrus ja Pärnus. Osa on neist võtnud 20 vaimulikku erinevatest konfessioonidest. Rakveres on näitus seoses siin peatselt algavate misjonipäevadega.

Virumaa Teataja, 20. oktoobril 2007

See käsk on meil temalt endalt, et kes armastab Jumalat, armastagu ka oma venda.
(1Jh 4:21)