Slava Ukraine
Esileht » Online » Online artiklid »

22.05 Homme tähistatakse Toomkirikus muusikaõhtuga Roman Toi 90. sünnipäeva

22.05.2007 | | Rubriik: Online artiklid

Kolmapäeval, 23. mail kell 19 algava muusikaõhtuga Tallinna Piiskoplikus Toomkirikus tähistatakse helilooja, dirigendi, organisti  ja muusikapedagoogi Roman Toi suurt juubelit.

Maestro koori- ja orelimuusikat esitavad Tallinna praostkonna koorid ja organistid Piret Aidulo ning Ene Salumäe.  Juubilari tervitavad EELK peapiiskop Andres Põder ja õpetaja Jaak Salumäe. Sõnavõtuga esineb maestro Roman Toi. 

Roman Toi Teatri- ja Muusikamuuseumis

Maestro Roman Toi oma mälestusteraamatule autogramme jagamas

 

Eesti Teatri- ja Muusikamuuseumis oli esmaspäeval Roman Toile pühendatud muuseumiõhtu „Kaunimad laulud pühendan sul!". Vestlusringis osalesid koos maestro Roman Toiga Kuno Areng, René Eespere, Ants Üleoja, Ene Üleoja ja Jaan Ots.

Esitleti  Roman Toi mälestusteraamat „Kui ma hakkan laulemaie!". Katkeid raamatust luges Age Raa.  Muuseumiõhtut juhtis Alo Põldmäe.

Mulgimaal Kõo vallas sündinud Roman Toi on muusikahariduse saanud Eestis, USAs ja Šveitsis. 1944. a põgenes ta Saksamaale, läks sealt edasi Kanadasse. On olnud aastast 1974 õppejõud Toronto Kuninglikus Konservatooriumis. Töötab siiani E.E.L.K. Toronto Peetri koguduse organistina.

Kogu Roman Toi tegevus on seotud kooride ja laulupidudega nii siin- kui sealpool ookeani. Väliseestlased on teda võrrelnud Gustav Ernesaksaga, sest „kui kodueestlastel on oma Ernesaks, siis meil on oma Toi".  Juhatanud paljusid koore Saksamaal ja Kanadas, tuntumad neist on Toronto Eesti meeskoor ja naiskoor ning segakoor Estonia.

Toi on olnud ESTO laulupidude üldjuht ning taasiseseisvunud Eesti üldlaulupidude üld- ja aujuht. Roman Toi on Eesti Heliloojate Liidu liige ja Viljandi linn aukodanik.

Maestro Toi on veendunud, et läbi laulupidude ning laulu on alati edasi kantud usku vabasse Eestisse, nii kodumaal kui võõrsil.

See käsk on meil temalt endalt, et kes armastab Jumalat, armastagu ka oma venda.
(1Jh 4:21)