Slava Ukraine
Esileht » Online » Online artiklid »

22.05 Altari värvimise saaga jõudis lõpule

22.05.2007 | | Rubriik: Online artiklid

Prokurör Aarne Pruus taotles menetluse lõpetamist Kristiina Jõgi ja Toivo Averini suhtes, kellele oli esitatud süüdistus Vigala kiriku ajaloolise altari ja kantsli ebaseaduslikus ülevärvimises.

Vigala kiriku altar

Foto: Postimees

Esmaspäeval astusid kohtu ette Vigala kirikuõpetaja Kristiina Jõgi ja koguduse liige Toivo Averin. Süüdistuse kohaselt rikkusid nad kultuurimälestiste autentsust, ajaloolist ja kultuurilist väärtust. Esialgses süüdistuses oli tekitatud kahju suuruseks märgitud 2,5 miljonit krooni.

Kohtuistungi alguses esitas prokurör Aarne Pruus taotluse menetlus lõpetada põhjendusega, et süü ei ole suur ja puudub avalik huvi. Samuti hindas prokurör, et süüdistatavate eesmärk ei olnud kunstiväärtusi kahjustada, vaid nad tegutsesid heas usus, et teevad asja paremaks.

13. aprillil oli EELK ja Muinsuskaitseameti vahel kohtumine, mille tulemusel loobus Muinsuskaitseamet tsiviilhagist. Kohtumise käigus lepiti kokku, et EELK hüvitab riigile poole summast, mis tasuti Ennistuskojale Kanut kahjustuste võimaliku ulatuse kindlakstegemiseks korraldatud uuringu eest.

Kuna Kanuti korraldatud uuringu kohaselt oleks altari ja kantsli endise seisukorra taastamine tulnud ilma kunstiväärtuste säilimist ohustamata kõne alla kuue kuu jooksul peale ülevärvimist, on Muinsuskaitseamet tänaseks ennistamise mõttest loobunud.

Muinsuskaitseameti esindaja Reesa Paats kinnitas kohtuistungil, et EELK juhtkonnaga on saavutatud kokkulepe, et kantsli ja altari seisundi jälgimise, mille maksumuseks oleks tsiviilhagis toodud arvestuste kohaselt kümne aasta jooksul kujunenud 273 500 krooni, võtab samuti enda peale kirik.

Kristiina Jõgi ja Toivo Averin nõustusid kohtuistungil maksma kumbki 5000 krooni sihtotstarbeliseks kasutamiseks üldsuse huvides konsistooriumi kontole "Saaga". Sellel arvel oleva rahaga finantseeritakse kirikuraamatute (meetrikaraamatud) restaureerimist ja süstematiseerimist.

Süüdistatavate kaitsja Vahur Glaase nimetas kriminaalmenetluse positiivseks tagajärjeks seda, et konsistoorium ja muinsuskaitseamet on alustanud Usuteaduste Instituudis koolitusprogrammi muinsuskaitse nõuete õpetamiseks.

Nädaline, 22. mail 2007

Üks kommentaar artiklile “22.05 Altari värvimise saaga jõudis lõpule”

  1. Külaline says:

    Esialgses süüdistuses oli tekitatud kahju suuruseks märgitud 2,5 miljonit krooni…
    EELK juhtkonnaga on saavutatud kokkulepe, et kantsli ja altari seisundi jälgimise, mille maksumuseks oleks tsiviilhagis toodud arvestuste kohaselt kümne aasta jooksul kujunenud 273 500 krooni, võtab samuti enda peale kirik.
    Veel paar niisugust süsti ja kirik ongi põlvili!

See käsk on meil temalt endalt, et kes armastab Jumalat, armastagu ka oma venda.
(1Jh 4:21)