Slava Ukraine
Esileht » Online » Online artiklid »

20.09 Laurentiuse koguduse arhiiv pääses hävingust viimasel hetkel

20.09.2007 | | Rubriik: Online artiklid

EELK konsistooriumi arhivaar Janis Tobreluts päästis viimasel hetkel Kuressaare koguduse arhiivi, mille väärtuslikud säilikud olid suure niiskuse tõttu sattunud hävimisohtu.

Janis Tobreluts sattus hävimisohus arhiivile Kuressaares peale pooljuhuslikult, pärast seda, kui oli sel nädalal lõpetanud EELK Valjala ja Püha koguduse säilikute korrastamise.

„Ma arvan, et suuremat katastroofi pole selle arhiivi ajaloos olnud, kui sõda välja jätta,“ ütles Tobreluts. „Oma kuueaastase töötamise jooksul pole ma nii hullu asja näinud,“ kirjeldas ta mõne kuu jooksul hallituse tehtud laastamistööd.

Koguduse arhiivimaterjalide hävimisprotsess sai alguse enne jaanipäeva, pärast kolimist ajaloolisest pastoraadihoonest Kauba tänav 5 hoovimaja uutesse ruumidesse. Vihmasaju järel arhiiviruumi põrandale kogunenud vesi muutis ruumi niiskeks ja põhjustas raamatute hallitamist

Eriti said kannatada alumistel riiulitel hoitud säilikud

Arhivaari sõnul said kõige rohkem kannatada alumistel riiulitel paiknenud protokolli- ja kassaraamatud, millest vanim pärineb 1840. aastast. Niiskuse räsitud raamatuid hindas Tobreluts ajalooliselt väga väärtuslikeks, sest tegemist on käsikirjadega.

Enamik arhiivi säilikutest toodi keldrikorrusel asunud arhiivist maja saali ja laotati kuivatamiseks laiali, taastamiseks võttis arhivaar Kuressaarest kaasa kolm ja pool banaanikastitäit köiteid. „Transportisin need Tartusse ajalooarhiivi ja siinsed säilitajad tegelevad nende asjadega edasi,“ rääkis Janis Tobreluts, kelle sõnul pannakse säilikud esmalt spetsiaalsesse külmikusse, seejärel kuivatatakse ning hallitus desinfitseeritakse.

„Praegu ma loodan, et kõik need asjad jäävad alles ja neid saab ka tulevikus kasutada, aga kuu või kahe pärast olnuks hävimise peatamine ilmselt võimatu,“ lisas ta.
 

Janis Tobreluts märkis, et kõik teised koguduse majas asuvad ruumid sobiksid arhiiviks paremini kui konkreetne ruum, mis arhiivina kasutusele võeti. Etteheiteid juhtunu pärast arhivaar kellegi aadressil teha ei soovinud. „Kui inimestel ei ole kogemusi, siis on raske selle peale tulla, et asi võib nii hulluks minna. Siiski oleks pidanud käituma operatiivsemalt: kohe kui vesi ruumi sisse tuli, oleks pidanud selle arhiivi evakueerima,“ nentis ta.

EELK Kuressaare Laurentiuse koguduse õpetaja Anti Toplaan ütles Oma Saarele, et hävimisohtu sattunud arhiiv on kiriku ajalugu ja koguduse jaoks väga oluline. „Keegi ei osanud arvata, et niiskus tuleb sisse ruumidesse, kus on äsja tehtud remont. Ilmselt on maa sees mingi toru, mis juhib sadevee kuidagi müüride alla,“ rääkis Toplaan. „Ehitaja ei ole siiani suutnud vee imbumist arhiiviruumi selgitada või seda peatada ja kui probleem ei lahene, siis leiame arhiiviruumi vanas majas,“ lisas ta.

Toplaan märkis, et arhiivi vabatahtlik hooldaja on korduvalt osutanud vajadusele leida arhiivile uus ruum, kuid seni lootis kogudus ehitusfirma suutlikkusele probleem lahendada, mis paraku ei ole õnnestunud.

Oma Saar, 20. septembril 2007

See käsk on meil temalt endalt, et kes armastab Jumalat, armastagu ka oma venda.
(1Jh 4:21)