Slava Ukraine
Esileht » Online » Online artiklid »

20.05 Tallinna Toomkogudus tähistab oma 80. aastapäeva Toomkoguduse päevadega 25.-27. mail

20.05.2007 | | Rubriik: Online artiklid

Tallinna toomkirik

Juubeliüritused algavad reedel kell 17 avapalvusega. Paari tunni jooksul saab kuulata ettekandeid koguduse ajaloost ja muusikatööst, teha koos kunstiajaloolase Juhan Kilumetsaga ringkäigu kirikus ja ka külastada kiriku torni.

Laupäeval on laste ja perede päev, kus kella 12-17ni oodatakse lapsi ja ka vanemaid mitmetele huvitavatele ettevõtmistele, mis lõpevad perejumalateenistusega.

Pühapäeval peetakse kogudusepüha: kell 10 on I nelipüha missa, kus jutlustab peapiiskop Andres Põder, tervitab sõpruskoguduse Helsingi  Toomkoguduse õpetaja Ermo Äikää, laulab koguduse koor Laudate Dominum, pakutakse kirikukohvi. Juubelipäevade lõpetamisel kell 12 antakse üle Toomkoguduse iga-aastane kultuuripreemia – Maarja medal.

Sajanditevanuse pühakoja noor kogudus

Tallinna toomkirik on asutatud 1219. aastal, 1240. aastast Tallinna piiskopkonna peakirik, mis  on erinevatel aegadel ikka kirikupeade kirik olnud.

EELK kui  vaba rahvakiriku  esimene piiskop oli Jakob Kukk, keda tolleaegne saksa Toomkogudus ei tahtnud aga oma ülemõpetajaks tunnistada. See oli esimene kord ligi 700 aasta jooksul, kui kiriku ülemõpetaja ei olnud toomkiriku pea. Olukord lahendati nii, et toomkirik kuulutati Eesti riigi omanduseks ja anti 23. märtsil 1927. a-l lepingu alusel EELK Konsistooriumile kasutamiseks. Sajanditevanune  pühakoda sai Eesti kirikujuhi-piiskopi kirikuks, kuid oma kogudust veel ei olnud.

Piiskopliku Toomkoguduse asutamisega tehti kohe algust ja  usuühinguna registreeriti "Eesti evangeeliumi luteri usu Toomkogudus" siseministeeriumis 25. mail 1927. aastal, mis on kümme aastat pärast EELK asutamist. 1935. aastal saab kogudus ümberregistreerimisel nimeks EELK Tallinna Piiskoplik Toomkogudus.

Et piiskopil kui kiriku juhil oli  suur töökoormus, siis alates 1934. aastast  on kogudusel ka õpetaja ning piiskopist sai ülemõpetaja. Praegu teenivad Toomkoguduses ülemõpetajana peapiiskop Andres Põder  ja õpetaja Jaak Salumäe.

Toomkiriku päevi (Toompäevi) on peetud  juba alates 1996. aastast.  Traditsiooniliselt on pakutud üritusi lastele, tutvumist kiriku ajalooga ja palju häid kontserte, kuhu sissepääs on alati prii.

Vt ka http://www.eelk.ee/tallinna.toom/

See käsk on meil temalt endalt, et kes armastab Jumalat, armastagu ka oma venda.
(1Jh 4:21)