Slava Ukraine
Esileht » Online » Online artiklid »

2.08 Itaalia organist nimetas Valga orelit pärliks

02.08.2007 | | Rubriik: Online artiklid

Pühapäeval tõi Eesti Kontsert Valga Jaani kirikusse Tallinna 21. rahvusvahelise orelifestivali Itaalia külalise Emanuele Cardi, kes andis kontserdi. Külaline polnud orelist rääkides kiidusõnadega kitsi.

Battipaglias on Cardi kasutuses üks tuntumaid ja kaasaegsemaid instrumente (Ghilardi orel). Cardi on andnud kontserte Euroopa kuulsatel orelitel Hollandis, Belgias, Hispaanias, Inglismaal, Iirimaal, Saksamaal, Prantsusmaal, Rootsis, Poolas; osalenud rahvusvahelistel festivalidel ja orelite sisseõnnistamiskontsertidel.

Kõike seda kavalehest lugenud, oli huvitav kuulda, kuidas itaallane meie orelil mängib ja mida pillist arvab.Nii mõnigi organist näitab oma mänguoskust sellega, et paneb pillide kuninga täiel häälel ruumi täitma. Kuulaja tunneb kogu olemusega, et midagi suurt on sündinud ja tema on selle kõrval väga väike.

Kui see võimsus kaua kestab, muutub ülevus aga väsitavaks.Emanuele Cardi lasi oma assistendil – selleks oli kohalik organist Jüri Goltsov – aina registreid vahetada ega mõelnudki jõudu kasutada ja kuulaja nautis neid imehelisid, millega meie oma orel meid üllatas. Kui juba ootasid fortet, siis see tuli. Aga see oli tõesti kontserdi kulminatsioon ja väga põhjendatud.

Ka kontserdi lõpp oli jõuline – nii et kui keegi oli unelema jäänud, ärkas ta jälle reaalsusse tagasi.Küsimusele, mida Emanuele Cardi arvab Valga orelist, vastas külaline, et see on väga eriline instrument, oreliehituse pärl.

See olevat üks parimaid Ladegasti oreleid, millel ta on mänginud ja kui organist nii ütleb, siis ta ei liialda. Sellel festivalil andis Cardi kolm kontserti, kaks neist Tallinnas. Eestis viibis ta esimest korda. Tema muljed Valgast piirdusid vaid kirikuga, sest kogu siinoldud aja kasutas ta orelimänguks.

Valgamaalane, 2. augustil 2007

See käsk on meil temalt endalt, et kes armastab Jumalat, armastagu ka oma venda.
(1Jh 4:21)