Slava Ukraine
Esileht » Online » Online artiklid »

19.04 In memoriam

19.04.2007 | | Rubriik: Online artiklid

 

Jaak Taul


21. mai 1905 – 18. aprill 2007

Image

Kolmapäeval, 18. aprillil lahkus Inglismaal  igaviku teele Eesti vanim luteri kiriku vaimulik ja viimane ennesõja-aegne Kaitseliidu vaimulik,  Inglismaa Eestlaste Ühingu asutaja liige, kauaaegne esimees ja auliige, E.E.L.K. peapiiskop electus Andres Tauli isa dr Jaak Taul.

Jaak Taul sündis 21. mail 1905. aastal Viljandimaal. Tartu ülikooli usuteaduskonna lõpetas 1928. aastal, samast aastast kuulub EÜSi. 1. aprillil 1929 ordineeris piiskop Jakob Kukk Tallinna Toomkirikus Jaak Tauli õpetajaks. Esimene töökoht oli Tartu Ülikooli koguduse abiõpetaja. Eesti esimese kirikuõpetajana saadeti ta Inglismaale Cambridge’i ülikooli edasi õppima ja doktorikraadiks valmistuma.

Tagasi kodumaal, teenis mõnda aega Petseri kogudust ja oli Võru praosti kt. Oma 30. sünnipäeval, 21. mail 1935 kaitses doktoriväitekirja «Kristluse jumalariigi õpetus».

Piiskop Rahamägi oli teda juba korduvalt saatnud kirikuvahelistele konverentsidele välismaale. Kui EELK-le saabus kutse Canterbury peapiiskopilt tulla Lambethi paleesse läbirääkimistele kirikutevahelise armulaua osaduse üle, võttis piiskop ta endaga kaasa. Vastav leping kirjutati alla 1938. aastal. Kuni kodumaalt lahkumiseni 1944. aastal teenis Jaak Taul Tartu Peetri koguduse õpetajana.

Eestist lahkumisele järgnes kolm aastat Saksamaal, kus ta teenis nii põgenikelaagrites kui ka saksa kogudustes. 1947. aastal valiti ta Londoni eesti koguduse õpetajaks, mõni aasta hiljem sai temast 40 aastaks E.E.L.K. Inglismaa praost ja konsistooriumi liige. Viimase ametitalituse pidas ta Eesti Vabariigi uue saatkonnahoone pühitsemisel 1990ndatel aastatel, olles siis juba üle 90 aasta vana.

Jaak Taul asutas Briti Luterliku Nõukogu (Lutheran Council of Britain) ja oli 30 aastat selle esimees, oli Luterliku Maailmaliidu asutajate hulgas. Külastades LMLi konverentse, kohtus ta salaja ka Eesti tollaste peapiiskoppide Jaan Kiiviti (sen), Edgar Hargi ja Alfred Toomingaga. Ta korraldas pakkide saatmist Eestisse – peaaegu kõik tollased õpetajad kandsid Jaak Tauli saadetud riidest õmmeldud talaare.

Aktiivse ühiskondliku elu ja töö eest autasustati teda Eesti Rahvusfondi kuldse teenetemärgiga, kirikutevahelise töö eest 1969. aastal Püha Canterbury Augustinuse ordeni ja 1988. aastal Cantebury Peapiiskopi Hõberistiga.

Taul sai eestluse hoidmise eest Inglismaal Eesti Vabariigi Riigivapi V klassi teenetemärgi, samuti pälvis ta Kaitseliidu II klassi Valgeristi märgi.

Matusetalitus on laupäeval, 28. aprillil Inglismaal.

See käsk on meil temalt endalt, et kes armastab Jumalat, armastagu ka oma venda.
(1Jh 4:21)