170 aastat koorilaulu Tartu Maarja koguduses

10.05.2006 | | Rubriik: Määratlemata

Tartu Maarja koguduses tähistatakse tänavu kooritegevuse 170. aastapäeva.

Paljud selle koguduse õpetajad ja muusikud on olnud väljapaistvad kultuuritegelased. Kuulsaim koguduse õpetaja Adalbert Hugo Willigerode tegeles muusikaga nii koguduses kui ka väljaspool seda koore ja pasunakoore juhatades, uusi koguduse laule luues ja suurejoonelisi laste laulupidusid ning võistulaulmisi organiseerides.  Tartu Maarja kiriku kunagisel Sauer-orelil andis oma esimese orelikontserdi Miina Härma.

1869. aastal 25. ja 26. märtsil tähistati suurejooneliselt Liivimaa pärisorjusest vabastamise 50. aastapäeva. Järgnes esimene Eesti üldlaulupidu Tartus, selle peaproov toimus Maarja kirikus.

Villu Jürjo raamatu «Kodutu kogudus» andmetel andis Maarja koguduse koor esimese kontserdi 1836. aastal, aasta pärast Maarja kiriku asutamist. See kontsert olevat olnud üldse esimene eestikeelne koorikontsert Tartus. 1872. aastal andsid Maarja koguduse koorilauljad ja mängijad Bürgermusse saalis kontserdi Peetri kiriku ehitamise heaks.

1936. aastal, mil tähistati koori 100. juubelit, valmis koori lipp, ühelt poolt valge ja teiselt poolt must kuldsete tammelehtede ja kirjaga «Tartu Maarja kirikukoor 1836–1936». See lipp on praegugi koori kasutuses ja lehvis uhkelt vaimulikul laulupeol Tartus eelmisel suvel.

Koguduse koorilaul on jätkunud tänaseni sõdadele ja hävingutele vaatamata. Praegu on selle traditsiooni kandjaks Tuuliki Jürjo asutatud kammerkoor Soli Deo Gloria.

Elke Unt,
Tartu Maarja koguduse kirikumuusik

Maarja koguduse kooritegevuse 170. sünnipäeva tähistab kammerkoor Soli Deo Gloria kontserdisarjaga «Koraaliviise meistrite sulest» Tartu praostkonna kirikutes:

13. mail kell 18 Tartu Maarjas
17. mail kell 19 Vara kirikus
21. mail kell 18 Palamuse kirikus
22. mail kell 19 Elva kirikus
28. mail kell 18 Nõo kirikus
5. juunil kell 19 Kambja kirikus
7. juunil kell 19 Alatskivi kirikus

Üks kommentaar artiklile “170 aastat koorilaulu Tartu Maarja koguduses”

  1. Külaline ütleb:

    Väga ilus kontsert oli 13. mail 2006.a. Tartu Maarja koguduse saalis. :) :p

    Ednine Soli DEo Gloria” laulja

See käsk on meil temalt endalt, et kes armastab Jumalat, armastagu ka oma venda.
(1Jh 4:21)