Slava Ukraine
Esileht » Online » Online artiklid »

16.12 Pofessor Elmar Salumaast kõneleb Saardes muuseumtuba

16.12.2008 | | Rubriik: Online artiklid

 

 

Eile möödus 100 aastat süstemaatikaprofessori Elmar Salumaa sünnist, sel puhul avati Saarde pastoraadis legendaarse kirikuõpetaja muuseumtuba ja esitleti tema raamatuid.

Elmar Silvester Salumaa oli Saarde Katariina koguduse õpetaja aastatel 1969-1995 ega ole päevagi töötanud toas, kus nüüd on tema kirjutuslaud, raamatud, raadio, isiklikud esemed, aga ka stoola ja alba. Kirjutusmasinas on pooleli töö ja tuhatoosi serval just nagu minut tagasi käest pandud Belomor-Kanali suits.

Pastoraadihoones oli nõukogude ajal Nõmme sovhoosi kontor, kiriku kantselei asus Salumaa kodus Veski tänavas. Säilinud esemed, mööbel, unikaalsed raamatud, fotod ja käsikirjad ongi toodud Veskist, nagu kohalikud Salumaa maja kohta ütlesid.

Esimene omasugune

EELK peapiiskop Andres Põder lausus, et tema teada on see esimene vaimulikule pühendatud muuseumtuba, millest kogudused võiksid innustust võtta Eesti kiriku- ja kultuuriloo jäädvustamisel.

Saarde Katariina koguduse diakon Arvet Ollino ja pühapäevakooli õpetaja Kristi Ollino rääkisid kordumatust pärandist, mis säilis Salumaa surma järel omanikule tagastatud majas ja millest osa on välja sätitud. Tõsiselt huvitujatele avaneb võimalus raamatuid ja käsikirju kohapeal kasutada.

“Sellele põlvkonnale, kuhu mina kuulun, on Elmar Salumaa isik jätnud määrava jälje teoloogiaprofessorina, õppejõuna, kes pani intrigeerivalt mõtlema süstemaatilise teoloogia probleemide üle,” rääkis Andres Põder. “Tema isikus olid ühendatud ühiskonnakriitiline lähenemine, Siberi kogemused, vaimuvabaduse taotlemine ja loomingulisus, need innustasid noori. Asjata ei kogunenud nad Saardesse Salumaa juurde, suur hulk neid inimesi on leidnud kindla koha meie kultuuriloos mitmel alal.”

Salumaa muuseumtoa sisustajad ei ole leidnud legendaarse kirikuõpetaja talaari ja loodavad, et ehk on see veel kusagil alles. Pastoraadihoonesse peaks tagasi jõudma needki raamatud, mida “Veskis käinud” õpetajalt süvalugemiseks laenasid.

Professor Salumaa 100. sünniaastapäevale pühendatud üritused algasid pühapäeva pärastlõunal tänujumalateenistusega Saarde kirikus ja mälestustahvli avamisega.

Vaimuvara täiendus

Kilingi-Nõmme klubis oli aga võimalik vaadata videofilme ajast, kui Salumaa kogudust teenis. Koduloolase Olev Pauksoni arhiivist pärit avafilm kajastas 1988. aasta jõulujumalateenistust, kui kirik oli puupüsti rahvast täis ja tollal 80aastane õpetaja sirgeselgselt ning väga selgesõnaliselt neile jutlust pidas.

Eile päikesetõusu järel kogunes Saarde kalmistu vanas osas Elmar Salumaa hauale paarkümmend inimest, süüdati mälestusküünlad ja palvuse pidas EELK Pärnu praostkonna praost Enn Auksmann.

Muuseumtoa avamise järel tõdes usuteaduste instituudi rektor Randar Tasmuth, et Salumaa oli üks neist õppejõududest, kelle ülesanne oli säilitada Eesti teoloogilise mõtlemise tava. Rektor tutvustas pastoraati kogunenuile Salumaa käsikirjadele tuginevaid teoseid “Evangeelse eetika alused”, “Evangeelium ja eetos” ning “Süstemaatilise teoloogia käsiraamat”, mille väljaandjad on usuteaduse instituut ja Tartu ülikooli teoloogiateaduskond.

See käsk on meil temalt endalt, et kes armastab Jumalat, armastagu ka oma venda.
(1Jh 4:21)