Slava Ukraine
Esileht » Online » Online artiklid »

15.10 125-aastane Kõpu Peetri kiriku orel sai korda

15.10.2007 | | Rubriik: Online artiklid

Lõppenud on suur töö: põhjalikult on puhastatud ja remonditud Kõpu kiriku algupärane orel.

Orelimeister Guido Knauffi mõningatel andmetel 1860. aastatel, teiste andmete järgi 1882. aastal valminud pill on üks selle meistri Eesti orelitest. Säilinud on veel Viljandi Pauluse ja Kolga-Jaani kiriku orel.

Ühe manuaali ja kaheksa heliseva registriga kompaktne pill on uhke oma tammepuust kapi, luust ja eebenipuust klahvide ning seniajani kasutusel olnud, tänapäeval ainulaadse mehaanilise tallamissüsteemiga oreli lõunaküljel.

Põhjalik puhastus ja remont

Nagu suurem osa Kõpu kiriku interjöörist, on ka orel säilinud originaalkujul.

Sellest hoolimata vajas pill põhjalikku puhastamist ja remonti. Koguduse eestvedamisel ja rahastamisel ning põhiliselt Eesti kultuurkapitali, aga ka omavalitsuse toel on suudetud ära teha suur töö.

Kui peame Kõpu oreli valmimisajaks 1882. aastat, on sel pillil mängitud juba 125 aastat. Suuri ümberehitustöid ega remonti ei ole aga kordagi tehtud. Sel aastal lõpetas kogudus kolm aastat kestnud remondi- ja hooldustööd, mis on hädavajalikud pilli töökorras hoidmiseks ja loodetavasti edaspidiseks sajanditepikkuseks kasutamiseks. Kulunud on üle 80 000 krooni, ent see raha on kahtlemata paigutatud vääriliselt ja vastutustundlikult.

Töö Kõpu kiriku oreliga algas 2005. aasta augustis, mil see lahti võeti. Pilli uurisid, puhastasid ja remontisid orelimeister Olev Kents ning organist Helika Gustavson.
 
Praeguseks on restaureeritud oreli luust ja eebenipuust klahvidega klaviatuur, portselanist registrisildid ja põlvelaud.

Olulisem muudatus instrumendi juures on ventilaatori paigaldamine. Selle kõrval säilitati kasutuskõlblikuna ka vana tallatav lõõts, mis annab mängijale paremad võimalused muusika sujuvaks esitamiseks.

Kui varem pidi orelimängu juures olema alati kaks inimest — üks tuult tallamas ja teine mängimas —, siis nüüd saab organist harjutada ja mängida üksi.

Tänati meistreid ja toetajaid

Ventilaatori ühendamise ning summutuskasti ja tuulekanalite ehitamis- ja paigaldamistööde järel leidsid oreli sisemuses oma koha seni puudunud 14 vilet. Lähiajal lõpetatakse kiriku lae peal oleva orelikapi soojustamine. See takistab külma õhu voolu viledele ja tagab oreli hääles püsimise.

Intoneeritud ja häälestatud pillil andis 6. oktoobri õhtul esimese kontserdi magister Aaro Tetsmann, laulis Helika Gustavson. Kontserdiga tänati meistreid ja toetajaid ning mõeldi tänumeeles kõigile, kes pilli hea käekäigu eest on üle sajandi seisnud.

Sakala, 13. oktoobril 2007

Üks kommentaar artiklile “15.10 125-aastane Kõpu Peetri kiriku orel sai korda”

  1. Külaline ütleb:

    Tore , et pill korras.Hea ,et lehest lugeda saab.
    Siiski teeksin ettepaneku, et igat remonditud orelit kutsutaks vastu võtma asjatundjatest koosnev võimalikult suur komisjon,nagu oli see Tallinna Toomkirikus, Eesti Muusikaakadeemias,Tallinna Jaani kirikus,Nissi kirikus, Kullamaa kirikus jne.Oreli restaureerimise lõpetamine vääriks seda. Kas meister siis ei usalda, see oileks ju hea reklaam ka tema tööle.

See käsk on meil temalt endalt, et kes armastab Jumalat, armastagu ka oma venda.
(1Jh 4:21)