Slava Ukraine
Esileht » Online » Online artiklid »

13.11 Isadepäev tõi toomkiriku rahvast täis

13.11.2007 | | Rubriik: Online artiklid

Viiendat aastat korraldatud isadepäeva konkurss tõi isadepäeva jumalateenistusele Haapsalu toomkirikusse rahvast nii palju nagu tavaliselt suurte kirikupühade aegu.
 
Et Haapsalus polnud teisi suuri isadepäevale pühendatud üritusi, oli toomkirik rahvast tulvil, ütles Haapsalu koguduse õpetaja praost Tiit Salumäe. Tuldi kogu perega. Et tegemist oli nelja konfessiooni koostööga, oli kirikulisi mitmest Haapsalu kogudusest.

Jutluse pidanud peapiiskop Andres Põder arutles, et Piibel kõneleb kadunud pojast, kuid praegu peaks rohkem kõnelema kadunud isast: isad on perest eemal, kas töö või millegi muu pärast.

See aspekt isateemast läheb ka lastele korda. Üks laps oli joonistanud pildile suured prillid. Need olid isale, kes on kaugel ära ega saa oma pere juures olla, aga võluprillid aitavad tal oma perega ühenduses olla.

Põder nimetas õige isa tunnuseks halastust ja hoolivust. Isa on ka vastutaja ja armastuse jagaja, lisas peapiiskop.

Tänavusele pildi– ja fotokonkursile tuli 62 tööd, neil kujutati mõnd tegevust koos isaga. Töid hinnanud þürii, mille eesotsas oli kohalik harrastuskunstnik Aide Leit–Lepmets, leidis, et laste pilte on raske õiglasel viisil ja kellelegi haiget tegemata pingeritta seada. Seepärast said kõik konkursil osalenud lapsed kommikoti.

Isadepäeva eestvedaja, praostkonna vikaarõpetaja Kristel Engman otsis ettevõtmisele sponsoreid ja üks toetaja oligi kommivabrik Kalev.

Isadepäeva tähistasid toomkirikus neli kohalikku kogudust: luteri, andvent–, baptisti ja vabakogudus. Jumalateenistusel laulis ühendkoor eri koguduste lastest, kaasa teenisid mitme koguduse vaimulikud.

Haapsalu adventkoguduse pastor Ivo Käsk ütles, et Haapsalus teevad kohalikud vaimulikud oikumeenilist koostööd juba aastaid. Vaimulikud saavad kord kuus kokku.

„Loeme Piiblit, laulame, palvetame ja ajame juttu,” ütles Ivo Käsk ega välistanud, et neil kohtumistel sünnib veel nii mõnigi ühine ettevõtmine.

Käsu sõnul pole mitme konfessiooni vaimulike korrapärane kokkusaamine ja ühistöö sugugi iseenesestmõistetav.

„Meie oleme siin kõik omavahel tuttavad ja sõbrad,” tunnistas Käsk. „Aga mõnel pool ei olda isegi mitte teretuttavad, sest ei tuntagi üksteist.”
 
Käsu sõnul teevad Haapsalus koostööd Eesti Kirikute Nõukogusse kuuluvad ja Läänemaal tegutsevad konfessioonid. Isadepäeva ette valmistades said üksteise tööst rohkem teada ja omavahel tuttavaks eri koguduste lastetöötegijad.

Pärast jumalateenistust pakuti kirikulistele isadepäevatorti, osaleda sai heategevuslikus loteriis, mille tulu läks venekeelseid noori koondava Kastani noortekeskuse toetuseks.

Isadepäeva jumalateenistuseks tehti värviline lastepärane laululeht. Pildid joonistas sinna Aide Leit–Lepmets.

Emadepäeva puhul on Engman korraldanud mitu aastat samalaadest konkurssi, aga siis on piltide ja fotode teema „Üheskoos emaga”.

Lääne Elu, 13. novembril 2007

See käsk on meil temalt endalt, et kes armastab Jumalat, armastagu ka oma venda.
(1Jh 4:21)