Slava Ukraine
Esileht » Online » Online artiklid »

13.08 Jaani kirikus esines mainekas USA organist

13.08.2008 | | Rubriik: Online artiklid

Neljapäeval, 7. augustil toimus Valga Jaani kirikus Tallinna Rahvusvahelise Orelifestivali programmi kuulunud kontsert. Esines mainekas USA organist James David Christie.

Enne neljapäevast kontserti tulid meie orelit vaatama ja proovima festivaliga seoses Valga linna saabunud külalised. Need olid oreliehitajad Ago Tint ja Martin ter Haseborg, samuti külalised Eestist ja Prantsusmaalt ning kaks James David Christie´i juhendatavat üliõpilast USAst.

Christie on esinenud USAs, Kanadas, Jaapanis ning mitmel pool Euroopas nii sooloorganistina kui koos mainekate orkestritega. Ta on teinud koostööd mitmete vanamuusikaorkestrite ja ansamblitega, olles ka Oberlini konservatooriumi professor, Worcesteri Püha Risti kolledži juures resideeriv muusik ja Wellesley kolledži orelikuraator ning organist.

1978. aastast töötab Christie Bostoni sümfooniaorkestri organistina. Samuti on ta kuulunud rahvusvaheliste konkursside žüriidesse nii USAs kui Euroopas.

Mitmekesine kava

Valgas kõlasid maineka muusiku esituses mitut laadi oreliteosed. Näiteks Jan Albert van Eykeni orelisonaati nr 3 a-moll mängides kõlas Valga Ladegast-orel nagu sümfooniaorkester. See ongi omane just 19. sajandi romantismiaja muusikale ja selle ajastu pillidele.

Esitades Giuseppe Gheraldeschi loomingut, kõlas orel väga õhuliselt ja kergelt, Johann Sebastian Bachi koraaliprelüüdide ajal seevastu müstiliselt.

Väga ilus ja romantiline oli Christie´i esituses Joel Martinsoni Aaria. Tohutu pidulikult kogu oma jõus ja ilus kõlas orel aga Jean Langlaisi teoses «Loits / Incarntation pour un jour saints».

Unikaalne pill

Virtuoos jäi meie unikaalse Ladegast-oreliga väga rahule. Ta ütles, et kui aeg oleks võimaldanud, harjutanuks tema sellisel pillil kas või kümme tundi järjest. Võib arvata, et ta on näinud väga palju erinevaid oreleid ega ütleks asjata selliseid sõnu.

On väga oluline, et Valgas asub unikaalne ja originaalsel kujul säilinud Friedrich Ladegasti orel. See pill on ajapikku tuntuks saanud välismaa parimate organistide hulgas: nii Saksamaal, Itaalias, Soomes kui ka nüüd USAs.

Tallinna orelifestivali võib julgelt nimetada suisa orelipeoks, sest instrumendil mängis selline mainekas organist nagu James David Christie ja tema esituses kõlas oreliloomingu paremik.

See käsk on meil temalt endalt, et kes armastab Jumalat, armastagu ka oma venda.
(1Jh 4:21)