Slava Ukraine
Esileht » Online » Online artiklid »

13.06 Püha kirikust leiti haruldane keskaegne kivikaunistus

13.06.2007 | | Rubriik: Online artiklid

Restauraator Eve Mölder avastas haruldase raiddekoori

Foto: Meie Maa

Pihtla vallas asuva Püha kiriku taastamistööde käigus avastas restaureerija krohvikihi alt keskajast pärineva haruldase raiddekoori, mis tõstab kiriku väärtust nii külastajate kui ajaloolaste jaoks.

 

Kunstiajaloolane ja restaureerimistöid tegeva firma Rändmeister juht Juhan Kilumets ütles, et kivist välja raiutud lehekujutis on Püha kiriku jaoks väga eriline leid, kuna suurem osa kiriku kujundusest hävis ulatusliku tulekahju tõttu Liivi sõja ajal 16. sajandil. Millist sügavamat tähendust see kivikujutis Saaremaa ja Eesti kontekstis omab, selgub Kilumetsa sõnul pärast põhjalikumaid uuringuid.

Juhuslik eriline leid

Restauraator Eve Mölder, kes raiddekoori kiriku taastamistööde käigus juhuslikult avastas, ütles, et leiu näol on tegemist haruldase tervitusega kaugest minevikust. Avastuse teeb veelgi erilisemaks asjaolu, et kivist välja raiutud kaunistus oli terviklikult säilinud, märkis Mölder.

Püha kiriku koguduse õpetaja Anti Toplaan ütles, et ajaloolise kividetaili leid on oluline nii kirikule kui ümberkaudsetele elanikele, sest see tõstab Püha kiriku väärtust ja seab selle võrdväärsena Saarema ülejäänud keskaegsete kirikute kõrvale.

Kui praegusi taastamistöid rahastas Püha kiriku kogudus ise, siis Toplaan loodab, et tänu ajaloolisele leiule võtab muinsuskaitseamet Püha kirikut edaspidi tõsisemalt ja annab ka oma panuse restaureerimistöödesse.

Inetust pardipojast võib saada luik

Kunstiajaloolane Kilumets ütles, et kui varem oli Püha kirik inetu pardipoja rollis, mis ei pakkunud uurijatele suuremat huvi, siis selline arhitektuuriajalooline avastus näitab, et Püha kiriku seintes võib sarnaseid pärleid veelgi peidus olla ja põhjust uuringuteks jätkub.

Edasiste restaureerimistöödega liitub Kilumetsa sõnul ajaloolane, kellele teema suurt huvi pakub, ning pärast põhjalikumaid uuringuid otsustatakse, kuidas väärtuslikke leide külastajatele eksponeerima hakatakse.

 

Kuna kõigist teistest Saaremaa keskaegsetest kirikutest on leitud kivisse raiutud kaunistusi, siis ei tulnud Püha kirikust raiddekoori avastamine ajaloolasele Olavi Pestile väga suure üllatusena. Sellegipoolest on Pesti sõnul tegemist haruldase leiuga, sest keskaegseid ehitisi on vähe säilinud ja need ei ole eriti kunstirikkad. “Iga keskaegne kunstileid on nii kunstiajaloolaste kui kõigi kultuursete inimeste jaoks suur sündmus,” ütles Pesti.

Püha kirik on Pesti sõnul üks Saaremaa seitsmest keskaegsest säilinud kirikust, mille vanimad osad pärinevad 13. sajandi teisest poolest. 14. sajandil täiendati hoonet pikiruumi ja võlvidega ning 15. sajandil ehitati kirikule juurde torn, selgitas Pesti.

 

 Meie Maa, 13. juunil 2007

4 Kommentaari artiklile “13.06 Püha kirikust leiti haruldane keskaegne kivikaunistus”

 1. Külaline says:

  kuule miks inimesed kirikus ei käi,kas kurat ei luba või pole jumalat olemas,üks kahest.oled ju tartus õppinud räägi siis milline jumal on ja mitu sõna tal tagataskus varuks.kas 2000 aastat tagasi suri ka vaim ristil,et midagi enam läbi ei imbu sünagoogi israeli.

 2. Külaline says:

  kasuta trikimeest promoks,õpeta talle teoloogiat ja müüb hästi,kuldab su üle.

 3. Külaline says:

  hull on jumala relv,paavsti hoiatas ja teisi ka,rootsi kunni.

 4. Külaline says:

  äh nigulistest pole midagi kuulda,nõua tagasi vara,saad pappi,adama ja eva kujud sees,kas neid piiblis siis pole,et ei taha.haljasala on linnal,kirikut nad ei taha.päevitavad seal kõhud püsti ja sumo savisaar peab jutlust jaapani kultuurist

See käsk on meil temalt endalt, et kes armastab Jumalat, armastagu ka oma venda.
(1Jh 4:21)