Slava Ukraine
Esileht » Online » Online artiklid »

11.09 Haljala kiriku ehitus seisab endiselt rahapuuduse taga

11.09.2007 | | Rubriik: Online artiklid

Kevadel Haljala kiriku pooleli jäänud katusetöid jätkatakse ilmselt selle aasta lõpus, sest üleeuroopalise kampaania käigus on selleks kogutud 450 000 krooni.

Haljala kogudus, vald ning sihtasutus Haljala Kirik otsivad aktiivselt võimalusi, et leida raha kirikuhoone katuse renoveerimise jätkamiseks. Praegu katab pikihoone katust ajutiselt koormakile, kuid nii ei ole võimalik vihmasele sügisele ja lumisele talvele vastu minna.

Augustis kohtusid SA Haljala Kirik nõukogu esimees ning vallavolikogu esimees Leo Aadel ja Haljala koguduse õpetaja Margit Nirgi Aaspere mõisnike järeltulijate Thomas ja Verena von Dellingshausenitega, et arutada katuse ehitustööde jätkamise tarvis finantseerimist. Thomas ja Verena von Dellingshausenit seob Haljala vallaga ka perekonna rahula Haljala kiriku aias. Aadeli sõnul on Dellingshausenid omal algatusel käivitanud Euroopas annetuskampaania selleks, et koguda raha katusetööde jätkamiseks.

Raha annetustest

Tänaseks on Dellingshausenite abiga kokku saadud 450 000 krooni, mis kantakse sihtasutusele üle siis, kui katuse renoveerimisse panustab ka riik.

Kuid tööde jätkamiseks läheb vaja kokku üle 800 000 krooni, mis võimaldab ära teha eeltööd kivikatuse paigaldamiseni. Tööde lõpetamiseks vajalik kogusumma on üle kahe miljoni krooni.

Leo Aadel ning Thomas ja Verena Dellings-hausen kohtusid rahastamisvõimaluste arutamiseks ka muinsuskaitseameti peadirektori Kalev Uustalu ning kultuuriministeeriumi asekantsleri Anton Pärnaga.

“Riik on lubanud eraldada kaks miljonit krooni tööde lõpetamiseks, kuid seda alles 2008. aastal,” ütles Aadel.

Nüüd koostavad SA Haljala Kirik, Haljala vald ning Haljala kogudus märgukirja, milles palutakse leida raha tööde jätkamiseks. Sel nädalal saadetakse kiri valitsusele, rääkis Aadel. SA Haljala Kirik on avaldanud ka Haljala valla rahvale ja ettevõtetele valla lehes üleskutse teha annetusi, kuid laekunud on vaid sümboolsed summad.

Lootus rahale

Kultuuriministri nõunik Kristjan Karis ütles, et ministeerium on olukorraga kursis ning leiab, et katuse renoveerimine peab jätkuma veel sellel aastal. “Ministeeriumi tahe aidata on suur. Oleme esitanud valitsusele ettepaneku leida tööde jätkamiseks vajalik summa, umbes 400 000 krooni, riigieelarvest veel sellel aastal,” sõnas Karis.

Otsuse kultuuriministeeriumi ettepaneku kohta täiendavate summade eraldamiseks Haljala kirikule ja muudatuste tegemiseks oma tänavuaastases eelarves teeb Riigikogu.

Muinsuskaitseameti peadirektori Kalev Uustalu sõnul sõltuvad restaureerimistööde jätkumine ning selle mahud riikliku programmi “Pühakodade säilitamine ja areng” järgmise aasta eelarvest ja kultuuriministeeriumi tänavuse eelarve muudatusest.

“Muinsuskaitseamet on esitanud Halajala kiriku tööde lõpetamiseks vajaliku raha oma 2008. aasta eelarvekavas. Riigi järgmise aasta eelarveseadus on praegu valitsuse arutlusobjektiks ja seejärel esitatakse see Riigikogule. Kui riigieelarves muinsuskaitseameti taotlust Haljala kiriku kohta arvestatakse, siis saab pühakodade riikliku programmi raames Halajal kiriku restaureerimistöödega edasi minna,” ütles muinsuskaitseameti peadirektor.

Virumaa Teataja, 11. septembril 2007

Üks kommentaar artiklile “11.09 Haljala kiriku ehitus seisab endiselt rahapuuduse taga”

  1. Külaline ütleb:

    Ei tea, kas nutta või naerda. Kiriklik kinnisvaraarendus kavatseb ehitada kaubanduskeskusi ja pilvelõhkujaid, samas kogutakse kroone katuse vahetamiseks. Midagi on siin mäda.

See käsk on meil temalt endalt, et kes armastab Jumalat, armastagu ka oma venda.
(1Jh 4:21)