Slava Ukraine
Esileht » Elu ja Inimesed » Persoon minevikust »

100 aastat tagasi sündis Oskar Kodres

16.03.2007 | | Rubriik: Persoon minevikust

Pool sajandit tagasi 10. märtsil tähistas Rootsi Boråsi koguduse õpetaja Oskar Kodres lähedaste, sõprade ja koguduseliikmete ringis 50. sünnipäeva. Stockholmi Eesti Päevalehes pidas kaasmaalast meeles kirikuõpetaja Jaan Gnadenteich.

Oskar Kodres sündis 1907 Viljandimaal Olustvere vallas Mae külas taluperemehe pojana. Alghariduse sai ta Tillureino algkoolis, edasist kooliharidust nõutas Suure-Jaani kõrgemast algkoolist ja Viljandi Poeglaste gümnaasiumist. Sügisel 1926 siirdus Kodres Tartusse, kus asus tudeerima usuteadust ja samaaegselt Tartu konservatooriumis klaverit. Et viimane õppeasutus suleti, läks ta üle Emajõe-linna kõrgema muusikakooli klaveriklassi ja lõpetas selle 1940.

Lõpetanud õpingud usuteaduskonnas 1934, määrati Kodres prooviaastale Maarja kogudusse Aksel Vooremaa juurde ja ordineeriti 29. märtsil 1936 õpetaja Vooremaa isiklikuks adjunktiks. Aastatel 1936–1942 oli Kodres koguduse abiõpetaja.

8. juulil 1941 olid kommunistid mõrvanud õpetaja Vooremaa, mõni päev hiljem, 12. juunil pommitasid Vene väed Tartut, ühest mürsust süttis ka Maarja kirik. Kaotanud sõjatules ka oma kodu, jätkas Kodres vaimuliku tööd. Et uue õpetaja valimisel ei tahtnud nõukogu kinnitada Kodrese kandidatuuri, moodustas ligi 3000 koguduseliiget uue, Maarja 2. koguduse ja kolis jumalateenistusi pidama Jaani kirikusse.

Sõjarinde taas Tartule lähenedes lahkus Kodres Eestist ja leidis kodu Lääne-Rootsis Boråsis, kus töötas aastaid tekstiilivabrikus. Ent võõrsilgi ei jätnud ta unarusse armastatud klaverimängu, õpetades noori huvilisi, samuti hakkas ta juba 1945. aastal jutlustama, ametitalitusi läbi viima ja kõnelema eestlaste kokkutulekutel.

«Parimat kaastöölist ja ametivenda koguduse elus ja tegevuses ei oska mina isiklikult enam soovida. On ju Lääne-Rootsi kogudus oma laialdaste piiridega ja sagedaste ametisõitudega küllaltki tööd nõudev, kuid kõigest sellest ülepingutusest on sünnipäevalast Jumala arm üle aidanud. Nädala tööd vabrikus lõpetades ja lau- ning pühapäeval ringi sõites, saabus tihti hilja õhtul koju, et vara hommikul jälle vabrikus olla,» kirjutas poolsada aastat tagasi J. Gnadenteich.

Oskar Kodres kutsuti igavikku 10. augustil 1978 Boråsis.

Rita Puidet

See käsk on meil temalt endalt, et kes armastab Jumalat, armastagu ka oma venda.
(1Jh 4:21)