Slava Ukraine
Esileht » Online » Online artiklid »

10.09 Kogudus kinkis hingekarjasele raske kuldristi

10.09.2008 | | Rubriik: Online artiklid

Tartu Pauluse kogudus kinkis Tartu praostile Joel Luhametsale kõrgeima tunnustuse õpetajaametis – massiivse kullast ametiristi.

Rist, mille peapiiskop Andres Põder pühapäevasel jumalateenistusel üle andis, on enamat kui koguduseliikmete tänu. Seda ajaloolist ametiristi kandis 1945. aastal Tartu Peetri koguduse õpetaja ametist Siberisse küüditatud Jaan Muru. Kui kuldne sümbol on säilinud originaalis, siis ristikett on uus. See valmistati koguduseliikmete annetatud kullast.

Pauluse koguduse liikme Priit Humala sõnul on üks õpetaja tubliduse tunnuseid see, et 11 aastaga on kogudus kahekordistunud. Pauluse kogudusel on 6000 liiget.

Koos ketiga ligi 200 grammi kaaluva risti maksumuse jätab Humal enda teada. Siiski: gramm kulda maksab mõnisada krooni, millele lisandub meistri töötasu.

Praegu ametis olevatest õpetajatest on kuldristi kandmise õigus vaid Peeter Kalduril, Einar Soonel, Eenok Haameril, Tiit Salumäel ja Ivar-Jaak Salumäel. Kuldrist antakse ustavuse märgina vaimulikule, kes on ametit pidanud vähemalt veerandsada aastat. Luhamets ordineeriti õpetajaametisse täpselt 30 aastat tagasi.

Tartu Pauluse koguduse õpetaja Joel Luhamets tuli kiriku juurde oma isa Aleksandri jälgedes, kes oli algul köster ja hiljem kirikuõpetaja. Aleksandri, vaimuliku dünastia algataja hõberist läks üle pojapojale, kirikuõpetaja Kristjan Luhametsale.

Tallinna Polütehnilise Instituudi lõpetanud Joel Luhametsa töö peaenergeetikuna Märjamaa sovhoosis ei kestnud kaua. “Oleksin ehk varemgi usuteadust õppima läinud, aga TPI päästis tol ajal veel okupatsiooniarmeest. Ega tahetud suunamise ajal ära lasta, aga pärast seda, kui sovhoosi direktor käis KGBs jutul, oli tee lahti. Seega sain Usuteaduste Instituuti astumiseks julgeolekuorganite soovituse,” meenutab Luhamets irooniliselt.

Tal pole kordagi mõttesse tulnud teist tööd valida. “See on amet kogu eluks. Millegi väärtuslikumaga pole enam võimalik tegelda. Raskeid aegu vaatad tagantjärele nagu seiklust,” mõtiskleb Luhamets.

Pauluse koguduse õpetaja on leidnud aega ka hobideks – 1970. aastatel mängis ta kitarri ansamblis Sela, kus musitseeris ka Erki-Sven Tüür – ning poliitikaks. Ta on Isamaa ja Res Publica Liidu liikmena Tartu volikogus.

“Mida kuldrist mulle annab? Üks minu tuttav saksa aadlik ütles, et von ei anna talle midagi, aga ta peab selle tiitli vääriliselt elama. Kullast rist on kõige suurem hinnang kirikuõpetaja tööle, kuid see on ka kohustus elada selle vääriliselt,” ütleb Luhamets, kes on ka neljanda klassi Maarjamaa Risti kavaler

See käsk on meil temalt endalt, et kes armastab Jumalat, armastagu ka oma venda.
(1Jh 4:21)