Slava Ukraine
Esileht » Online » Online artiklid »

10.09 Käru kiriku katusevahetuse esimene etapp on läbi

10.09.2008 | | Rubriik: Online artiklid

Käru koguduse õpetaja Andres Tšumakovi sõnul on kiriku torni ja katuse restaureerimistööde I etapp läbi ja töö muinsuskaitseameti poolt ka vastu võetud.

Siiani Käru kirikut katnud sindelkatust uuendati viimati 1960. aastal. Aasta-aastalt on aga olukord pidevalt halvenenud ja katuse renoveerimiseks oli käes viimane aeg.

Katuse renoveerimise projektiga on tegeldud juba 2004. aastast alates, aga alles eelmisest aastast saadi kasutada ka rahalisi vahendeid. Riikliku programmi „Pühakodade säilitamine ja areng“ 2007. aasta lisaeelarvest saadi vahendeid 500 000 krooni ulatuses ja 22. detsembril Käru kirikus esinenud „Valge gospel“ kogus 16 000 krooni.

Selleks aastaks koostatud pühakodade renoveerimise eelarves on Käru kirik sees veidi alla 1,25 miljoni krooniga. Toetust on andnud ka Käru vallavalitsus.
Renoveerimisprojekti raames vahetatakse tornikiivri ja pikihoone katusekate.

Kärus on alati olnud puidust kirik puidust katusega ja seetõttu valiti ka uueks katusekattematerjaliks puit. Muinsuskaitseameti soovitusel asendatakse aga seniajani kirikut katnud sindelkatus kimmkatusega. Kimm on kiilukujulise otsaga lauake katuse katmiseks, millel erinevalt sindlist ei ole sisse lõigatud soont vee juhtimiseks, mis muinsuskaitse arvates võiks katuse iga lühendada.

Torni tipust võeti alla ka rist ja kuul. Tornikuul on kirikul koht, kuhu omal ajal pandi päevakajalisi dokumente. Meister kuuli kohapeal ei avanud, kuid lubas koguduse õpetajale teada anda, kui selleks valmis ollakse.

Kindlalt teadis õpetaja, et kuulist tuleb välja mesilaste pesa, kes sinna kolinud kuuli arusaamatul põhjusel tulistatud aukude kaudu. Kui dokumendid eraldi karpi ei olnud talletatud, siis Tšumakov ei usu, et midagi väärtuslikku enam alles on.

Torni kuuli ja risti korrastav meister pakkus kirikule välja ka võimaluse esemed kullata. Selle hind sõltub kulla hetkehinnast ja katmise pindalast, kuid meistri sõnul kulub selleks umbkaudu 40 000 krooni. Kirikul praegu sellist raha ei ole, kuid seegi töö loodetakse teostada annetuste abil.

Käru kirik on 1860. aastal ehitatud puithoone, mille katuse remondiga viivitamisel kannataks pühakoja üldine seisund. Tänaseid renoveerimistöid teostab OÜ Franciscus, kellega leping allkirjastati eelmise aasta esimesel advendipühapäeval.

Renoveerimistööd kulgevad nii nagu planeeritud, kuigi tööd sõltuvad suures osas ka ilmastikuoludest. Koguduse õpetaja Andres Tšumakovi sõnul lõpevad tööd järgmise aasta teisel poolel.

See käsk on meil temalt endalt, et kes armastab Jumalat, armastagu ka oma venda.
(1Jh 4:21)