Slava Ukraine
Esileht » Online » Online artiklid »

10.06 Linn kahtleb Niguliste kiriku tagastamiskõlbmatuses

10.06.2008 | | Rubriik: Online artiklid

Tallinna linnavalitsus kavatseb tellida täiendava ekspertiisi Niguliste kiriku tagastamise või mittetagastamise hindamiseks, sest kahtleb kultuuriministeeriumi tellitud analüüsi järeldustes.

Kultuuriministeeriumi tellitud ning advokaadibüroo Eiche&Partnerid kokku pandud õiguslikus arvamuses jõutakse järeldustele, et Niguliste kirik pole kunagi kuulunud EELK Konsistooriumile, seda pole õigusvastaselt võõrandatud ja seega puudub alus ka selle tagastamiseks või kompenseerimiseks. Ajendatuna sellest arvamusest saatis kultuuriminister Laine Jänes Tallinna linnavõimule kirja, milles palub tühistada õigusvastaselt võõrandatud vara tagastamise linnakomisjon otsuse, mis tunnistas Niguliste tagastatavaks ning mille alusel tekkis luterlikul kirikul võimalus hoonet tagasi nõuda.

 Tallinna abilinnapea Eha Võrk ütles, et linnametnikud kahtlevad ministeeriumi tellitud ekspertiisi järeldustes, mistõttu linn laseb teha oma analüüsi. «On kaheldav, kas seda ikkagi pole natsionaliseeritud ja kas ta ikka hävis sõjas täielikult,» tõi ta välja vaieldavusi Eiche&Partnerite töös.

 Võrk pidas tõenäoliseks, et kui linn muudab komisjoni otsust, vaidlustab EELK selle kohtus. Tema hinnangul oleks Niguliste küsimus palju hõlpsamini lahendatav seeläbi, et riik tunnistaks kiriku mittetagastamisele kuuluvaks.

 Ma ei saa aru, miks peab nüüd nii keerulist teed pidi minema hakkama, ilmselt riik ei taha otsust langetada,» lausus Võrk.

 Kuigi erinevad kultuuriministrid on kinnitanud oma valmisolekut tunnistada Niguliste tagastamisele mittekuuluvaks kultuuriobjektiks ning seda otsust on juba aastaid ette valmistatud, pole see ometigi kunagi jõudnud vabariigi valitsusse otsustamiseks.

 Niguliste kirik on Eesti kunstimuuseumi üks filiaal ning seal on hindamatuid kunstiväärtusi.

 

 

 

 

Postimees, 10. juunil 2008

See käsk on meil temalt endalt, et kes armastab Jumalat, armastagu ka oma venda.
(1Jh 4:21)