Slava Ukraine
Esileht » Online » Online artiklid »

10.06 Aleksandri kiriku kellatorni katus pannakse maas kokku

10.06.2007 | | Rubriik: Online artiklid

Eesti evangeelse luteri kiriku Narva Aleksandri kogudus ehitab uuesti üles Aleksandri kiriku 1944. aastal hävinenud kellatorni. Sihtasutuse Narva Aleksandri Kirik torni taastamise projekt sai eelmisel suvel Euroopa Liidult maksimumtoetuse 15 miljonit krooni.

Praegu käib hiljem maakividega kaetava torni betoonkorpuse ehitus ja kaheksanurkse püramiidikujulise katuse kokkupanek maa peal.

Praeguste plaanide järgi tõstetakse ligi 14,5 tonni kaaluv 20meetrine katus hiigelsuure kraanaga 40 meetri kõrgusele juuli keskpaiku. Võib-olla isegi reedel, 13. kuupäeval. Aleksandri koguduse õpetaja Villu Jürjo sõnul pole seda varem võimalik teha, sest mõned konstruktsioonidetailid pole veel valmis ega kohale toimetatud.

Kell tõstetakse ülemisele korrusele varem ja pärast katuse paigaldamisest pannakse see vintsidega oma kohale. Kellatorni kõrgus kokku on 56 meetrit, lisaks veel sellel trooniv kahe meetri kõrgune rist.

Kirik sõud ei tee

Narva linnavolikogu esimees Mihhail Stalnuhhin levitas sellel nädalal teadet, milles muu hulgas kutsuti kõiki soovijaid kiriku katuse tõstmist vaatama. „Tulge kindlasti kupli paigaldamist vaatama, see on harv vaatepilt,“ kutsus ta. Kuid Aleksandri koguduse õpetaja Villu Jürjo ütles ajalehele, et tema selleks päevaks kedagi kohale ei kutsu. „Kui Stalnuhhin tahab suurt hulka inimesi, mis seal ikka, see on tema asi,“ ütles ta leplikult.

Siiski mängib katuse tõstmise ajal kiriku ees sõjaväe puhkpilliorkester.

Täpset päeva, millal kiriku ja kogu linna jaoks nii tähtis sündmus aset leiab, on raske ette ennustada. Kuid on teada, et juunis see pole. Jürjo rõhutab, et keegi ei oska öelda sedagi, kuidas tõstmise päeval lood on. „Keegi ei tea sedagi, milline on tuule kiirus,“ arutleb ta asjatundlikult.

Aleksandri kiriku torni ehitus peaks täielikult lõppema alles järgmisel aastal. Siis leiab seal koha väike muuseum ja loodetavasti isegi lift. Seejärel võtab kirik ette veelgi kallima projekti, millega tahetakse restaureerida kiriku vanad ruumid ja ehitada uued.

Põhjarannik, 9. juunil 2007

See käsk on meil temalt endalt, et kes armastab Jumalat, armastagu ka oma venda.
(1Jh 4:21)