Slava Ukraine
Esileht » Online » Online artiklid »

10.05 In memoriam – Oskar Gnadenteich

10.05.2007 | | Rubriik: Online artiklid

In memoriam

Oskar Gnadenteich

8. jaanuar 1911-8. mai 2007

8. mail 2007 suri Torontos 96 aasta vanuses Eesti Evangeeliumi Luteriusu Kiriku õpetaja Oskar Gnadenteich.

Oskar Gnadenteich sündis 8. jaanuaril 1911 Tartus. Lõpetas Tartu Kommertsgümnaasiumi a-l 1932 ning Eesti Vabariigi Sõjakooli aspirantide kursuse reservlipnikuna a-l 1933. Samal aastal astus ta Tartu ülikooli usuteaduskonda ning liitus korp! Ugala vennaskonnaga. Üliõpilasena töötas pidevalt ajalehe Postimees juures.

Septembris 1944 evakueerus Saksamaale ja oli aasta hiljem  koos umbes 700 eesti sõjapõgenikuga Taanis, kus alustas eestikeelsete jumalateenistuste pidamisega põgenikelaagri lähedal asuvas Lindenvangi kirikus.

Aastal 1948 õnnestus Oskar Gnadenteichil sõita Inglismaale, kus jätkas oma teoloogilisi õpinguid Oxfordi ülikooli Wycliff Hallis  ja Londonis. Sooritas prooviaasta E.E.L.K. Londoni koguduses ning ordineeriti õpetajaks 28. jaanuaril 1951. Teenis kandidaadina ja õpetajana Põhja-Inglismaa kogudust ja Shoti piirkonna eestlasi 1950-52, mille järele ta siirdus Kanadasse.

Kanadas töötas  E.E.L.K. Ottawa, Põhja-Ontario, Montreali Pauluse koguduses. Ka Toronto Kolmainu, St. Catharinese ning lühemat aega London Ontario koguduses. Nende, suhteliselt väikeste koguduste teenimine nõudis suurte vahemaade tõttu palju reisimist ja ajakulu.  Õp Gandenteich tegi seda tööd kõige suurema kohusetundega ligi 45 aastat. Lisaks kogudusetööle oli ta palju aastaid E.E.L.K. Kanada praostkonna nõunik, E.E.L.K. Lauluraamatu komisjoni liige ja ajakirja Eesti Kirik usin kaastööline.

Teoloogina oli Oskar Gnadenteich konservatiivsete vaadetega, inimesena sõbralik ja rahulik. Teda jäävad leinama abikaasa, tütar ning tütretütred peredega, ametivennad, palju endisi koguduste liikmeid ja korp! Ugala pere.

See käsk on meil temalt endalt, et kes armastab Jumalat, armastagu ka oma venda.
(1Jh 4:21)